Wiertarka udarowa czy młotowiertarka - co wybrać?

Wiertarka udarowa czy młotowiertarka - co wybrać?

Często spełniają tą samą funkcję, a pod względem istotnych parametrów mają więcej podobieństw niż różnic. Wiertarka udarowa i młotowiertarka - kiedy potrzebujemy obu, a kiedy możemy stosować je zamiennie?

 

Zakup nowych elektronarzędzi to często inwestycja na lata. Dlatego przed dokonaniem wyboru warto znać możliwości, jakie dają urządzenia i czy odpowiadają naszym aktualnym potrzebom. Od czego zacząć? Najlepiej od poznania podobieństw i różnic między wiertarką udarową i młotowiertarką.

Do jakiej pracy?

Oba urządzenia mają jedno zadanie - służyć wykonywaniu otworów w twardych i trudnych materiałach, dłutować i kuć. Tu jednak pojawiają się już pewne różnice, które zapewniają przewagę jednej ze stron. Jakie?

Wiertarka udarowa to urządzenie o mniejszym ciężarze, bardziej kompaktowe oraz posiadające większy zakres możliwości wykorzystania do różnych prac. Bardziej uniwersalne, gdyż pozwala także na pracę przy obróbce drewna i materiałów metalowych.

Typowe zastosowanie to:

  • budownictwo wykończeniowe
  • instalacje wewnętrzne
  • instalacje elektryczne
  • montaż w stolarstwie i ślusarstwie

Z kolei młotowiertarka to sprzęt mniej kompaktowy o większej mocy i innej budowie. Ze względu na rodzaj prac do jakich głównie służy, jest wyposażona w inny rodzaj udaru oraz dostosowany do tego uchwyt wiertarski SDS-plus.

Główne zastosowanie młotowiertarki to prace ogólnobudowlane o charakterze zewnętrznym konstrukcyjnym na przykład przy wszystkich pracach związanych z wierceniem czy kuciem w konstrukcjach betonowych czy żelbetonowych. Kluczową różnicą, mającą wpływ na zakres wykonywanych elektronarzędziem prac, jest typ mechanizmu udarowego zastosowanego w obu urządzeniach.

Udar mechaniczny…

W przypadku wiertarek udarowych mamy do czynienia z udarem typu mechanicznego. Obecnie wykorzystujemy tak zwany udar mechaniczny zębatkowy, zbudowany z pierścieni umieszczonych na wrzecionie. Ich powierzchnia jest nacięta za pomocą stożkowo-poprzecznych występów, które sprawiają, że wprawione w ruch pierścienie przybliżają się i oddalają od siebie, powodując tym samym wytworzenie ruchu prostoliniowo-zwrotnego.

W celu maksymalnego wykorzystania udaru, konieczne jest dociśnięcie wiertarki jak najmocniej do obrabianego materiału. Jednak należy pamiętać, że wiertarka udarowa nie poradzi sobie z każdym materiałem - np. wierceniem w ścianach bloku z wielkiej płyty. Do tego dochodzi spadająca w czasie wydajność udaru - przez zużycie się trących o siebie zębatek. Co z młotowiertarkami?

...lub udar pneumatyczny

Tu częstotliwość udaru jest dużo mniejsza, ale dzięki energii uderzenia wytwarzanej bezpośrednio z mocy silnika elektrycznego, wydajność pracy dużo wyższa niż przy wiertarce udarowej.

To zasługa udaru pneumatycznego, w którym kompresor elektronarzędzia wytwarza powietrze napędzające podbijak uderzający w głowicę wiertła zamocowanego na uchwycie SDS-Plus lub SDS-Max. Taki sposób mocowania sprawia, że wiertło porusza się wzdłuż własnej osi, nie obraca się na boki i doskonale obrabia materiały, takie jak beton, żelbeton czy kamień.

Jeśli wykorzystamy udar młotowiertarki do bardziej miękkich materiałów, musimy liczyć się z możliwością powstania osłabiających strukturę wokół otworu mikropęknięć.

Odpowiednia technika W zależności od elektronarzędzia, będziemy operować inną techniką pracy. W przypadku wiertarki konieczne będzie włożenie dodatkowej siły dociskającej wiertło do podłoża - by spowodować zetknięcie zębatek i uzyskanie udaru.

Z kolei w przypadku młotowiertarek dociśnięcie urządzenia jest błędem - powoduje skrócenie drogi, po której porusza się tłok i zmniejszenie energii udaru i wydajności urządzenia.

Sprawdź istotne parametry

Kiedy już wiemy, które urządzenie lepiej sprosta zaplanowanym zadaniom, warto wiedzieć, po czym poznać dobry sprzęt. Zarówno wiertarka udarowa, jak i młotowiertarka mają kilka wspólnych, równie istotnych parametrów. Jedną z kluczowych wartości jest liczba osiąganych udarów - najlepsze modele oferują 4500-4750 w ciągu minuty.

Do tego dochodzi również wpływająca na efektywność pracy prędkość na poziomie ok. 1000-1250 obrotów na minutę.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Regulacja obrotów - płynna lub dwubiegowa, umożliwiające dostosowanie obrotów do obrabianego materiału Sprzęgło - pozwala uniknąć obciążenie silnika, gdy wiertło się zablokuje Przełącznik kierunku obrotów - gdy urządzenie ma spełniać także rolę zwykłej wiertarki Maksymalna średnica wiercenia

Zaawansowane rozwiązania

Istotnym elementem wpływającym na wybór sprzętu jest sposób jego zasilania - sieciowe lub akumulatorowe. Wyposażone w wydajne ogniwa nowoczesne elektronarzędzia charakteryzują te same możliwości, co sprzęty podłączone do sieci, a przy tym większa mobilność i komfort pracy.

Do tego dochodzą ciekawe rozwiązania technologiczne, jak opcja pracy na lżejszym ogniwie z taką samą efektywnością, czy zaawansowane systemy uszczelnień i wentylacji, pozwalające zachować trwałość sprzętu pracującego przy dużym zapyleniu.

Marcin Salata
menadżer produktu w Lange Łukaszuk

Komentarze

mleku
28-02-2019 13:30
W firmie mam i udarową i młotowiertarkę, myślę że jak ktoś pracuje w branży to znajdzie w każdym z tych urządzeń zalety. Często dorabiam dodatkowo w wykończeniówce i nie wyobrażam sobie nie mieć urządzenia akumulatorowego, w trudnej dostępnych miejscach tylko taki sprzęt ...
Gość Mikołaj
25-01-2018 14:25
Mi się wydaje, że udarowe bosche są zdecydowanie na topie i doskonale nadają się do zastosowań domowych i może nieco średnio profesjonalnych. Swoją kupiłem w RG Narzędzia (cena w porównaniu do Casto, Leroy itd. najtańsza) i bardzo dobrze się sprawdza
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz