Balustradę z rury stalowej mocuje się do ocieplonego muru za pomocą tulei (o odpowiednio dobranej średnicy), tworząc z balustradą połączenie przesuwne lub sztywne. Zależnie od materiału, z jakiego wzniesiono ścianę, można ją osadzić bezpośrednio albo we wsporniku - drewnianym albo metalowym.
Elementy łączące trzeba przygotować samodzielnie, dobierając je do przekroju montowanej barierki. Przy połączeniu bezpośrednim tuleję najlepiej wykonać jako dwustopniową. Część o większej średnicy, pasująca do balustrady, powinna być o 5-8 cm dłuższa niż grubość ocieplenia, a część węższa, zagłębiona w murze, ma mierzyć 5-15 cm, zależnie od sposobu osadzenia. Po wywierceniu w ociepleniu otworu o średnicy tulei, sięgającym 3-4 cm w mur, pogłębiamy go mniejszym wiertłem i przytwierdzamy ją na cement montażowy, dyble lub kotwy chemiczne.
Osłonięcie połączenia barierki z tuleją mocującą można zrobić za pomocą oszlifowanej i polakierowanej deski, o długości trochę większej od wysokości zamocowania barierki. Przykręca się ją długimi kołkami rozporowymi przez ocieplenie, w 3-4 punktach. Stabilniejsze zamocowanie uzyskamy wstawiając rurki dystansowe między ścianę nośną a deskę osłonową. W obu wariantach połączenie tuleja-barierka można przygotować jako przesuwne, pozwalające na swobodne ruchy cieplne, lub złączyć wkrętami na sztywno.
Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Sposób zamocowania barierki na tarasie