Dom na kredyt
Hipoteka to morze korzyści. Czym jednak tak naprawdę jest i co dobrego może „zrobić” dla nas? O tym w poniższych pytaniach i odpowiedziach.

Mini słowniczek

Hipoteka – rodzaj zabezpieczenia spłaty kredytu polegający na obciążeniu nieruchomości ograniczonym prawem rzeczowym na rzecz banku, ustanowionym poprzez wpis do księgi wieczystej. Hipoteka ma za zadanie zabezpieczyć kredytodawcę w przypadku niespłacenia kredytu, dzięki możliwości wystawienia na sprzedaż nieruchomości objętej hipoteką w celu odzyskania kapitału.

 

Kredyt na cel mieszkaniowy – kredyt zabezpieczony hipotecznie przeznaczony na: zakup mieszkania, wykup mieszkania od gminy, spółdzielni mieszkaniowej czy WAM (Wojskowa Agencja Mieszkaniowa), budowę domu, remont czy modernizację lokalu mieszkalnego, adaptację pomieszczeń mieszkalnych na niemieszkalne, zakup działki budowlanej, refinansowanie kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w innym banku.

Pożyczka hipoteczna
– kredyt hipoteczny na dowolny cel.

 

Konsolidacja długów pod hipotekę – kredyt konsolidacyjny zabezpieczony hipotecznie, pozwalający na spłatę różnych zobowiązań finansowych kredytobiorcy (kredytów samochodowych, konsumpcyjnych, pożyczek gotówkowych, debetów w rachunku osobistym czy zadłużeń na kartach kredytowych).

 

Pełnomocnik – osoba upoważniona przez nas do przeprowadzenia procedury kredytowej czyli złożenia wniosku kredytowego, podpisania umowy kredytowej itp. Pełnomocnictwo może być podpisane notarialnie lub nadane w placówce banku (pełnomocnictwo bankowe).

Co można sfinansować kredytem hipotecznym?

Dom na kredyt
Kredyt hipoteczny, nazywany popularnie hipoteką, to przede wszystkim sposób na sfinansowanie bieżących potrzeb mieszkaniowych - budowy, rozbudowy czy remontu domu lub zakupu mieszkania nowego lub na rynku wtórnym. Z tej możliwości najczęściej korzystają klienci polskich banków, zaciągając kredyty właśnie na cel mieszkaniowy. Jeżeli pozwalają na to nasze finanse, możemy zainwestować w zakup więcej niż jednego lokum, ponieważ banki nie stosują w tej kwestii ograniczeń.

 

Mało kto jednak wie, że na tym nie kończą się zalety zabezpieczenia hipotecznego. Pod hipotekę na posiadanej nieruchomości możemy również pożyczyć gotówkę, którą sfinansujemy nasze plany niemieszkaniowe - inwestycje, samochód, podróże, edukację, konsumpcję. Z racji solidnego zabezpieczenia, pożyczka hipoteczna to najtańsza gotówka na rynku. Kolejną opcją jest konsolidacja dotychczasowych długów pod hipotekę na nieruchomości.

 

To ostatnie rozwiązanie pozwala nam na połączenie wszystkich spłacanych kredytów i zastąpienie ich jednym - hipotecznym. Ponieważ jest to kredyt zabezpieczony na nieruchomości, zaś jego spłata rozłożona jest na wiele lat, rata takiego kredytu jest o wiele niższa od kwoty, którą musieliśmy do tej pory co miesiąc płacić różnym bankom czy instytucjom finansowym. Pamiętaj! Nie musisz zawierać odrębnych umów, jeśli planujesz część kredytu przeznaczyć na cel mieszkaniowy, część na dowolny cel, a część na konsolidację długów. Możesz połączyć cele kredytowania w ramach jednej umowy kredytowej, płacąc jedną ratę.

Dla kogo kredyt hipoteczny?

Dla wielu, gdyż obecnie banki honorują niemal wszystkie źródła regularnego dochodu, nie tylko z umów o pracę. Możemy czerpać dochody z umów zlecenia, o dzieło, kontraktów menadżerskich czy działalności gospodarczej (także tej rozliczanej ryczałtem czy kartą podatkową). Jeśli wynajmujemy komuś nieruchomość, bank także przyjmie ten dochód do swoich obliczeń finansowych. To jednak nie koniec listy. Dopiszmy do niej emerytury, świadczenia przedemerytalne i renty. W niektórych bankach akceptowane są również dywidendy z tytułu posiadanych akcji i udziałów czy dochody kapitałowe.

 

Dobre wieści banki mają także dla… marynarzy oraz osób, których dochód pochodzi z działów specjalnych produkcji rolnej. Nieuregulowany stosunek do służby wojskowej? Nie ma problemu, będzie tylko trochę drożej. Szans na kredyt nie przekreśla też nasza nieciekawa dotychczasowa historia kredytowa, choć na pewno opóźnienia w spłacie innych kredytów wpłyną na to, jakie warunki zaproponuje bank, o ile uzna, że może nam udzielić kredytu.

 

Pełny artykuł w pdf: Dom na kredyt
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny