Dom na kredyt

Dom na kredyt
Hipoteka to morze korzyści. Czym jednak tak naprawdę jest i co dobrego może „zrobić” dla nas? O tym w poniższych pytaniach i odpowiedziach.

Mini słowniczek

Hipoteka – rodzaj zabezpieczenia spłaty kredytu polegający na obciążeniu nieruchomości ograniczonym prawem rzeczowym na rzecz banku, ustanowionym poprzez wpis do księgi wieczystej. Hipoteka ma za zadanie zabezpieczyć kredytodawcę w przypadku niespłacenia kredytu, dzięki możliwości wystawienia na sprzedaż nieruchomości objętej hipoteką w celu odzyskania kapitału.

 

Kredyt na cel mieszkaniowy – kredyt zabezpieczony hipotecznie przeznaczony na: zakup mieszkania, wykup mieszkania od gminy, spółdzielni mieszkaniowej czy WAM (Wojskowa Agencja Mieszkaniowa), budowę domu, remont czy modernizację lokalu mieszkalnego, adaptację pomieszczeń mieszkalnych na niemieszkalne, zakup działki budowlanej, refinansowanie kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w innym banku.

Pożyczka hipoteczna
– kredyt hipoteczny na dowolny cel.

 

Konsolidacja długów pod hipotekę – kredyt konsolidacyjny zabezpieczony hipotecznie, pozwalający na spłatę różnych zobowiązań finansowych kredytobiorcy (kredytów samochodowych, konsumpcyjnych, pożyczek gotówkowych, debetów w rachunku osobistym czy zadłużeń na kartach kredytowych).

 

Pełnomocnik – osoba upoważniona przez nas do przeprowadzenia procedury kredytowej czyli złożenia wniosku kredytowego, podpisania umowy kredytowej itp. Pełnomocnictwo może być podpisane notarialnie lub nadane w placówce banku (pełnomocnictwo bankowe).

Co można sfinansować kredytem hipotecznym?

Dom na kredyt
Kredyt hipoteczny, nazywany popularnie hipoteką, to przede wszystkim sposób na sfinansowanie bieżących potrzeb mieszkaniowych - budowy, rozbudowy czy remontu domu lub zakupu mieszkania nowego lub na rynku wtórnym. Z tej możliwości najczęściej korzystają klienci polskich banków, zaciągając kredyty właśnie na cel mieszkaniowy. Jeżeli pozwalają na to nasze finanse, możemy zainwestować w zakup więcej niż jednego lokum, ponieważ banki nie stosują w tej kwestii ograniczeń.

 

Mało kto jednak wie, że na tym nie kończą się zalety zabezpieczenia hipotecznego. Pod hipotekę na posiadanej nieruchomości możemy również pożyczyć gotówkę, którą sfinansujemy nasze plany niemieszkaniowe - inwestycje, samochód, podróże, edukację, konsumpcję. Z racji solidnego zabezpieczenia, pożyczka hipoteczna to najtańsza gotówka na rynku. Kolejną opcją jest konsolidacja dotychczasowych długów pod hipotekę na nieruchomości.

 

To ostatnie rozwiązanie pozwala nam na połączenie wszystkich spłacanych kredytów i zastąpienie ich jednym - hipotecznym. Ponieważ jest to kredyt zabezpieczony na nieruchomości, zaś jego spłata rozłożona jest na wiele lat, rata takiego kredytu jest o wiele niższa od kwoty, którą musieliśmy do tej pory co miesiąc płacić różnym bankom czy instytucjom finansowym. Pamiętaj! Nie musisz zawierać odrębnych umów, jeśli planujesz część kredytu przeznaczyć na cel mieszkaniowy, część na dowolny cel, a część na konsolidację długów. Możesz połączyć cele kredytowania w ramach jednej umowy kredytowej, płacąc jedną ratę.

Dla kogo kredyt hipoteczny?

Dla wielu, gdyż obecnie banki honorują niemal wszystkie źródła regularnego dochodu, nie tylko z umów o pracę. Możemy czerpać dochody z umów zlecenia, o dzieło, kontraktów menadżerskich czy działalności gospodarczej (także tej rozliczanej ryczałtem czy kartą podatkową). Jeśli wynajmujemy komuś nieruchomość, bank także przyjmie ten dochód do swoich obliczeń finansowych. To jednak nie koniec listy. Dopiszmy do niej emerytury, świadczenia przedemerytalne i renty. W niektórych bankach akceptowane są również dywidendy z tytułu posiadanych akcji i udziałów czy dochody kapitałowe.

 

Dobre wieści banki mają także dla… marynarzy oraz osób, których dochód pochodzi z działów specjalnych produkcji rolnej. Nieuregulowany stosunek do służby wojskowej? Nie ma problemu, będzie tylko trochę drożej. Szans na kredyt nie przekreśla też nasza nieciekawa dotychczasowa historia kredytowa, choć na pewno opóźnienia w spłacie innych kredytów wpłyną na to, jakie warunki zaproponuje bank, o ile uzna, że może nam udzielić kredytu.

 

Pełny artykuł w pdf: Dom na kredyt
Pozostałe artykuły z tego numeru
Rynny
Dobrze dobrany i zamontowany system rynnowy chroni elewacje przed zaciekami, a dom – przed zawilgoceniem ścian. Choć to niewielki wydatek w ogólnych kosztach wykonania dachu, ma wpływ na trwałość budynku.
Rynny
Pokrycia dachowe
Wybór pokrycia generuje największe koszty budowy dachu, ale warto również pamietać, że od tego, czym chcemy pokryć dach, zależy jego konstrukcja oraz sposób wstępnego krycia: czy będzie to folia, a nad nią ruszt z łat i kontrłat, czy też sztywne poszycie.
Pokrycia dachowe
Konstrukcja dachu
Najdroższym składnikiem dachu jest pokrycie. To od jego wyboru zależy ostateczny koszt dachu. Więźba dachowa to drewniana konstrukcja nośna, na której opiera się cały dach. Warto wiedzieć, jakie są jej rodzaje i jak jest zbudowana. Należy pamiętać, że wszystkie zmiany w jej budowie może wprowadzić tylko projektant!
Konstrukcja dachu
Wznoszenie i ocieplanie
Decyzja, z czego i jak zbudować ściany zewnętrzne nowego domu, wydaje się budującym bardzo ważna. Tak naprawdę najważniejsze jest jednak to, czy zostaną starannie ocieplone.
Wznoszenie i ocieplanie
Z piwnicą czy bez?
Większość inwestorów, kierując się głównie ograniczeniem kosztów, buduje domy niepodpiwniczone. Jednak na małej działce lub skarpie budowa piwnicy może okazać się konieczna. Warto więc wiedzieć z czego i w jaki sposób ją zbudować.
Z piwnicą czy bez?
Ruszamy z budową - fundamenty
Na ten moment wszyscy inwestorzy czekają z wytęsknieniem. Wreszcie koniec papierkowej bieganiny – zaczynamy budować. Wprawdzie roboty ziemne i posadowienie fundamentu lub piwnicy, wydają się mało ciekawym etapem, ale są bardzo ważne. Od tego bowiem, jakie fundamenty będzie miał Twój dom, zależy jego trwałość. Dlatego powinieneś mieć na ten temat choć podstawowe informacje, by wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę, kontrolując wykonawców.
Ruszamy z budową - fundamenty
Wymarzony projekt
Na wybór projektu – jednego z najtrudniejszych wyborów dotyczących domu – wpływają między innymi położenie działki, na której ma stanąć dom, funkcjonalność dostosowana do potrzeb, wielkość rodziny – obecna i planowana, koszt budowy, a także emocje i marzenia.
Wymarzony projekt
Lokalizacja, wielkość, media, cena
Najważniejsza jest lokalizacja, ale oprócz tego liczy się oczywiście wielkość, cena i ukształtowanie terenu. Ważne jest także uzbrojenie w sieci kanalizacyjną, wodociągową i gazową. Często trzeba też sprawdzić warunki geotechniczne.
Lokalizacja, wielkość, media, cena
Bez pozwolenia ani rusz
Według obecnie obowiązujących przepisów, wznoszenie domu oraz związanych z nim obiektów i urządzeń możliwe jest tylko na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Trzeba tego bezwzględnie przestrzegać, ponieważ rozpoczęcie robót przed terminem uprawomocnienia się decyzji jest traktowane jako samowola budowlana – karana przymusową rozbiórką obiektu lub kosztowną opłatą legalizującą.
Bez pozwolenia ani rusz
Okna, drzwi i bramy
Kiedy na budowie zapowiada się montaż okien i drzwi, wkrótce stanie się ona domem. Ta zmiana kosztuje przeciętnie 30 000–40 000 złotych.
Okna, drzwi i bramy
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz