Korytarz ozdobiony dekoracyjną farbą z brokatem

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Korytarz ozdobiony dekoracyjną farbą z brokatem

W korytarzu, poprzednio z szarymi ścianami, na prośbę żony położyłem dekoracyjną farbę z brokatem. I od razu zmieniło się wszystko - kolor, połysk, faktura - mówi Krzysiek, Członek Klubu Budujących Dom, który ściany malował w 2013 r., a odświeżał - w 2019 r.

Pomieszczenie: korytarz.

Farby:

  • Na sufitach - lateksowa, mat.
  • Na ścianach - najpierw lateksowa w kolorze szarym, obecnie na poprzednim umytym podłożu zaaplikowano farbę dekoracyjną z brokatem.

Narzędzia: różne wałki, teleskopowy drążek.

Decyzja: zastosowałem farby lateksowe, ponieważ mają korzystny stosunek jakości do ceny. Łatwo utrzymać ich czystość. Szczególnie istotna jest możliwość umycia, bez odbarwienia powłoki i pozostawiania smug, w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenie rękami, np. w okolicy kontaktów i gniazd, w korytarzu. Zawsze kupuję preparaty ze zwiększoną odpornością na plamy i zabrudzenia oraz płowienie! Staram się również podążać za kolorystyczną modą, w tym wspiera mnie żona.

W pierwszym rzucie wybraliśmy odcienie białe i szare, bo kilka lat temu to było na topie, jedynie do pokoju syna przeznaczyliśmy niebieski, a do małżeńskiej sypialni - limonkę. I tu uwaga, intensywne kolory najszybciej się nam opatrzyły.

W ubiegłym roku zacząłem sukcesywnie odświeżać wnętrze i wprowadzam aktualne trendy. W korytarzu, poprzednio z szarymi ścianami, na prośbę żony położyłem dekoracyjną farbę z brokatem. I od razu zmieniło się wszystko - kolor, połysk, faktura. Nijakiej przestrzeni nadaliśmy nieco zaskakujący charakter.

Ściany w korytarzu pomalowane farbą z brokatem
Ściany w korytarzu zostały odświeżone farbą z brokatem.

Wykonanie: sam zbudowałem dom zgodnie z technologią jednowarstwowych ścian z pustaków styropianowych i od strony pomieszczeń przegrody wykończyłem płytami g-k na stalowym stelażu. Przed pierwszym malowaniem samodzielnie zagruntowałem płyty farbą gruntującą i dopiero później dwukrotnie pokryłem farbami lateksowymi. Używałem markowych wałków o wysokiej jakości - ze średnim włosiem i do odcinania pod sufitem. Z takich samych korzystałem w zeszłym roku podczas odnawiania korytarza.

Istniejącą powłokę lateksową umyłem wodą i gąbką, a drugiego dnia pomalowałem wałkiem sufit na biało. W następnym naniosłem na ściany grunt z domieszką piasku kwarcowego, który odizolował poprzednią śliską powłokę i polepszył przyczepność kolejnej, z farby brokatowej. W czwartym i piątym - naniosłem dwie warstwy farby z brokatem. Po drugiej aplikacji intensywność koloru i ilość drobinek się zwiększyła.

Ściany korytarza pomalowane farbą brokatową
Na istniejącą farbę lateksową ułożono dwie warstwy powłoki brokatowej.
Korytarz widoczny z pokoju
Efekt mienienia się drobinek jest widoczny z pokojów.

Farba z brokatem na ścianach w korytarzu - rady i przestrogi:

Efekt mienienia się błyszczących drobinek widać po zapaleniu lamp lub w smugach światła słonecznego po otwarciu drzwi wejściowych. Trochę obawiałem się, że brokat będzie wyglądał kiczowato. Jednak, na szczęście, tak się nie stało, a goście reagują na błyszczenie drobinek na ścianie okrzykiem: "Jak fajnie!". Zabieg optycznie powiększył wąską trasę komunikacyjną.

Farba z brokatem na ścianach korytarza - koszty:

  • farba z brokatem 50 zł/l.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
15 sposobów, które ułatwią pracę z drewnem
15 sposobów, które ułatwią pracę z drewnem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje