Styl toskański

Tu, w ciszy słonecznego południa, zatrzymał się czas. Drewno, kamień, glina i metal od wieków określają toskańskie wnętrza, które niezmiennie urzekają bezpretensjonalnym pięknem.

Źródłem stylu toskańskiego są malarskie krajobrazy słonecznych Włoch – soczyście zielone wzgórza, urokliwe miasteczka, w których czas zatrzymał się kilkaset lat temu, i nadbrzeżne skały zanurzone w Morzu Tyrreńskim. Styl toskański naśladuje prostotę, wdzięk i malowniczość włoskiej wsi. Nieodzowne dla tego nurtu są naturalne materiały: surowe deski, kamień lub terakota na podłodze, niewykończone drewno mebli i domowej stolarki, a także len i bawełna – tkaniny bez syntetycznych domieszek. Taki zestaw stworzy niezobowiązujący, swobodny i przytulny klimat. 

 

Równie istotna jest kolorystyka. Niezrównane są tu wszelkie warianty żółcienia, od bladej cytryny po tony zbliżone do morelowego; ta rodzina kolorów zawsze wnosi do domu optymizm i słońce. Charakterystyczne dla stylu jest także wykorzystywanie chromatycznych zestawów barw, czyli kilku odcieni tego samego koloru. Jaśniejsze elementy wyglądają wówczas na nieco spłowiałe, co jest efektem bardzo pożądanym. We wnętrzu toskańskim z powodzeniem można zastosować oczywiście wszystkie odcienie z palety pasteli. Chłodniejsze spośród nich – szarość, błękit czy fiolet – warto ocieplić białymi lub kremowymi dodatkami.

fot. Horm

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny