Dom posadowiony na płycie zrobionej ze styropianu

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dom posadowiony na płycie zrobionej ze styropianu

Kilka lat temu do Fabryki Styropianu ARBET w Gostyniu zgłosił się inwestor z prośbą o doradztwo. Okazało się, że Maciej Sempiński, pasjonat budownictwa pasywnego i "stary pomiarowiec" jak sam o sobie mówił, pracował właśnie nad koncepcją Domu Rzeczywiście Pasywnego. Do tej koncepcji niezbędny był mu styropian, który - jak to nazwał innowator - "wiele potrafi". Takim styropianem okazał się Prawdziwy Styropian z Fabryki Styropianu ARBET.

aktualizacja: 2021-10-13 03:41:38

Maciej Sempiński stworzył, początkowo tylko dla siebie, koncepcję projektu Domu Rzeczywiście Pasywnego - domu, który oszczędza energię i jest niedrogi w budowie. Po 2015 roku, kiedy to zbudował pierwszy dom, powstało wiele kolejnych domów pasywnych według jego projektu.

W projekcie ważną rolę odgrywają produkty FS ARBET - PARKING Expert oraz Fasada GRAFIT. Możemy ją określić jako fundamentalną - dom bowiem posadowiony jest na płycie zrobionej ze styropianu.

Dom który wiele potrafi

Właściwe funkcjonowanie Domu Rzeczywiście Pasywnego zapewnia odpowiednio przygotowany grunt pod budynkiem i prawidłowo ocieplona płyta fundamentowa, która daje osłonięcie gruntu od warunków zewnętrznych. Pierwszy dom został posadowiony na płytach HYDROPIANu, kolejne na płytach PARKING EXPERT. Takie rozwiązanie podnosi gradient temperatury z wnętrza ziemi tuż pod płytą fundamentową i utrzymuje temperaturę na stałym poziomie. Energię cieplną kumuluje płyta oraz ściany - zaizolowane Fasadą GRAFIT.

Sempiński szukał "styropianu, który wiele potrafi" i po analizie oferty różnych producentów wybrał Prawdziwy Styropian ARBETu. Chodziło o styropian wyprodukowany w dużych płytach o powierzchni 1000×4000 mm, który posiada korzystną lambdę, dużą odporność na obciążenia i najlepszą możliwą cenę. Przy pierwszej budowie użył płyt HYDROPIANu i do dziś jest zadowolony z tego rozwiązania - pierwszy projekt był jego własnym domem. W następnych projektach zostały wykorzystane płyty PARKING Expert.

Płyta fundamentowa Domu Rzeczywiście Pasywnego przygotowana z płyt styropianowych FS ARBET

Czy Dom Rzeczywiście Pasywny jest oszczędny?

Innowator regularnie dokonuje pomiarów, wiele lat po budowie sprawdzając działanie Domu Rzeczywiście Pasywnego.

Kolejny już rok użytkowania pierwszego takiego domu pokazuje, że u większości użytkowników ogrzewanie jest największym kosztem utrzymania domu - ale nie w tym przypadku tego domu. Sempiński udowadnia, że w domu nowej generacji pokazuje, że można komfortowo, tanio i ekologicznie mieszkać.

Opomiarowany do celów badawczych pierwszy wybudowany metodą Macieja Sempińskiego, zużywa 10 kWh/m2/rok. Przeciętny dom wybudowany w jednej z tradycyjnych technologii - według wyliczeń Sempińskiego - zużywa 70-100 kWh/m2 rocznie. Średni miesięczny koszt użytkowania w okresie lipiec 2015 do czerwiec 2016 - razem brutto 231 zł/m-c.


Płyta fundamentowa Domu Rzeczywiście Pasywnego przygotowana z płyt styropianowych FS ARBET

Szczelność izolacji

Maciej Sempiński przeprowadził ciekawy eksperyment. Eksperyment miał dowieść, że szczelność obiektu i szczelność stosowanej izolacji jest najważniejsza. Według eksperymentatora jest to równie ważne jak odpowiedni dobór grubości izolacji oraz deklarowanego współczynnika przewodzenia ciepła (lambdy). Szczelność - jak komentuje Sempiński - to nic innego jak ograniczenie ruchu powietrza.

W doświadczeniu innowator posłużył się wodą nalaną do wiaderek i pozostawioną w nich na zewnątrz budynku. Następnie sprawdził, jak działa ograniczenie ruchu powietrza.

Oto jak przebiegało doświadczenie:

  1. pierwsze wiaderko z wodą zostało zabezpieczone styropianem - czyli materiałem izolacyjnym,
  2. drugie wiaderko z wodą pozostało bez zabezpieczenia ruchu powietrza czyli niezakryte,
  3. trzecie wiaderko z wodą zabezpieczono pokrywką plastikową.
W doświadczeniu Maciej Sempiński posłużył się wodą nalaną do wiaderek i pozostawioną w nich na zewnątrz budynku.

Jak opisuje Sempiński: "Traktujmy niezamarzniętą wodę jako "ciepłe powietrze w budynku". Grubość tafli lodu pokazuje - utratę energii cieplnej, pospolicie mówiąc "ciepła" w budynku. Zgodnie z wcześniejszymi obserwacjami należało spodziewać się, ze największa strata energii będzie w wiaderku z wodą o numerze 2, bez zabezpieczenia ruchu powietrza. Z doświadczenia wynika, że zastosowanie dobrego i grubego styropianu ograniczyło utratę "ciepła" - jednak nie doskonale - ponieważ wystąpiła pod styropianem cienka warstwa lodu na całej powierzchni wody. W miejscu, gdzie dwie płyty styropianu stykały się - wytworzyła się grubsza warstwa lodu. Tam gdzie płyty stykały się występował minimalny ruch powietrza, ale skutki tego są porażające. Z tego wniosek - duży nakład inwestycyjny - ale efekt izolacji , - taki sobie - mizerny. Wniosek: gdyby ograniczyć ruch powietrza efekt byłby doskonały".

Dalej autor sprawdza wiaderko po prostu przykryte zwykłą, ale szczelną pokrywką. W doświadczeniu Sempiński opisuje: "Sprawdzamy teraz trzecie wiaderko. Wiaderko z wodą zabezpieczone jest tylko pokrywą przed możliwością ruchu powietrza, bez materiału izolacyjnego. Czyli mroźne powietrze zewnętrzne ma możliwość odbierania ciepła."

Rezultat eksperymentu może zaskakiwać

Maciej Sempiński podaje, że plastikowa, cienka pokrywa wiaderka ograniczyła ruch powietrza i skutecznie uniemożliwiła powstanie cienkiej warstwa lodu na całej powierzchni wody. Lód też powstał, ale tylko w miejscu, w którym pokrywa nieszczelnie stykała się z wiaderkiem. Sempiński podaje wniosek: "szczelność izolacji jest bardzo, bardzo istotna".

Dla innowatora wykonanie prawidłowej izolacji stanowi klucz do komfortu użytkowania budynku. A zatem - dobry materiał plus dobre wykonawstwo to warunek dobrej izolacji.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje