Schody wykończone jesionem - nie skrzypi, nie trzeszczy, nie ciemnieje

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Schody wykończone jesionem - nie skrzypi, nie trzeszczy, nie ciemnieje

Drewnu jesionowemu na schodach niczego złego nie możemy zarzucić. Nie skrzypi, nie trzeszczy, nie ciemnieje. W części roboczej, czyli na schodach do piwnicy, zleciliśmy przytwierdzenie antypoślizgowych płytek gresu. Dobrze się tu sprawdzają, nie odpadły, nie popękały - mówią Ania i Rafał, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy schody remontowali w 2002 r.

Parametry domu: murowany, 270 m2, 4 półpiętra, wysokość kondygnacji ze strefą dzienną 2,80 m.

Schody:

  • Czterobiegowe między półpiętrami, szer. 110 cm (szer. dolnego stopnia w holu głównym 1,65 cm); 
  • Stopnice i podstopnice obłożone drewnem jesionowym, pomalowanym dwuskładnikowym matowym lakierem, w piwnicy wykończone gresem.
  • Konstrukcja - wylana z żelbetu. 
  • Stopnie - wys. 18 cm, gł. 31 cm. 
  • Balustrada - wys. 100 cm, z drewna jesionowego. 
  • Oświetlenie - lampy w suficie. 
  • Lokalizacja - w centralnie położonym holu.
W głównym holu wyburzono ściany i poszerzono schody
W głównym holu wyburzono ściany i poszerzono schody.

Zakres remontu: poszerzenie schodów na kondygnacji ze strefą dzienną, dobudowanie schodów na zaadaptowany strych (z prywatną przestrzenią dla rodziców), wymiana wykończenia schodów, założenie balustrady.

Decyzja: kiedy rodzice i siostra zbudowali po sąsiedzku wspólny dom i przeprowadzili się do niego, w starym rodzinnym zostaliśmy z dziećmi i rozpoczęliśmy generalny remont. Dotyczył między innymi kilkupoziomowej klatki schodowej. W holu za wiatrołapem, wyburzyliśmy ścianki działowe obejmujące szafę wnękową. Wskutek tego mogliśmy poszerzyć dolne stopnie i zbudować dekoracyjną, wygiętą w łuk, ściankę, a na niej balustradę z drewna.

Zaadaptowaliśmy strych, mieszczący się nad ostatnim piętrem mieszkalnym, na strefę wyłącznie małżeńską. Oczywiście, adaptując strych, dodatkowo zwiększyliśmy liczbę schodów i półpięter, ale w przyszłości liczymy się z ewentualnością zamieszkania gdzie indziej.

Właśnie z tego powodu rodzice opuścili ten dom i zamieszali w parterowym. My pewnie też przekażemy go młodszemu pokoleniu. Podczas renowacji zdemontowaliśmy stare wykończenie schodów, bo uległo zniszczeniu.

Balustradę wykonano z drewna jesionu
Balustradę wykonano z drewna jesionu

Czterobiegowe schody - rady i przestrogi:

Rodzice wykończyli stopnice i podstopnice parkietem bukowym, my wybraliśmy drewno jesionowe. Miało idealnie pasować do nowego parkietu z klepek jesionowych. Poprosiliśmy też o pomalowanie drewna wytrzymałym lakierem, ale wybraliśmy matowy - nie lubimy błyszczących powierzchni. Lakier okazał się supertrwały! Chodzimy po nim już 16 lat, a wygląda jak nowy, nigdzie się nie łuszczy i nie wyciera. Myjemy go ciepłą wodą. Tylko na początku stosowaliśmy środki myjące do drewna, lecz teraz wolimy to robić bez użycia chemii. Czysta woda wystarcza!

Drewnu jesionowemu też niczego złego nie możemy zarzucić. Nie skrzypi, nie trzeszczy, nie ciemnieje. W części roboczej, czyli na schodach do piwnicy, zleciliśmy przytwierdzenie antypoślizgowych płytek gresu. Dobrze się tu sprawdzają, nie odpadły, nie popękały. Ułożono je na solidnej zaprawie klejowej i prawidłowo zafugowano. Wcześniej klatka schodowa na każdym półpiętrze była obudowana ścianami i nie potrzebowała balustrad.

Po otworzeniu jej w głównym holu, poprosiliśmy stolarza o zamontowanie ładnej wygiętej balustrady z tralkami w kształcie smukłej łezki i prostym pochwytem. Jest funkcjonalna, ma idealną wysokość. W trakcie renowacji nie "bawiliśmy się" z poprawieniem wysokości jednego szczytowego stopnia w danym biegu - jest odrobinę niższy od pozostałych. Zbyt dużo byłoby z tym kłopotu. Rada - rozmiarów stopni należy koniecznie dopilnować na etapie wylewania konstrukcji z betonu. Nie zmienialiśmy oświetlenia na klatce, istniejące górne jest OK.

Czterobiegowe schody - koszty:

  • remont około 10 000 zł
Klatka schodowa na parterze
Klatka schodowa na parterze ma elegancki charakter.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny