Na jakim etapie powinny być wyprowadzone uchwyty do zamontowania balustrady wokół tarasu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Na jakim etapie powinny być wyprowadzone uchwyty do zamontowania balustrady wokół tarasu?

Na jakim etapie powinny być wyprowadzone uchwyty do zamontowania balustrady wokół tarasu, który przykrywa garaż? Strop nad garażem będzie typu Teriva z ociepleniem, a na nawierzchnię tarasu chciałbym dać płyty kamienne. Zależy mi na wytrzymałym zamocowaniu bariery z wykorzystaniem profili ze stali nierdzewnej.

aktualizacja: 2017-11-15 09:50:15

Odpowiedź eksperta: Na ocieplonej powierzchni stropu, słupki barierki powinny być mocowane do warstwy konstrukcyjnej stropu, gdyż pokryciowe płyty kamienne nie zapewnią dostatecznej stabilności osadzenia. Ponieważ konstrukcja stropowa otoczona jest wieńcem żelbetowym, to można będzie – bez konieczności umieszczania dodatkowych wzmocnień – montować bezpośrednio na nim słupki balustrady. Oczywiście, użyty do jego utworzenia beton ma mieć klasę przynajmniej B 20, a powierzchnia wieńca musi zostać dokładnie wyrównana.

Możliwe są następujące warianty zamocowania:

  • przykręcenie słupków do powierzchni czołowej (bocznej), ewentualnie do dołu, jeżeli płyta tarasu wystaje poza obrys ścian;
  • przytwierdzanie do górnej powierzchni wieńca stropowego.

Mocowanie barierki od czoła tarasu lub do spodniej strony płyty tarasowej robi się po ułożeniu pokrycia. Słupki przykręcamy np. za pośrednictwem uchwytów kątowych i stalowych dybli. Rozwiązanie to nie narusza ciągłości izolacji przeciwwodnej i ułatwia wykonanie obróbek krawędzi tarasu. Z tego względu jest szczególnie godne polecenia.

Natomiast umocowanie słupków do górnej płaszczyzny należy przeprowadzić przed ociepleniem tarasu, ale po ułożeniu izolacji przeciwwodnej. Słupki osadza się przy użyciu dybli stalowych – po 3 sztuki na każdy słupek – wstawionych w wykonane w wieńcu otwory, które lepiej wywiercić przed położeniem izolacji przeciwwodnej. Lokalizacja słupków nie może kolidować ze zbrojeniem wieńca, powinny się znaleźć między jego prętami wzdłużnymi.

Ze względu na konieczność dokładnego ustawienia słupka w pionie, rozetka mocująca musi spoczywać na idealnie równym podłożu, dlatego może być potrzebne zeszlifowanie betonu wokół miejsca mocowania. Po przykręceniu słupka, miejsce jego osadzenia należy dodatkowo uszczelnić lepikiem chroniącym przed przeciekami. Ocieplenie w systemie "odwróconego dachu" oraz płyty kamienne docina się przy układaniu w miejscach osadzenia słupków balustrady.

Cezary Jankowski
Na zdjęciu: Przytwierdzenie słupków balustrady do bocznej powierzchni płyty tarasowej nie wymaga przebicia jej izolacji wodochronnej. Mniej jest więc miejsc potencjalnych przecieków. (fot. J. Werner)

Dodaj komentarz

time image
time image
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny