Na co zwrócić uwagę wybierając automatykę do bram wjazdowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Na co zwrócić uwagę wybierając automatykę do bram wjazdowych?

Odpowiedź eksperta: Szeroko pojęte bezpieczeństwo to warunek konieczny i niezbędny do zachowania spokoju i ochrony własnego mienia. Ważne jest, aby każdy producent, dystrybutor sprzedawca czy montażysta automatyki do bram zadbał o bezpieczeństwo swoich klientów i polecił czy zamontował odpowiednie urządzenie. Automatyka do bram, aby stać się pełnowartościowym gwarantem bezpieczeństwa musi spełnić wiele warunków.

aktualizacja: 2018-06-28 07:05:34

Każdy siłownik do bram powinien być nienawrotny - przekładnia jest tak skonstruowana, że przy braku napięcia zasilającego nie ma możliwości otworzyć bramy ręcznie bez odblokowania jej kluczykiem osobistym. Zastosowanie samohamowności daje gwarancję, że nikt niepożądany nie otworzy naszej bramy. Ważne w tym wszystkim jest to, aby materiały z których wykonana jest przekładnia samohamowna były trwałe.

Wszystkie siłowniki powinny mieć odblokowanie na klucz osobisty. Każdy system automatyki do bram, aby spełniał wszelkie standardy i normy bezpieczeństwa musi posiadać wiele niezależnych systemów dbających o bezpieczeństwo użytkownika.

Pierwszym, najczęściej stosowanym zabezpieczeniem jest linia fotokomórek znajdująca się w świetle przejazdu. Para fotokomórek (nadajnik i odbiornik) tworzą niewidoczną linię świetlną której przecięcie (na skutek przejścia, przejechania pojazdu, itp.) powoduje cofnięcie się ruchu bramy w fazie zamykania. Można tak skonfigurować system, aby przecięcie linii fotokomórek w fazie otwierania bramy spowodowało jej zatrzymanie. Tego typu rozwiązanie powoduje, że stojąca w świetle bramy osoba lub pojazd (linia fotokomórek przecięta) nie zostanie zgnieciona.

W siłownikach do bram rezydencyjnych do użytku przydomowego najpewniejszym systemem bezpieczeństwa jest czujnik amperometryczny lub enkoder. W przypadku siłowników na napięcie 24 Vdc stosuje się czujniki amperometryczne.

Kolejną ważną cechą mającą wpływ na bezpieczeństwo jest spowolnienie w końcowych fazach biegu siłownika. Brama w chwili dojazdu do słupka wyhamowuje swój bieg i powoli się domyka lub otwiera. Takie zachowanie zwiększa bezpieczeństwo użytkownika, optymalizuje pracę siłownika oraz zapewnia jego żywotność.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym od innych elementem bezpieczeństwa jest lampa ostrzegawcza. Sygnalizuje ona ruch bramy informując osoby w jej pobliżu o zachowanie ostrożności.

Andrzej Pawluk
Dyrektor Naczelny
BENINCA POLONIA
fot. Beninca

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak postawić ogrodzenie modułowe Joniec®?
Jak postawić ogrodzenie modułowe Joniec®?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny