Jak poprawić żywotność tarasu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak poprawić żywotność tarasu?
Staranne wykończenie krawędzi, osadzenie barierek i prawidłowe uszczelnienie wzdłuż ścian domu to szczegóły, które mogą przesądzić o żywotności tarasu.

Brzegi tarasu powinny być zawsze zakończone okapnikiem w postaci fartucha z blachy wystającego ok. 3–5 cm poza krawędź płyty tarasowej. Zabezpiecza on nie tylko przed powstawaniem zacieków na ścianie lub cokole, ale przede wszystkim chroni przed wnikaniem wody pod płytki nawierzchniowe.

 

Oczywiście przy dużych nieosłoniętych tarasach należy również zamontować rynny – wzdłuż najniżej położonej krawędzi. Okapniki mocuje się bezpośrednio w warstwie kleju do płytek, przy czym brzeg wchodzący pod płytki powinien być perforowany, aby umożliwić dobre ich przyklejenie. Krawędzie płytek należy uszczelnić masą silikonową tworzącą (w przekroju) trójkątne ich zakończenie.

 

Balustrady można mocować na różne sposoby – niekoniecznie w płycie tarasowej
 Balustrady można mocować na różne sposoby – niekoniecznie w płycie tarasowej (fot. Robelit)
W przypadku tarasów ocieplanych warstwa izolacji cieplnej sięga aż do krawędzi płyty, musi więc być osłonięta przed wpływem warunków atmosferycznych. Można to zrobić poprzez nałożenie kleju i siatki (tak samo jak przy ocieplaniu domu), a następnie otynkować lub – co jest rozwiązaniem lepszym – zamontować blaszaną osłonę.

 

Częstą przyczyną przecieków tarasu jest niewłaściwe zamontowanie słupków balustrady. Osadzenie ich w płycie tarasowej powoduje przerwanie ciągłości izolacji przeciwwodnej.

 

W miejscu osadzenia słupków konieczne zatem będzie nałożenie warstwy uszczelniającej z silikonu w formie stożkowego pierścienia otaczającego słupek. Alternatywnym rozwiązaniem będzie zamocowanie słupków nie do wierzchu płyty tarasowej, ale od spodu lub na krawędzi czołowej.

 

Niewłaściwe obsadzenie słupków balustrady jest częstą przyczyną przecieków tarasuWarstwa uszczelniająca z silikonuNiewłaściwe obsadzenie słupków balustrady jest częstą przyczyną przecieków tarasu. Dlatego w miejscu ich obsadzenia (jeżeli umieszczone są w płycie tarasowej) należy nałożyć warstwę uszczelniającą z silikonu w formie stożkowego pierścienia otaczającego słupek

 

(fot. Probet Dasag (po lewej), Torggler)

Istotne znaczenie dla szczelności i trwałości tarasu ma prawidłowe wykonanie połączenia warstw tarasowych ze ścianami budynku. Podstawowym warunkiem jest wywinięcie izolacji przeciwwilgociowej na ścianę domu do wysokości 15–20 cm.

 

Jeśli podczas remontu układamy izolację przeciwwodną w postaci papy ułożonej na warstwie spadkowej, należy ją wywinąć również na ścianę, przy czym w narożniku trzeba utworzyć skośne wypełnienie pozwalające na łagodne zagięcie izolacji.

 

W przypadku izolacji podpłytkowej w narożu wkleja się wkładkę z taśmy izolacyjnej, a na ścianę nakłada warstwę płynnej folii. Ze względu na ochronę przed zabrudzeniem i dodatkowe zabezpieczenie przed wnikaniem wody, pas ściany przy podłodze tarasu warto pokryć płytkami ceramicznymi.

 

Nie mogą one stykać się bezpośrednio z nawierzchnią tarasu – w narożniku pozostawiamy przerwę dylatacyjną wypełnioną taśmą uszczelniającą osłoniętą warstwą silikonu. Górną krawędź płytek cokołowych również zabezpiecza się silikonem lub masą akrylową.

 

Pas ściany przy podłodze tarasu dobrze jest przykryć płytkami ceramicznymi
 Pas ściany przy podłodze tarasu dobrze jest przykryć płytkami ceramicznymi

Cezary Jankowski, Emilia Rosłaniec

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny