Płytki ceramiczne ze szkliwem nie nadają się do kuchni!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Płytki ceramiczne ze szkliwem nie nadają się do kuchni!

Bardzo żałujemy, że nie daliśmy gresu w kuchni i w łazience na parterze. Tradycyjne płytki ceramiczne ze szkliwem nie nadają się do kuchni! Po upadkach pokrywek garnków płytki mają kilka odprysków. - mówi Leszek, czytelnik Budujemy Dom.

Parametry domu: murowany, dwukondygnacyjny, powierzchnia 240 m2.

 

Parametry posadzek: 130 m2 paneli podłogowych laminowanych o gr. 7 mm, klasa ścieralności AC 3 (60 m2 imitacja drewna egzotycznego i 70 m2 dąb, deska). 80 m2 w polerowanym matowym gresie, produkcji hiszpańskiej 60 x 60 cm. 30 m2 w płytkach ceramicznych 30 x 30 cm.

 

Ogrzewanie podłogowe: brak.

 

Decyzja: w poprzednim domu mieliśmy tradycyjne posadzki z desek na legarach oraz z płytek ceramicznych. Lubiliśmy z żoną podłogę z zawoskowanych desek, bo wyglądała solidnie i przytulnie. Nie przeszkadzało nam, że trzeszczała, a w sezonie grzewczym pojawiały się w niej szpary. Deski wymagały jednak woskowania i froterowania. Wentylowanie podłóg od spodu skutkowało niekiedy przykrym dla nas „ciągnięciem” zimna po stopach.

 

Rozbudowując i modernizując dom, zrezygnowaliśmy z podłóg na legarach. Na solidnie ocieplonych podkładach zastosowaliśmy panele podłogowe oraz płyty gresu. Kupując je, patrzyliśmy na jakość materiałów, klasę ścieralności i grubość. Ciągi komunikacyjne w połączonej strefie dziennej wykończyliśmy dużymi płytami gresu. Wybraliśmy gładkie matowe płyty zamiast polerowanych, bo pod światło na polerowanych widać każdą rysę i kurz.

 

Miejsce wypoczynkowe w salonie oraz jadalnię wyłożyliśmy panelami w ciemnym kolorze, imitującymi drewno egzotyczne. Chodziło o optyczne i użytkowe wydzielenie podstawowych funkcji i dobrze to wyszło. W pokojach prywatnych kolorystyka paneli jest jaśniejsza i nawiązująca do poprzednich desek. To nasza sentymentalna podróż w przeszłość.

W salonie i w jadalni ułożono laminowane panele imitujące drewno egzotyczne, na traktach komunikacyjnych jasny gres Panele, imitujące dębowe deski, zastosowano w pokojach prywatnych Płytki ceramiczne w kuchni mają kilka odprysków w szkliwionej powierzchni

Płytki ceramiczne - porady i przestrogi:

 • Duże płyty matowego gresu sprawdziły się na ciągach komunikacyjnych
  Najlepszym wyborem był zakup dużych płyt matowego gresu oraz położenie ich na cienką fugę. Ta posadzka oparła się upływowi lat. Wygląda nowocześnie, sprawdza się świetnie i nie ma na niej śladów intensywnego użytkowania. Na gres wchodzi się z ogrodu przez drzwi wejściowe i tarasowe, ale mimo wnoszonego na butach i łapach psa piasku, nie widać rys.

   

  Bardzo żałujemy, że nie daliśmy go w kuchni i w łazience na parterze. Przed układaniem posadzek musieliśmy stosować zaprawę samopoziomującą i w końcu zabrakło nam pieniędzy na gres. Tradycyjne płytki ceramiczne ze szkliwem nie nadają się do kuchni! Po upadkach pokrywek garnków płytki mają kilka odprysków.

   

 • Po budowie musieliśmy liczyć się z kosztami, dlatego kupiliśmy laminowane panele. Chodziło nam o materiał, który można ułożyć szybko i samodzielnie. Wiedzieliśmy, że ich główną wadą jest głuchy odgłos podczas chodzenia. Zastosowaliśmy więc najgrubszą piankę podkładową. Zniwelowała odgłos kroków, ale nie ma co oszukiwać – tego rodzaju posadzka nie jest cicha. Wytrzymuje za to tańce na szpilkach i szuranie butami. Przeżyła sylwestry i tłumne przyjęcia.

   

  Radzimy jednak uważać z myciem paneli, montowanych na klej. U nas niedawno woda znalazła kilka szczelin w kleju i spowodowała szpary. Są nieliczne, ale jednak są! Jesteśmy zadowoleni z paneli, choć wydawało się nam, że będziemy tęsknić za naturalnym drewnem. To miła niespodzianka.

   

 • Wszystkie posadzki pielęgnujemy tylko środkami przeznaczonymi do konkretnych ich rodzajów. Myjemy je i nabłyszczamy specjalnymi preparatami.

Płytki ceramiczne - koszty:

 • ułożenia posadzek – panele laminowane od 30 do 45 zł/m2, samodzielny montaż, gres 190 zł/m2. 
 • Roczna pielęgnacja – 200 zł

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

29 Maj 2019, 12:52

Ech, mnie strasznie hipnotyzują aranżacje z wykorzystaniem marmuru, szczególnie ciemnego odcienia.   Przykład użytych produktów do uzyskania takiej aranżacji - "Ciemny marmur w kuchni z jadalnią". Świetnie wszystko ze sobą współgra, ale jak pomyślę o kosztach ...

time image

Gość Jarek

28 Maj 2019, 13:43

Wiekszosc plytek gresowych to rowniez material szkliwiony ,chociaz faktycznie bardziej trwaly

time image

Gość użytkownik

28 Wrz 2014, 13:05

To prawda. Płytki gresowe są idealne do kuchni :)

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje