Neofolk

Jest nowoczesnym spojrzeniem na wzory przekazywane z pokolenia na pokolenie, dlatego mimo przedrostka "neo", doskonale uosabia połączenie trendów i tradycji. Styl wnętrzarski nobilitujący folklor do designerskiej rangi przeżywa dziś swój wielki come back.

Choć u swojego zarania nazywał się inaczej, styl folk znamy długo, bo od ponad stulecia. Już pod koniec XIX wieku artyści młodopolscy, kontestując dokonania i zdobycze pozytywizmu, zwrócili się ku wsi, która jawiła im się wówczas jako niedoceniana, czy wręcz nieodkryta kopalnia twórczych inspiracji. Zakochani w sielskości, a nawet w przaśności rodzimej prowincji, wprowadzali wątki wiejskie do literatury, malarstwa i muzyki, garściami czerpiąc z bogatego arsenału sztuki ludowej. Jej bezpretensjonalność, barwność i prostota uwiodła niejeden wielki intelekt i niejedną romantyczną mieszczańską duszę.

 

Rozbudzone w tamtych czasach zainteresowanie regionalnymi motywami przez lata nasilało się lub słabło, ustępując czasowo miejsca secesji, modernizmowi i innym popularnym trendom. Nurt ten zawsze jednak miał swoje miejsce w narodowym wzornictwie, początkowo popularyzowany przez członków towarzystwa Polska Sztuka Stosowana (1901-1914), później – przez twórców zrzeszonych w słynnej Spółdzielni Artystów Plastyków "Ład". Dziś moda na folklor powraca na fali poszukiwań projektantów, którzy często z sentymentem spoglądają wstecz. Współcześni designerzy coraz chętniej stosują piękne ludowe wzory i ornamenty, które pojawiają się na drewnianych i tapicerowanych meblach, na tkaninach, pod postacią bibelotów lub ściennych dekoracji.

fot. Folka.pl

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny