Korytarz ozdobiony dekoracyjną farbą z brokatem

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Korytarz ozdobiony dekoracyjną farbą z brokatem

W korytarzu, poprzednio z szarymi ścianami, na prośbę żony położyłem dekoracyjną farbę z brokatem. I od razu zmieniło się wszystko - kolor, połysk, faktura - mówi Krzysiek, Członek Klubu Budujących Dom, który ściany malował w 2013 r., a odświeżał - w 2019 r.

aktualizacja: 2023-01-19 09:54:10

Pomieszczenie: korytarz.

Farby:

  • Na sufitach - lateksowa, mat.
  • Na ścianach - najpierw lateksowa w kolorze szarym, obecnie na poprzednim umytym podłożu zaaplikowano farbę dekoracyjną z brokatem.

Narzędzia: różne wałki, teleskopowy drążek.

Decyzja: zastosowałem farby lateksowe, ponieważ mają korzystny stosunek jakości do ceny. Łatwo utrzymać ich czystość. Szczególnie istotna jest możliwość umycia, bez odbarwienia powłoki i pozostawiania smug, w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenie rękami, np. w okolicy kontaktów i gniazd, w korytarzu. Zawsze kupuję preparaty ze zwiększoną odpornością na plamy i zabrudzenia oraz płowienie! Staram się również podążać za kolorystyczną modą, w tym wspiera mnie żona.

W pierwszym rzucie wybraliśmy odcienie białe i szare, bo kilka lat temu to było na topie, jedynie do pokoju syna przeznaczyliśmy niebieski, a do małżeńskiej sypialni - limonkę. I tu uwaga, intensywne kolory najszybciej się nam opatrzyły.

W ubiegłym roku zacząłem sukcesywnie odświeżać wnętrze i wprowadzam aktualne trendy. W korytarzu, poprzednio z szarymi ścianami, na prośbę żony położyłem dekoracyjną farbę z brokatem. I od razu zmieniło się wszystko - kolor, połysk, faktura. Nijakiej przestrzeni nadaliśmy nieco zaskakujący charakter.

Ściany w korytarzu pomalowane farbą z brokatem
Ściany w korytarzu zostały odświeżone farbą z brokatem.

Wykonanie: sam zbudowałem dom zgodnie z technologią jednowarstwowych ścian z pustaków styropianowych i od strony pomieszczeń przegrody wykończyłem płytami g-k na stalowym stelażu. Przed pierwszym malowaniem samodzielnie zagruntowałem płyty farbą gruntującą i dopiero później dwukrotnie pokryłem farbami lateksowymi. Używałem markowych wałków o wysokiej jakości - ze średnim włosiem i do odcinania pod sufitem. Z takich samych korzystałem w zeszłym roku podczas odnawiania korytarza.

Istniejącą powłokę lateksową umyłem wodą i gąbką, a drugiego dnia pomalowałem wałkiem sufit na biało. W następnym naniosłem na ściany grunt z domieszką piasku kwarcowego, który odizolował poprzednią śliską powłokę i polepszył przyczepność kolejnej, z farby brokatowej. W czwartym i piątym - naniosłem dwie warstwy farby z brokatem. Po drugiej aplikacji intensywność koloru i ilość drobinek się zwiększyła.

Ściany korytarza pomalowane farbą brokatową
Na istniejącą farbę lateksową ułożono dwie warstwy powłoki brokatowej.
Korytarz widoczny z pokoju
Efekt mienienia się drobinek jest widoczny z pokojów.

Farba z brokatem na ścianach w korytarzu - rady i przestrogi:

Efekt mienienia się błyszczących drobinek widać po zapaleniu lamp lub w smugach światła słonecznego po otwarciu drzwi wejściowych. Trochę obawiałem się, że brokat będzie wyglądał kiczowato. Jednak, na szczęście, tak się nie stało, a goście reagują na błyszczenie drobinek na ścianie okrzykiem: "Jak fajnie!". Zabieg optycznie powiększył wąską trasę komunikacyjną.

Koszty zakupu farby z brokatem do malowania ścian w korytarzu:

  • farba z brokatem 50 zł/l.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!