Czym się kierować wybierając automatykę do bram przesuwnych oraz skrzydłowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czym się kierować wybierając automatykę do bram przesuwnych oraz skrzydłowych?

Brama automatyczna to niezwykle komfortowe i funkcjonalne rozwiązanie. Dzięki zastosowaniu automatyki możemy sterować bramą za pomocą pilota, nie wysiadając z auta. Jest to szczególnie przydatne, kiedy wracamy z pracy lub zakupów, a na dworze panują niekorzystne warunki atmosferyczne - pada deszcz lub wieje silny wiatr. Automatyka do bram to także podwyższony poziom bezpieczeństwa.

aktualizacja: 2019-11-12 08:59:22

Bramy skrzydłowe to jeden z najpopularniejszych typów bram. Wybierając napęd do bramy skrzydłowej, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Po pierwsze, najważniejsze są parametry bramy. W tym celu należy dokładnie zmierzyć długość skrzydła bramy, jej wysokość oraz głębokość osadzenia. Każdy z siłowników ma w karcie katalogowej podaną maksymalną długość i ciężar skrzydła, które jest w stanie obsłużyć. To zagwarantuje efektywną pracę napędu i jego długą żywotność. Błędnie dobrany napęd pod względem wymiarów bramy spowoduje, że praca urządzenia będzie niestabilna - bramą będzie szarpać i nie zostanie w pełni otwarta.

Istotne jest również wypełnienie bramy. Na terenach, gdzie wieją silne wiatry brama o gęstej zabudowie - obita blachą lub drewnem będzie zachowywała się jak żagiel. Skrzydła będą stawiały opór przy silniejszych podmuchach wiatru, co może doprowadzić do uszkodzenia napędów. Chcąc tego uniknąć, należy zastosować napędy nawrotne oraz o dużej mocy.

Bardzo ważnym parametrem przy wyborze napędu do bramy skrzydłowej jest intensywność użytkowania bramy. Można ją podzielić na pracę przydomową (do 50 cykli otwierania i zamykania) oraz pracę intensywną (powyżej 50 cykli). Praca przydomowa dotyczy bram skrzydłowych na prywatnych posesjach, małych osiedlach mieszkaniowych czy parkingach. Z kolei z pracą intensywną mamy do czynienia w przypadku bram przemysłowych, na dużych osiedlach mieszkaniowych i parkingach. Automatyka bram dla przemysłu będzie oparta na mocniejszych napędach o większej sile silników niż te, użyte w bramach rezydencyjnych oraz często z wykorzystaniem napędów na 24 V, co gwarantuje dużo większą intensywność użytkowania.

Wybierając napęd do bramy przesuwnej należy przede wszystkim uwzględnić ciężar bramy. Tradycyjne bramy przesuwne nie ważą więcej niż 500 kg. Warto zwrócić uwagę również na stan techniczny bramy. Planując montaż napędu, musimy mieć pewność, że brama nie jest mechanicznie uszkodzona. Mechanizm powinien działać bez zarzutu - sprawnie otwierać się i zamykać w całym zakresie, bez szarpania i problemów z ruszaniem.

Andrzej Pawluk
Dyrektor Naczelny BENINCA POLONIA

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!