Boho

Bajecznie kolorowy, pełen fantazji i niezobowiązującego uroku – styl boho wymyka się wszelkim regułom. I na tym polega jego urok. Bo kluczowym pojęciem jest tu wolność, a wnętrzarski savoir-vivre traci obowiązującą moc.

W boho wolno wszystko! Kwiaty połączone z kratą? Owszem. Centki pantery obok falbanek? Jak najbardziej. Jedwabna koronka i grubo tkane “babcine” dywaniki? Ależ oczywiście! Tylko czy tak naprawdę ułatwia to aranżacyjne zadanie? W stylu pozbawionym wyraźnych wytycznych z wyborem musimy borykać się sami, a decyzje podejmujemy opierając się wyłącznie na własnym poczuciu smaku. Dlatego boho nie jest nurtem dla każdego. Lecz jeśli tylko mamy w sobie odrobinę artystycznego zacięcia, warto się z nim zmierzyć; efekty bywają spektakularne, a w dodatku nie wymagają wysokich nakładów finansowych.

 

Żeby zrozumieć istotę boho, należy cofnąć się w czasie i to o ponad sto lat: do drugiej połowy XIX wieku, kiedy to powszechnie zaczęto używać określenia la boheme (z franc. cyganeria) w odniesieniu do paryskiego środowiska młodych artystów – barwnego towarzystwa, które przeplatało tworzenie szampańską zabawą, za nic mając konwenanse i uznawane wówczas za obowiązujące normy estetyczne czy obyczajowe. A skąd skojarzenia z cyganerią? U ich podłoża leży oczywiście barwna malowniczość i swoboda, jaką nacja Romów, przybyła do Europy prawdopodobnie z półwyspu Indochińskiego już w XIV wieku, uosabia w naszych oczach.

fot. Dekoria

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny