Posadzka z gresu sprawdza się przy podłogówce

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Posadzka z gresu sprawdza się przy podłogówce

Posadzki z gresu nadal wyglądają jak nowe i sprawdzają się nad podłogówką. Okazuje się, że warto było zwracać uwagę na klasę ścieralności płyt. Na matowej powierzchni nie widać otarć, ani rys, choć mieszkam na wsi i obawiałam się wycierania jej piaskiem, nanoszonym na butach przez gości - mówi Teresa, Czytelniczka Budujemy Dom, która użytkuje dom i podłogi od 11 lat.

Parametry domu: murowany, dwukondygnacyjny, powierzchnia 200 m2.

 

Rodzaje posadzek: nad ogrzewaniem podłogowym (w strefie dziennej oraz łazience) ułożono matowe płyty gresu (56 x 56 cm), łączone na fugę o szer. 3 mm. W pokojach – parkiet z buku parzonego, wym. klepki 22 x 60 x 400 mm. Oba rodzaje posadzek zajmują po 100 m2 powierzchni budynku.

 

Podkład:

 • posadzki na gruncie – między wylewkami izolacja przeciwwilgociowa z papy oraz folii, 2 warstwy izolacji cieplnej z płyt styropianu (20 cm), na wylewce końcowej posadzki na kleju. 
 • na stropie teriva między kondygnacjami – izolacja akustyczna ze styropianu, wylewka cementowa i posadzki na kleju dyspersyjnym.

Ogrzewanie podłogowe: wodne na powierzchni 100 m2.

 

Decyzja: lubię jasne podłogi. Nie chciałam szybkiego remontu podłóg w nowym domu, więc kupiłam materiały droższe, ale trwałe – z wysoką klasą ścieralności. Do strefy dziennej, gdzie jest ogrzewanie podłogowe, wybrałam płyty z gresu w jasnoszarym kolorze, imitujące trawertyn. Nie lubię połysku, więc są matowe. Ponieważ brzegi płyt są nierówne, zleciłam ułożenie jasnej fugi o gr. 3 mm.

 

Resztę posadzek wykończyłam parkietem z parzonego drewna bukowego. Spodobał mi się charakterystyczny odcień po obróbce termicznej parą wodną. Producenci opisywali również, że po takim zabiegu klepki są mniej wrażliwe na wahania wilgotności w pomieszczeniach i mniej pracują. Nie kłamali! Parkiet jest trwały. Można go kilkakrotnie cyklinować.

 

Dla dodatkowej wytrzymałości i efektu estetycznego kupiłam wyselekcjonowane grube klepki I klasy i ułożyłam je na "pokład". Nie mam upodobania do jodełek i wzorków, tylko do surowych i szlachetnych linii. Wolałam długie klepki, bo wyglądają bardziej nowocześnie, niż krótkie. Materiał, solidnie wysezonowany, kupiłam wprost od wytwórcy z południa kraju. Dodatkowo leżał u nas, w ogrzewanym budynku, ponad miesiąc.

 

Parkiet układaliśmy po wszystkich mokrych pracach. Zatrudniłam poleconego i doświadczonego parkieciarza. Nie oszczędzałam na kleju – kupiłam dyspersyjny produkt z górnej półki. Matowy ekologiczny lakier też ma dobrą jakość.

Nad ogrzewaniem podłogowym zastosowano duże płyty gresu, imitujące trawertyn Parkiet z ekologicznym lakierem rozciąga się w strefach prywatnych domu, dlatego się nie zniszczył

Posadzka z gresu - rady i przestrogi:

 • Posadzki z gresu nadal wyglądają jak nowe i sprawdzają się nad podłogówką. Okazuje się, że warto było zwracać uwagę na klasę ścieralności płyt. Na matowej powierzchni nie widać otarć, ani rys, choć mieszkam na wsi i obawiałam się wycierania jej piaskiem, nanoszonym na butach przez gości. Oboje z mężem na co dzień zmieniamy obuwie.

   

  Posadzka z gresu jest łatwa w pielęgnacji, jedynie fugi raz w roku czyścimy ręcznie specjalnym preparatem. Po takiej odnowie podłoga wygląda świeżo i efektownie. Gres myjemy na bieżąco środkiem, przeznaczonym do tego materiału. Za nic nie zmieniłabym podłogi na ciemniejszą. Ładnie podkreśla ciemne drewniane meble, a wnętrza wydają się przestronniejsze.

   

 • Parkiet mnie nie zawiódł. Przez 11 lat nic się z nim złego nie działo, więc nie przeprowadziłam poleconego przez parkieciarza korekcyjnego cyklinowania po kilku latach, podczas którego uzupełnia się ewentualne szpary.

   

  Tylko w jednym miejscu, ale z mojej winy, podłoga ma plamę. Po prostu na klepki wyciekła woda z podstawki na doniczkę. Planuję za rok odnowienie parkietu, więc podczas cyklinowania plama zostanie zlikwidowana. Znowu zastosuję matowy lakier ekologiczny, bo po prywatnych pokojach, gdzie leży parkiet, nie chodzę w szpilkach. W naszym domu jego miękkość nie jest wadą.
Parkiet z parzonego buku ułożono we wzór pokładowy Teresa wybrała wyselekcjonowaną klepkę I klasy, którą można będzie kilkakrotnie cyklinować

Posadzka z gresu - koszty:

 • materiały – parkiet buk parzony 95 zł/m2, gres 200 zł/m2. 
 • ułożenie – parkiet 12 zł/m2, gres 30/m2.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość TJW

25 Kwi 2015, 07:15

Nasłuchałem się, naczytałem i zrobiłem jak radzili inni, natomiast kiedy mi to mnie odpowiadało, to zmieniłem i to wszystko.Teraz jestem zadowolony na okrągło i latem i zimą.Można zrobić błąd, ale trwać w nim, to zakrawa na głupotę.

time image

24 Kwi 2015, 20:53

naprawdę ktoś szuka gresu i za to płaci a później go zakrywa? średnio to widzę, ja tam szukam teraz takiego, żeby był punktem kulminacyjnym, wisienką na torcie. Może ktoś poleci coś oryginalnego?

time image

Gość TJW

18 Kwi 2015, 07:25

Gres w naszym klimacie jest zimny, latem szczególnie.Po dwóch latach pokryłem go cienką deską warstwową, na klej. Teraz podłogówka grzeje zimą, hydraulik coś tam pokręcił i jest przyjemna latem.Kuzyn na gres położył cienką wykładzinę tekstylną i ma bardzo podobnie.

time image

13 Kwi 2015, 07:56

Cytat To prawda - gres w salonie wygląda przepięknie. Przy tak dużym wyborze kolorów i wielkości płytek, każdy znajdzie coś dla siebie. Mi się strasznie podoba wielka płyta gresu położona na karo, coś wspaniałego. Właśnie ...

time image

Gość użytkownik

28 Wrz 2014, 12:37

To prawda - gres w salonie wygląda przepięknie. Przy tak dużym wyborze kolorów i wielkości płytek, każdy znajdzie coś dla siebie.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje