Układając kostkę pamiętaj o... 8 ważnych rad

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Układając kostkę pamiętaj o... 8 ważnych rad

Błędy wykonawcze związane z budową podjazdu najczęściej dotyczą jego podbudowy (uformowana z niewłaściwych materiałów lub źle zagęszczona skutkuje powstawaniem kolein bądź zapadaniem się fragmentów nawierzchni. Jej naprawa jest natomiast bardzo kosztowna i pracochłonna). Często również źle dobierany lub niewłaściwie układany jest materiał wykończeniowy.

Układając kostkę pamiętaj o... 

 1. W miejscach przebiegu rozmaitych instalacji pod nawierzchnią, często dochodzi do jej zapadania. Trzeba więc pamiętać, że wzdłuż przebiegu rur grunt powinien być bardzo starannie zagęszczony.

   

 2. Bardzo istotne jest prawidłowe wyprofilowanie podjazdu. Niewielki spadek (co najmniej 2%) zapewni szybkie odprowadzanie zeń wody. Nie może ona jednak spływać w stronę ściany domu. Jeśli nawierzchnia jest rozległa, może wymagać montażu odwodnienia liniowego, które odprowadza wodę specjalnymi korytkami, montowanymi na etapie wykonywania podbudowy.

   

 3. Podczas układania kostki, płyt lub paneli nie należy chodzić po przygotowanej podsypce – układanie rozpoczyna się od krawędzi podjazdu, a kolejne fragmenty utwardza, klęcząc na gotowej już nawierzchni. Tylko starannie wyrównane i wyprofilowane podłoże zapewni ułożenie równego podjazdu.

   

 4. Szpary pomiędzy kostkami wypełnia się samym piaskiem. Nie wolno dodawać do niego cementu, bo w połączeniu z wodą może spowodować powstanie na kostce trudnych do usunięcia plam.

   

 5. W obrębie nawierzchni, po których poruszają się samochody osobowe, grubość bruku betonowego i kamiennego powinna wynosić min. 6 cm, a klinkierowego 5,2 cm. W przypadku ciężkich samochodów ciężarowych, kostka powinna mieć 8–10 cm grubości. Betonowe płyty ażurowe zawsze mają wymiary 60 x 40 cm, ale ich grubość bywa różna – na podjazdy dla samochodów osobowych powinna wynosić min. 10 cm.

   

 6. Decydując się na kolor i wzór kostki pamiętajmy, że na ogół układa się ją na sporej powierzchni. Intensywna barwa bruku lub intrygujący wzór mogą przyćmić kolorystykę elewacji lub odwrócić uwagę od budynku. Na pewno nie o taki efekt chodzi – dom i jego otoczenie muszą grać w jednej orkiestrze.

   

 7. Wierzchniej warstwy podjazdu z kruszywa nie należy tworzyć z miękkich, pylących się skał, np. dolomitu, ani pokruszonych cegieł. Nieodpowiedni będzie też żwir rzeczny, bo źle się klinuje, co utrudnia poruszanie się po nawierzchni.

   

 8. Pamiętajmy, że użytkowanie lub zagęszczanie podjazdu wykończonego niewypełnionymi płytami ażurowymi lub pustymi panelami z PVC grozi ich uszkodzeniem.

Małgorzata Kolmus
fot. Libet

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość andrea

21 Kwi 2015, 21:06

, fugować trzeba umieć, aby nie rosła trawa,a teren przed rozpoczęciem pracy trzeba solidnie sprawdzić,jak się ma pojęcie!!!!!!!!!!!!!!!!!!, a nie pisać takie bzdury. FACHOWCY

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Malowanie budki lęgowej dla jerzyków
Malowanie budki lęgowej dla jerzyków
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje