Husqvarna Tour 2009 na mecie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2009-01-13 11:48:22
Husqvarna Tour 2009 na mecie
Ponad 20 maszerów i 200 psów po pokonaniu w sumie 220 km trasy zakończyło tegoroczną edycję wyścigu „HUSQVARNA TOUR”. Na podium stanął ze swoim zaprzęgiem Polak - Maciej Tomaszewski zajmujący 2. miejsce w klasyfikacji ogólnej w klasie limitowanej.

HUSQVARNA TOUR jest polskim etapem wyścigu psich zaprzęgów VETAMIX TRAIL, który rozpoczął się 4 stycznia w czeskich Karkonoszach i trwał do 7 stycznia. HUSQVARNA TOUR to jeden z najtrudniejszych i najdłuższych wyścigów średniodystansowych kontynentalnej Europy, włączony do Pucharu Polski na Średnim Dystansie oraz do Pucharu Europy ESDRA.

Tegoroczny wyścig HUSQVARNA Tour składał się z 4 etapów.

Każdego dnia maszerzy na trasie w Karpaczu mieli do pokonania ok. 20 trasy. W sumie pokonano ponad 200 km. Wytyczona do pokonania 35-kilometrowa trasa w pierwszym dniu, ze względów bezpieczeństwa i troski o psy, musiała zostać skrócona z powodu złych warunków śniegowych, a w rezultacie braku śniegu na odcinku trasy. Przy zmieniającej się pogodzie w HUSQVARNA Tour wystartowały 22 zaprzęgi z ok. 50-ciu, które wystartowały 8 dni wcześniej w Czechach.

Ewenementem i utrudnieniem edycji wyścigu był po raz pierwszy w historii HUSQVARNA Tour tzw. etap nocny, który rozpoczął się w piątek, 9. stycznia o godzinie 18:30. Zawodnicy zmagali się z przyrodą jedynie przy użyciu niewielkich latarek czołowych oraz światełek na łbach psich zawodników. Drugiego dnia, po krótkiej nocy, już o 10.00 maszerzy i zaprzęgi ponownie stanęli na starcie.

Maciej Tomaszewski (po prawej w okularach)Przez te kilka dni na starcie stanęło ponad 200 psów ze swoimi maszerami. Niedzielny poranek, cisza przed startem, skupienie maszerów i psów dawały odczuć, że właśnie ten dzień jest tym najważniejszym, w którym wszystko może się jeszcze zdarzyć … tak jak wynik naszego zawodnika Maćka Tomaszewskiego.  W tym roku

HUSQVARNA Tour gościła  jednych z najlepszych maszerów z Europy. 6 zawodników jeszcze w tym miesiącu wystartuje w wyścigu La Pirena – jednym z najtrudniejszych górskich wyścigów świata, gdzie w 12 dni zostanie pokonanych górskimi szlakami 400 km trasy - na temat zakończonego wyścigu powiedział Radek Ekwiński, komisarz HUSQVARNA Tour.

W sobotni wieczór (10 stycznia)  - zgodnie z tradycją odbyło się cykliczne spotkanie wszystkich uczestników wyścigu, tzw. Wieczór Maszera.

Na podium HUSQVARNA Tour...

Niedzielny, ostatni etap HUSQVARNA Tour wyłonił mistrza maszerów tej części Europy.

O godz. 13.00 Sponsor Główny wyścigu – firma HUSQVARNA oraz Burmistrz Miasta Karpacz wręczyli dyplomy oraz nagrody zwycięzcom. Po raz kolejny firma HUSQVARNA miała zaszczyt uhonorować zwycięzców tak trudnego wyścigu.

Wyścig psich zaprzęgów HUSQVARNA Tour, który w tym roku odkrywał ponownie piękno polskich Karkonoszy, okazał się wspaniałym przeżyciem dla wszystkich: uczestnicy - zmagali się ze zmęczeniem, trasami a widzowie z podziwem i zainteresowaniem oglądali  ten jakże widowiskowy sport, pełen pasji i pozytywnych emocji.

Zapraszamy już za rok!!! – powiedział Andrzej Cieciuch, reprezentujący Sponsora Głównego-firmę HUSQVARNA.  

Michal MerhautPierwsze miejsce w klasie limitowanej (LMD) zajął Czech Michal Merhaut z ogólnym czasem ze wszystkich etapów 3:39:30,5.

Drugi był Polak, Maciej Tomaszewski ze swoimi 8 psami, z wynikiem słabszym o niecałe 3 minuty. W niedzielę ze swoimi psami startował z 4 pozycji – udało się jednak stanąć na podium! 3. miejsce zajął Vaclav Zetek, maszer z Czech.

W klasie nielimitowanej (UMD), podobnie jak w roku ubiegłym, najlepszy okazał się faworyt zawodów: Michal Pfeifer z Czech z czasem 2:47:07. Za nim uplasowali się Niemiec - Karl Habermann i Czech - Miroslav Mikolasek – wszyscy startowali aż z 14 psami w zaprzęgu.

Zasady ogólne wyścigów psich zaprzęgów

Zasadą gonitwy jest prowadzenie na całej trasie tego samego zaprzęgu psów. Osoby prowadzące zaprzęg tzw. maszerzy startują w dwóch klasach, ze względu na ilość psów w zaprzęgu. W klasie limitowanej na zaprzęg składa się maksymalnie 6 psów, zaś w klasie nielimitowanej 8 do 14 psów. Wyścig jest „egzaminem” dla doświadczonych zawodników z Europy przed startem w najtrudniejszych i najsłynniejszych europejskich gonitwach.

Organizatorem imprezy w Polsce jest: Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów reprezentowany przez Klub „INUIT”. Sponsorem Generalnym zawodów jest firma HUSQVARNA.

Psy na start…

Sport psich zaprzęgów to połączenie współpracy: człowieka z psami następujących ras: alaskan malamute, pies grenlandzki, samojed i husky syberyjski (są to rasy uznane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną - FCI) oraz z psami nierasowymi.

Te ostatnie są specjalnie hodowanymi psami sportowymi prezentującymi: szybkość, siłę i wytrwałość w sportowych zmaganiach. Wszystkie rasy psów zaprzęgowych posiadają cechy umożliwiające im życie w trudnych warunkach klimatu arktycznego: doskonale wykorzystują pokarm, dzięki specyficznej budowie ciała ograniczają do minimum straty ciepła i dysponują zdolnością szybkiej regeneracji organizmu.

Więcej informacji na stronie

{mosloadmodule mod_firmy} 

Firma powiązana:
HUSQVARNA

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Piła łańcuchowa - konserwacja
Piła łańcuchowa - konserwacja
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny