Każdy siłownik do bram powinien być nienawrotny - przekładnia jest tak skonstruowana, że przy braku napięcia zasilającego nie ma możliwości otworzyć bramy ręcznie bez odblokowania jej kluczykiem osobistym. Zastosowanie samohamowności daje gwarancję, że nikt niepożądany nie otworzy naszej bramy. Ważne w tym wszystkim jest to, aby materiały z których wykonana jest przekładnia samohamowna były trwałe.
Wszystkie siłowniki powinny mieć odblokowanie na klucz osobisty. Każdy system automatyki do bram, aby spełniał wszelkie standardy i normy bezpieczeństwa musi posiadać wiele niezależnych systemów dbających o bezpieczeństwo użytkownika.
Pierwszym, najczęściej stosowanym zabezpieczeniem jest linia fotokomórek znajdująca się w świetle przejazdu. Para fotokomórek (nadajnik i odbiornik) tworzą niewidoczną linię świetlną której przecięcie (na skutek przejścia, przejechania pojazdu, itp.) powoduje cofnięcie się ruchu bramy w fazie zamykania. Można tak skonfigurować system, aby przecięcie linii fotokomórek w fazie otwierania bramy spowodowało jej zatrzymanie. Tego typu rozwiązanie powoduje, że stojąca w świetle bramy osoba lub pojazd (linia fotokomórek przecięta) nie zostanie zgnieciona.
W siłownikach do bram rezydencyjnych do użytku przydomowego najpewniejszym systemem bezpieczeństwa jest czujnik amperometryczny lub enkoder. W przypadku siłowników na napięcie 24 Vdc stosuje się czujniki amperometryczne.
Kolejną ważną cechą mającą wpływ na bezpieczeństwo jest spowolnienie w końcowych fazach biegu siłownika. Brama w chwili dojazdu do słupka wyhamowuje swój bieg i powoli się domyka lub otwiera. Takie zachowanie zwiększa bezpieczeństwo użytkownika, optymalizuje pracę siłownika oraz zapewnia jego żywotność.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Ostatnim, ale nie mniej ważnym od innych elementem bezpieczeństwa jest lampa ostrzegawcza. Sygnalizuje ona ruch bramy informując osoby w jej pobliżu o zachowanie ostrożności.
Andrzej Pawluk
Dyrektor Naczelny
BENINCA POLONIA
fot. Beninca