Zmywalność farb w ciemnych kolorach pozostawia wiele do życzenia

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zmywalność farb w ciemnych kolorach pozostawia wiele do życzenia

U nas kłopotliwe okazały się powierzchnie grafitowe. Zmywalność farb w ciemnych kolorach nadal pozostawia wiele do życzenia. Zostają na nich plamy, smugi i trzeba się napracować, żeby je zniwelować - mówi Marta, która wraz z Piotrem są Czytelnikami Budujemy Dom, a ściany malowali w 2014 r.

Pomieszczenia: strefa dzienna i sypialnie dzieci.

Farby:

 • Lateksowe (w łazienkach z preparatami przeciwgrzybicznymi), tablicowe i magnetyczne.
 • Bez lub z niską zawartością LZO.
 • Z mieszalnika, sporządzone według palety RAL.

Narzędzia: wałki i pędzle do malowania.

Farba lateksowa na ścianach w salonie
Strefa dzienna - taką samą farbą lateksową pomalowano tynki i okładzinę imitującą cegłę.

Decyzja: o kolorystyczne zaaranżowanie domu w stanie deweloperskim poprosiliśmy architektów wnętrz. Mieliśmy własne wizje, lecz potrzebowaliśmy je ocenić na wizualizacjach. Postanowiliśmy użyć farb standardowych, ale o wysokiej jakości, głównie zmywalnych lateksowych i z domieszką preparatów przeciwgrzybicznych do kuchni i łazienek. Mamy w kuchni i w innych pomieszczeniach meble na wysoki połysk, więc staraliśmy się je zestawić na zasadzie kontrastu z matowymi powłokami. Farby miały utworzyć na ścianach przyjemną aksamitną fakturę, bez połysku.

Nie chcieliśmy przesadzić z dekoracjami - niektóre przegrody ozdobiliśmy okładziną imitującą cegły i pomalowaliśmy farbą lateksową. Jako kolor przewodni wybraliśmy energetyzującą limonkę, która wędruje przez całą strefę dzienną i prywatną. Pojawia się w strefach aktywności, np. w przedpokojach, kuchni, jadalni, pokojach dzieci. Uspokoiliśmy ją neutralną wanilią oraz grafitem. Kiedy kolory były już drobiazgowo dobrane według palety RAL, daliśmy wykonawcom projekty i wykaz farb, wskazaliśmy producentów. Sami jeździli do mieszalni farb i tam je kupowali.

Wykonanie: malowaniem zajęli się fachowcy, rozpoczynając od zagruntowania ścian z gładzią gipsową. Potem "lateksy" aplikowali dwukrotnie, podobnie jak farby przeznaczone na sufit.

Farba w kolorze grafitowym we wnętrzu
Na farbie w kolorze grafitowym widać każdą ryskę i odciski palców, po przetarciu pozostają smugi.

Farby we wnętrzu - rady i przestrogi:

 • Marta: Najbardziej pilnowałam odcieni farb. Musiały idealnie zgadzać się z wybranymi przez nas i architektów. Nie szłam na żadne kompromisy - np. nie zaakceptowałam emulsji wykonanej na podstawie zdjęcia z telefonu, a nie według wskazanego numeru. Od tamtego zdarzenia malarze zawsze zabierali ze sobą wykazy, numery i symbole, nie próbowali przemycić namiastek, ani ukryć własnych błędów. Symbole są ważne - dają gwarancję powtarzalności.

  U nas kłopotliwe okazały się powierzchnie grafitowe. Zmywalność farb w ciemnych kolorach nadal pozostawia wiele do życzenia, więc radzę nie stosować ich w intensywnie użytkowanych miejscach, np. gdzie są kanapy, krzesła, często się chodzi. Zostają na nich plamy, smugi i trzeba się napracować, żeby je zniwelować. Na ciemnym tle z daleka widać miejscowe odpryski. Reszta powłok lepiej znosi aktywność małych dzieci.

  Przed malowaniem polecam wykonanie wizualizacji, sprawdzanie, czy kolorystyka się nie kłóci, a wyróżnione powierzchnie mają proporcjonalne rozmiary. Ostrzegam przed agresywnymi barwami, np. czerwienią, bo może męczyć oczy, drażnić. Limonka należy do uspokajających odcieni zielonych, łagodnie pobudza.

 • Jestem zadowolona z położenia i efektu farby tablicowej - ekstra się po niej rysuje, pod warunkiem zapewnienia naprawdę gładkiej bazy. Dzieci ciągle z niej korzystają, bawią się. Nie "wypaliła" natomiast powłoka magnetyczna - magnesy odpadają. Albo farba była kiepska, albo malarze źle ją położyli.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Farby we wnętrzu - koszty:

 • malowanie budynku, wraz z materiałami i robocizną 25 000 zł,
 • w tym farba tablicowa 120 zł/l, magnetyczna 180 zł/l.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
6 błędów popełnianych podczas pracy z drewnem
6 błędów popełnianych podczas pracy z drewnem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny