Na jakim etapie powinny być wyprowadzone uchwyty do zamontowania balustrady wokół tarasu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Na jakim etapie powinny być wyprowadzone uchwyty do zamontowania balustrady wokół tarasu?

Na jakim etapie powinny być wyprowadzone uchwyty do zamontowania balustrady wokół tarasu, który przykrywa garaż? Strop nad garażem będzie typu Teriva z ociepleniem, a na nawierzchnię tarasu chciałbym dać płyty kamienne. Zależy mi na wytrzymałym zamocowaniu bariery z wykorzystaniem profili ze stali nierdzewnej.

aktualizacja: 2022-03-01 09:15:20

Na ocieplonej powierzchni stropu, słupki barierki powinny być mocowane do warstwy konstrukcyjnej stropu, gdyż pokryciowe płyty kamienne nie zapewnią dostatecznej stabilności osadzenia. Ponieważ konstrukcja stropowa otoczona jest wieńcem żelbetowym, to można będzie - bez konieczności umieszczania dodatkowych wzmocnień - montować bezpośrednio na nim słupki balustrady. Oczywiście, użyty do jego utworzenia beton ma mieć klasę przynajmniej B 20, a powierzchnia wieńca musi zostać dokładnie wyrównana.

Możliwe są następujące warianty zamocowania:

  • przykręcenie słupków do powierzchni czołowej (bocznej), ewentualnie do dołu, jeżeli płyta tarasu wystaje poza obrys ścian;
  • przytwierdzanie do górnej powierzchni wieńca stropowego.

Mocowanie barierki od czoła tarasu lub do spodniej strony płyty tarasowej robi się po ułożeniu pokrycia. Słupki przykręcamy np. za pośrednictwem uchwytów kątowych i stalowych dybli. Rozwiązanie to nie narusza ciągłości izolacji przeciwwodnej i ułatwia wykonanie obróbek krawędzi tarasu. Z tego względu jest szczególnie godne polecenia.

Natomiast umocowanie słupków do górnej płaszczyzny należy przeprowadzić przed ociepleniem tarasu, ale po ułożeniu izolacji przeciwwodnej. Słupki osadza się przy użyciu dybli stalowych – po 3 sztuki na każdy słupek - wstawionych w wykonane w wieńcu otwory, które lepiej wywiercić przed położeniem izolacji przeciwwodnej. Lokalizacja słupków nie może kolidować ze zbrojeniem wieńca, powinny się znaleźć między jego prętami wzdłużnymi.

Ze względu na konieczność dokładnego ustawienia słupka w pionie, rozetka mocująca musi spoczywać na idealnie równym podłożu, dlatego może być potrzebne zeszlifowanie betonu wokół miejsca mocowania. Po przykręceniu słupka, miejsce jego osadzenia należy dodatkowo uszczelnić lepikiem chroniącym przed przeciekami. Ocieplenie w systemie "odwróconego dachu" oraz płyty kamienne docina się przy układaniu w miejscach osadzenia słupków balustrady.

Cezary Jankowski
Na zdjęciu: Przytwierdzenie słupków balustrady do bocznej powierzchni płyty tarasowej nie wymaga przebicia jej izolacji wodochronnej. Mniej jest więc miejsc potencjalnych przecieków. (fot. J. Werner)

Dodaj komentarz

time image
time image
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!