Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku?

Aby uczynić swój dom energooszczędnym, należy dokonać w nim modernizacji. Niektóre z nich są stosunkowo proste do wykonania, inne to większe prace i warto je sobie dobrze zaplanować. Uzyskanie komfortu cieplnego pomieszczeń jest efektem zadbania o właściwie wykonaną izolację termiczną, co przekłada się z kolei na mniejsze koszty utrzymania domu. Wykorzystanie niewłaściwych materiałów izolujących nie pozostaje bez wpływu na wskaźnik efektywności energetycznej, czyli stosunku zaoszczędzonej energii do energii zużywanej. Nietrudno zauważyć współzależność między tymi dwoma pojęciami - bez odpowiedniej izolacji termicznej nie może być mowy o efektywności energetycznej. Przyjrzyjmy się temu procesowi bliżej.

aktualizacja: 2023-04-27 08:34:44

Efektywność energetyczna - co ma na nią największy wpływ?

Najlepszą metodą na poprawę efektywności energetycznej istniejących już budynków jest ich termomodernizacja. Przed przystąpieniem do termoizolacji budynku warto pomyśleć o audycie energetycznym. Pomoże on uzyskać odpowiednią wiedzę na temat zużywanej energii i określić, w jaki sposób można zacząć oszczędzać. Audyt energetyczny będzie również niezbędny, jeśli inwestor zdecyduje się zaciągnąć kredyt na termomodernizację i skorzystać z dofinansowania w ramach programów rządowych lub samorządowych, jak np. "Czyste Powietrze", a także fundusze unijne czy dofinansowania od samorządów lokalnych.

Czym jest termomodernizacja?

Termomodernizacja jest procesem, którego głównym zadaniem jest zmniejszenie zapotrzebowania na zużycie energii cieplnej. Zakres termomodernizacji może określić przeprowadzony wcześniej audyt energetyczny. Aby osiągnąć jak największą skuteczność izolacyjną przegród zewnętrznych (dachy, ściany, fundamenty) można dokonać termomodernizacji poprzez poprawne i skuteczne ich zaizolowanie. W dalszej kolejności można pomyśleć o modernizacji systemu grzewczego. Tak zaplanowane prace pomogą nam osiągnąć jak najlepsze rezultaty w postaci oszczędności energetycznej, co przełoży się oczywiście na oszczędność środków finansowych, a także ograniczenie zużycia paliw grzewczych i ochronę środowiska.

Produkty do termoizolacji URSA
Produkty do termoizolacji URSA

Energooszczędne rozwiązania termoizolacyjne

Izolacja cieplna, to najistotniejszy czynnik w budowaniu energooszczędnego budynku - może on zredukować zapotrzebowanie budynku na energię nawet do 75%.

Wybór odpowiednich materiałów izolacyjnych to kolejny element w procesie planowania termomodernizacji. Materiałem, który spełnia najwyższe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej, trwałości oraz niepalności jest wełna mineralna. Szklana wełna mineralna marki URSA to wysokiej jakości materiał izolacyjny, które spełnia najwyższe standardy jakości i efektywności energetycznej. By jak najskuteczniej zaizolować pomieszczenie, należy odpowiednio dobrać grubość warstwy termicznej, uwzględniając parametry cieplne wełny.

Przykładowo, wybierając wełnę mineralną URSA PLATINUM 32 o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,032 W/(m*K) i grubościach: odpowiednio 20 cm pomiędzy krokwiami i 10 cm w drugiej warstwie pod krokwiami, spełnimy aktualnie obowiązujące Warunki Techniczne, zgodnie z którymi współczynnik przenikania ciepła dla dachu nie może być większy niż 0,15 W/(m²*K). Zaleca się, aby prawidłowa instalacja wełny na poddaszu była wykonana z dwóch warstw ocieplenia, by zapobiec powstawaniu mostków termicznych. Takie rozwiązanie daje gwarancję uzyskania właściwych parametrów cieplnych na poddaszu.

W przypadku izolacji trudno dostępnych miejsc, a także termoizolacji ścian - od zewnątrz i wewnątrz dobrym rozwiązaniem będzie biała wełna do wdmuchiwania URSA Pure Floc. Niezmienny w czasie, bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła 0,034 W/(m*K) przekłada się na wysoki opór termiczny i znakomite właściwości izolacyjne, które są stabilne i niezmienne w czasie - nawet po latach ułożona izolacja zachowuje swoje parametry użytkowe.

Biała wełna do wdmuchiwania URSA Pure Floc

Izolacja budynku to inwestycja, która zwróci się w krótkim czasie w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie i energię elektryczną. Nie warto zwlekać więc z zaplanowaniem prac związanych z termomodernizacją swojego domu. Warto wiedzieć, że nie ma lepszej czy gorszej pory roku na tego typu prace. Odpowiednio zaplanowana i przeprowadzona izolacja termiczna poprawi efektywność energetyczną budynku, a co za tym idzie przyczyni się nie tylko do poprawy jakości powietrza i komfortu przebywania w pomieszczeniach, ale pozwoli również obniżyć rachunki za energię, a także ograniczy emisje gazów cieplarnianych.


Poznaj pełną ofertę na: www.ursa.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły