Nowoczesne cięcie drewna

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2008-08-18 10:39:06
Nowoczesne cięcie drewna
Nawet takie tradycyjne i powszechnie stosowane narzędzia jak piły do cięcia drewna podlegają ciągłemu doskonaleniu. Przymierzając się do zakupu nowej piły płatnicy warto poszerzyć swoją wiedzę na temat nowoczesnych metod ich wytwarzania.

Dobranie odpowiedniej piły płatnicy do obróbki konkretnego materiału to połowa sukcesu. Innej piły szukamy, gdy potrzebujemy piły do szybkiej i wydajnej pracy, gdy efekt estetyczny cięcia pozostaje na drugim planie. Inną piłę użyjemy do prac wykończeniowych, gdy zależy nam na  eleganckim wyglądzie ucinanych listewek. Dlatego parametr który musimy sprawdzić przy wyborze piły to wskaźnik TPI. Co on właściwie oznacza?

 

Piły marki NEOTPI (ang. skrót od teeth per inch) to parametr oznaczający precyzję cięcia piły, która zależy od ilości zębów przypadających na jeden cal długości jej brzeszczota. Parametr ten wyraża powszechnie znaną zależność: im drobniejsze zęby, tym gładsza linia cięcia. Gdyby jednak konstruktorzy narzędzi kierowali się w swojej pracy tylko tą zasadą, wszelkie naprawy i remonty musiałyby trwać całymi miesiącami.

Drobne zęby piły to niestety także powolne tempo pracy. Dużo szybciej i z mniejszym wysiłkiem przecina się materiał za pomocą pił o większych zębach. Odbywa się to jednak kosztem jakości cięcia – tnąc materiał takim brzeszczotem uzyskujemy bardziej postrzępione krawędzie. Zatem, jak i w innych dziedzinach życia, również tutaj mamy do czynienia ze swego rodzaju specjalizacją. Narzędziem przeznaczonych do szybkiego cięcia są piły płatnice o TPI wynoszącym 7, natomiast do precyzyjnych prac wykończeniowych dedykowane są płatnice o TPI wynoszącym 11.

Piły z drobnymi zębami doskonale nadają się do cięcia wszelkich materiałów drewnopochodnych takich jak sklejka, płyty meblowe czy płyty wiórowe. Drobna podziałka uzębienia gwarantuje, że piły te poradzą sobie także doskonale z przecięciem elementów plastikowych, płyt laminowanych, a nawet płyt gipsowych.

 

Konstruktorzy nowoczesnych narzędzi wiedzą jednak doskonale, że dwa najważniejsze parametry cięcia, czyli szybkość i precyzja, zależą również od kilku innych czynników: kształtu całego brzeszczota (nie tylko pojedynczych zębów), dokładności wykonania krawędzi tnących zębów czy np. twardości stali, z której wykonano piłę. Jak to zwykle bywa, dopiero umiejętne zestrojenie wielu różnych parametrów daje zadowalające rezultaty - wydajne narzędzia. Poniżej podajemy pozostałe parametry wpływające na jakość cięcia:

 • Warunkiem koniecznym dla piły płatnicy jest posiadanie precyzyjnie ostrzonych, hartowanych indukcyjnie zębów. Nowoczesna metoda trójstronnego ostrzenia zębów daję ząb o trzech optymalnie ukierunkowanych krawędziach tnących, niezwykle ostrych, trwałych i odpornych na stępienie.

   

  Dzięki takiemu wykonaniu użytkownik nie musi przyciskać ich do materiału obrabianego. Jego praca sprowadza się do wykonywania ruchów posuwisto zwrotnych, co zwiększa znacznie wydajność pracy. Czas cięcia ulega skróceniu nawet do 60% w porównaniu do tradycyjnych brzeszczotów.
 • Kolejna innowacyjność zastosowana w produkcji pił do cięcia drewna to pokrycie brzeszczotu powłoką teflonową. Teflonowa powłoka obniża opory cięcia a także stanowi dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne brzeszczotów. Rozwiązanie to znacznie ułatwia cięcie drewna wzdłuż słojów, pracę w wilgotnym drewnie, a także zapobiega „klejeniu się” materiału do ostrza i zakleszczaniu się narzędzia w materiale.
 • Podczas zakupu piły płatnicy warto zwrócić uwagę na kształt i wykończenie rękojeści. Ergonomiczny, wyprofilowany kształt uchwytu zapewnia pewne trzymanie narzędzia oraz precyzyjne prowadzenie wzdłuż zamierzonej linii cięcia. Najwygodniejsze są rękojeści dwumateriałowe, z gumową wykładziną pokrywającą część chwytową, o właściwościach antypoślizgowych. Dzięki temu nawet podczas długotrwałego cięcia piła może być bardzo precyzyjnie prowadzona. Podnosi to znacząco wygodę pracy.

Przy projektowaniu prezentowanych tu narzędzi pomyślano także o tak praktycznych elementach jak: kształt uchwytu, umożliwiający odrysowywanie kąta prostego oraz kąta 45 stopni, czy otwór służący do powieszenia piły na ścianie. Najpopularniejsze rozmiary brzeszczotów dostępne w sklepach to 400, 450 i 500 mm.

 

Zalety:

 1. Nowe piły płatnice do cięcia drewna suchego i wilgotnego, wzdłuż i w poprzek słojów.
 2. Szeroka gama pił płatnic zawiera serie pił z dużymi zębami do szybkiego cięcia drewna oraz serie pił z drobnymi zębami do ciecia precyzyjnego i dokładnego w pracach wykończeniowych.
 3. Trójstronnie ostrzone zęby – nowoczesna metoda trójstronnego ostrzenia zębów daje ząb o optymalnie ukierunkowanych krawędziach tnących, niezwykle ostrych, trwałych i odpornych na stępienie.
 4. Seria profesjonalnych pił NEO z brzeszczotem pokrytym powłoką PTFE. Specjalna powłoka PTFE redukuje opory tarcia podczas cięcia piłą i zapobiega zakleszczaniu się brzeszczotu w materiale.
 5. Ergonomiczny uchwyt pokryty antypoślizgowym materiałem ułatwia precyzyjne prowadzenie narzędzia w czasie pracy.

Ceny - od 48 do 55 zł brutto

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Piła łańcuchowa - konserwacja
Piła łańcuchowa - konserwacja
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny