Podłoga z paneli dębowych - kłopotliwy uskok

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Podłoga z paneli dębowych - kłopotliwy uskok

Zamierzamy wkrótce zmodernizować posadzkę w jadalni. Kładąc nową podłogę z paneli dębowych, nie spodziewaliśmy się, że uskok (który zastaliśmy w kupionym domu) utrudni rozsunięcie stołu... - mówi Ewelina - Członkini Klubu Budujących Dom, która użytkuje podłogi od 2008 r.

Parametry domu: szkieletowy, dwukondygnacyjny, powierzchnia 160 m2.

 

Rodzaje posadzek:

 • 35 m2 drewnianych paneli dwuwarstwowych o gr. 8 mm, klasa ścieralności AC 3;
 • 35 m2 paneli laminowanych;
 • 55 m2 płyt gresu;
 • 35 m2 wykładzin dywanowych (wełna i akryl).

Podkład:

 • na gruncie - na zaizolowanej folią i styropianem (20 cm) wylewce betonowej, posadzki z gresu - na kleju, z paneli - na macie tłumiącej, z wykładzin - na macie i taśmach mocujących. 
 • na drewnianym stropie między kondygnacjami - izolacja akustyczna ze styropianu 4 cm, folia; na płycie OSB - panele na kleju oraz wykładziny na piano-macie i taśmach mocujących.

Ogrzewanie podłogowe: przewody elektryczne, w strefie dziennej.

 

Decyzja: kupiliśmy czteroletni dom, w którym zastaliśmy wykończone podłogi na parterze. Jedynie te w salonie i kuchni, z gresu, nadawały się do użytku. Rozpoczęliśmy więc dobieranie materiałów, które sprawdzają się w drewnianym domu szkieletowym.

 

W jednej z firm natknęliśmy się na ciekawą ofertę - za 250 zł do domu klienta przyjeżdża technik, który dokonuje oględzin, pomiarów posadzek i wilgotności we wnętrzach, i na ich podstawie doradza materiały. Usługa jest bezpłatna, jeśli kupuje się w firmie materiały. Rady specjalisty wykorzystaliśmy przy wykańczaniu posadzek na drewnianym stropie.

 

Na poddaszu ułożyliśmy krótkie panele i wykładzinę. Żałujemy jednak, że na części parteru daliśmy zwykłe panele drewniane, a nie przeznaczone na ogrzewanie podłogowe. W łazienkach ułożyliśmy płyty gresu, a w gabinecie i w sypialniach - wykładziny.

Uskok w posadzce uniemożliwia rozsuwanie stołu w jadalni. Odkrywka ma pomóc w powiększeniu posadzki, wykończonej panelami drewnianymi W pokoju gościnnym na betonowej wylewce ułożono piano-matę, a na niej wykładzinę dywanową

Podłoga z paneli dębowych - rady i przestrogi:

 • Zamierzamy wkrótce zmodernizować posadzkę w jadalni. Kładąc nową podłogę z paneli dębowych, nie spodziewaliśmy się, że uskok (który zastaliśmy w kupionym domu) utrudni rozsunięcie stołu. Wolimy mieć o 5 m2 mniejszą posadzkę w salonie, a większą w jadalni. Przy okazji zlikwidujemy węzeł komunikacyjny między kominkiem, a klatką schodową. Tam też użytkowanie utrudnia nieszczęsny uskok.

   

 • Panele drewniane w kolorze złoty dąb są praktyczne, bo nie widać na nich brudu. Kurz odznacza się na ciemniejszych, w kolorze merbau. Fabrycznie lakierowane panele celowo odizolowaliśmy od ogrzewania podłogowego podwójną warstwą folii i matą tłumiącą, żeby nie rozsychały się. Układanie paneli zajęło fachowcom 2 dni. Wykładziny położyliśmy samodzielnie.

   

 • Posadzka w salonie z dużych płyt polerowanego gresu oparła się upływowi lat. Wygląda nowocześnie i świetnie się sprawdza. Na gres wchodzi się z ogrodu przez drzwi tarasowe, ale nie widać na nim rys.

Podłoga z paneli dębowych - koszty:

 • Panele - materiały z ułożeniem 12 000 zł. 
 • Wykładziny i piano-mata (samodzielny montaż) 5000 zł. 
 • Gres 190 zł/m2.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje