Jak montować modne płyty wielkoformatowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak montować modne płyty wielkoformatowe?

Odpowiedź eksperta: Płyty wielkoformatowe są obecnie coraz częściej stosowane we wnętrzach prywatnych, jak i w obiektach użyteczności publicznej.

aktualizacja: 2018-06-22 11:41:08

Ich stonowane wzory i imponujący rozmiar sięgający 120 × 240 cm pozwalają na uzyskanie eleganckiej, jednolitej powierzchni. Jednak wizualnie atrakcyjna okładzina powstanie tylko wtedy, gdy zostanie prawidłowo zaprojektowana i wykonana. Gresy o dużych formatach nie powinny sprawić problemu doświadczonemu glazurnikowi, choć wymagają nieco większej precyzji.

W pierwszej kolejności, przed ich układaniem, należy odpowiednio przygotować podłoże - musi być ono równe, zwarte, nośne i suche. Co ważne, jeśli przy ostukiwaniu zostaną stwierdzone odspojenia, czyli "głuche odgłosy", to należy je skuć. Podłoże powinno być oczyszczone ze wszelkich zabrudzeń. Następnie należy sprawdzić każdą z wielkoformatowych płyt - jej wymiar, jakość lica, odcień - i wyciągnąć ostrożnie dłuższym bokiem z opakowania. Przydatne do tego celu będą specjalne przyssawki. Glazurnik musi umieścić je na stole montażowym i wyczyścić wilgotną szmatką.

Gdy płyty nie wymagają docięcia, można przystąpić do ich przyklejania, używając zaprawy klejącej klasy C2S1. Następnie nakłada dwie warstwy na płytę (kontaktową oraz grzebieniową), równolegle do krótszego boku i dodatkowo jedną warstwę na ścianę. Płytę z klejem należy docisnąć do ściany. Aby mieć pewność, że szczelnie przylega, glazurnik, używając przyssawek, musi przesunąć ją w górę i w dół.

Jedną z ostatnich czynności jest regulacja prostoliniowości i szerokości spoiny. Używa się w tym celu podwójnej przyssawki ze śrubą rzymską lub dwóch przyssawek i ścisku stolarskiego. Z kolei do wypoziomowania nadają się kliny dystansowe stosowane co 25-30 cm. Gdy zaprawa klejąca stwardnieje, usuwa się kliny dystansowe, przemywa powierzchnię płyt i przystępuje do fugowania.

Krzysztof Kulig
Product Manager
CERAMIKA TUBĄDZIN
fot. Ceramika Tubądzin

Dodaj komentarz

time image
time image
6 błędów popełnianych podczas pracy z drewnem
6 błędów popełnianych podczas pracy z drewnem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny