Ogrodzenie z metalu i cegły klinkierowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ogrodzenie z metalu i cegły klinkierowej

Wybraliśmy z żoną klasyczne ogrodzenie z metalu i cegły klinkierowej i jesteśmy z tego zadowoleni. Wylewanie fundamentów i murowanie elementów z cegły klinkierowej trwało 3 miesiące. Wykonaliśmy je metodą gospodarczą. - mówi Michał, czytelnik Budujemy Dom.

Furtka ma wygodną szerokość 1 m

Parametry działki: wymiary 18 x 100 m; grunt piaszczysty.

Parametry ogrodzenia:

 • Fundament liniowy, o gł. 1 m, wzmocniony zbrojeniem poziomym. 
 • Słupki i podmurówka ze zbrojeniem pionowym w słupkach, wy­konane z cegły klinkierowej, przykryte cementowymi prefabrykowanymi dasz­kami. 
 • Przęsła od frontu z metalowego płaskownika i prętów zakończonych grotem, elementy o profilu zamkniętym; reszta ogrodze­nia z siatki. 
 • Furtka o szer. 1 m, z ryglem elektromagne­tycznym. 
 • Brama o szer. 4 m, rozwieralna, dwuskrzydłowa, rama skrzydeł z profilu zamkniętego, wzmocniona po przeciwnej stronie płaskowni­kiem. Bez napędu.

Decyzja: wybraliśmy z żoną klasyczne ogrodzenie z metalu i cegły klinkierowej i jesteśmy z tego zadowoleni. Ogrodzenie z siatki już zasta­liśmy. Wylewanie fundamen­tów i murowanie elementów z cegły klinkierowej trwało 3 miesiące. Wykonaliśmy je metodą gospodarczą.

 

Woleliśmy wymurować solidne słupki z klinkie­ru, bo ustabilizowanie stalowych słupków bywa problematyczne. Elementy metalowe sporządził według naszego projektu producent z Grabowa nad Pilicą. Brama jest rozwieralna i dwuskrzydłowa, ponieważ lokalizacja podjazdu i furtki oraz szerokość działki nie pozwalały na zastosowanie przesuwnej.

Szerokość działki i układ komunikacji uniemożliwił zamontowanie bramy przesuwnej Od frontu ogrodzenie zbudowano z klinkieru i metalu

Ogrodzenie z metalu i cegły klinkierowej - rady i przestrogi:

 • Szerokość bramy (4 m) oraz cofnięcie jej w głąb działki umożliwia bezproblemowy wjazd samochodom ciężarowym o nośności 30 t. Celowo tak zaprojektowaliśmy bramę, by jej skrzydła poruszały się 8 cm ponad poziomem nawierzchni z kostki. Dzięki temu, nawet po intensywnych opadach śniegu, możemy łatwo otworzyć bramę.

   

  Na razie robimy to ręcznie, ale w przyszłości zamierzamy dołożyć do niej napęd. Dla napędu wysokie zawieszenie skrzydeł też jest korzystne, bo nie musi pchać śniegu. Podczas prac murarskich od razu przygotowaliśmy instalację elektryczną napędu bramy oraz domofonu przy furtce. Chcemy kupić wysokiej jakości napęd, więc woleliśmy ten zakup odłożyć na później i rozłożyć koszty.

   

  Przy dobo­rze szerokości furtki, zależało nam, by można było wygodnie poruszać się pieszo, rowerem i skuterem, wózkiem dzie­cięcym. Ma optymalne para­metry.

   

 • Do murowania elementów z klinkieru radzę zatrudniać tylko doświadczonego mu­rarza oraz obejrzeć kilka poprzednich jego realizacji – zwrócić uwagę na czystość wykonania i dokładne spo­inowanie. Nasz murarz nie był dostatecznie wprawny.

   

  Radzę również bezwzględnie wykorzystywać specjalne za­prawy do cegły klinkierowej. Nawet po jej zastosowaniu muszę po zimie usuwać białe wykwity, powstające na murkach. Na szczęście nie ma ich dużo. Do innych prac pielęgnacyjnych należy sma­rowanie zawiasów furtki i bramy oraz odnawianie powłoki lakierowanej na metalowych elementach ogrodzenia. Obecnie są dostępne trwałe lakiery, np. Hammerite. Wytrzymują długo, więc nie zakładam częstej konserwacji. 
Ogrodzenie harmonizuje z wykończeniem domu Resztę posesji otoczono siatką

Ogrodzenie z metalu i cegły klinkierowej - koszty:

 • Cegła klinkierowa 2000 zł. 
 • Prefabrykaty betonowe 1000 zł. 
 • Robocizna – fundamenty i murowanie 3500 zł. 
 • Brama i furtka 2750 zł. 
 • Przęsła z metalu 1500 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

28 Sie 2013, 08:58

myślę że do kosztów ogrodzenia powinieneś też dodać koszt zakupu napędu i jego montażu. w artykule nie ma tej pozycji dodanej ale taki napęd to wielka wygoda.

time image

Gość Bronek

22 Sie 2013, 09:14

świetne ogrodzenie. sam przymierzam sie do ogrodzenia posesji i szukam fajnych pomysłów. myślę że coś z tych pomysłów wykorzystam. ile metrów ma w przybliżeniu to ogrodzenie żebym mógł ew. policzyć swoje koszta.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje