Większość inwestorów, kierując się głównie ograniczeniem kosztów, buduje domy niepodpiwniczone. Jednak na małej działce lub skarpie budowa piwnicy może okazać się konieczna. Warto więc wiedzieć z czego i w jaki sposób ją zbudować.
Kiedy warto budować dom podpiwniczony?
Dom podpiwniczony jest koniecznością, jeśli decydujemy się na budowę domu na skarpie (fot. Metrotile)
O piwnicy warto pomyśleć, budując dom na małej działce. Można tam będzie urządzić nie tylko pomieszczenia gospodarcze, jak kotłownię, pralnię, spiżarkę, schowek ale również pokój rekreacyjny, hobbistyczny warsztat czy garaż.
Jeżeli nie przeniesiemy części techniczno-rekreacyjnej „pod ziemię”, będziemy musieli zmieścić ją na parterze i poddaszu, co znacznie powiększy powierzchnię rzutu budynku.
Zaletą podpiwniczenia jest również łatwość doprowadzenia wszelkich instalacji zewnętrznych i rozprowadzenia do poszczególnych pionów, a także ich naprawa bądź modernizacja. Często podnoszony argument, że piwnica znacząco wpływa na podwyższenie kosztów budowy, w rzeczywistości nie ma uzasadnienia, ponieważ w praktyce koszty wybudowania piwnicy są przynajmniej o 50 proc. mniejsze niż postawienie oddzielnego budynku gospodarczego czy garażu.
Istotnym przeciwwskazaniem dla budowy piwnicy może być wysoki poziom wód gruntowych.
Jaką grubość powinny mieć ściany piwnicy?
Grubość ścian zewnętrznych piwnicy jest z reguły podana w projekcie, a dobiera się ją zgodnie z zasadą, że grubość ściany podziemnej nie może być mniejsza niż grubość ściany nadziemnej.
W projektach domów jednorodzinnych dopuszcza się zmniejszenie grubości ścian fundamentowych o 5 cm w stosunku do grubości ścian nadziemnych: w praktyce pod ściany jednowarstwowe – bez względu na materiał – najczęściej stosuje się ściany fundamentowe grubości około 38 cm. Problem pojawia się wtedy, gdy ściany nadziemne mają być wykonane w technologii trójwarstwowej. Ich grubość wynosi wtedy najczęściej ok. 45 cm, ale z grubą izolacją cieplną może przekraczać nawet 50 cm.
Trzeba pamiętać, że grubość konstrukcyjną ściany piwnicy wyznacza jedynie jej warstwa nośna, ewentualne ocieplenie nie jest uwzględniane.
Kiedy i jak wykonać fundament schodkowy?
Jeżeli zdecydujemy się na częściowe podpiwniczenie domu (w przypadku domu o dużej powierzchni) wówczas wykonuje się fundament schodkowy. Ściany fundamentowe piwnicy są wtedy na większej głębokości niż pozostała część fundamentów budynku. Dzięki ławom schodkowym przejście z jednego poziomu posadowienia do drugiego jest płynne. Ławy schodkowe wykonuje się podobnie jak pozostałą część fundamentów, z tym, że ławę betonuje się na skośnie ukształtowanym podłożu o kącie nachylenia nie większym niż 30°.
Wysokość stopni tworzonych na jej powierzchni nie powinna być wyższa niż 30 cm, a wysokość ławy (mierzona prostopadle do podstawy) – nie powinna być mniejsza niż pozostałej części fundamentu. Pod budynek częściowo podpiwniczony można też wykonać zwykły fundament – na głębokości posadowienia piwnicy, co jednak znacznie podnosi koszty.