Ocieplenie metodą ETICS - krok po kroku

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ocieplenie metodą ETICS - krok po kroku

Odpowiednia termoizolacja to większy komfort mieszkańców, ale także mniejsza ilość energii potrzebna do ogrzania obiektu, co przekłada się na niższe wydatki. Obok ekonomicznego ma to również bardzo ważny, ekologiczny aspekt. Mniej wyprodukowanego ciepła to niższy ślad węglowy i przeciwdziałanie zmianom klimatu. Co wziąć pod uwagę przy planowaniu prac i jakie produkty wybrać?

aktualizacja: 2022-09-19 07:54:16

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów produktów do ocieplania. Ich właściwości termoizolacyjne są zbliżone, natomiast różnią się znacznie w przypadku innych parametrów. Najczęściej branym pod uwagę elementem porównawczym jest palność i w tym zestawieniu zdecydowanie wygrywa wełna mineralna. To produkt ognioodporny, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo użytkowników podczas wystąpienia pożaru i hamuje jego rozprzestrzenianie się, zmniejszając tym samym straty materialne.

Rozwiązania systemowe sposobem na sukces

W poszukiwaniu oszczędności wykonawcy decydują się czasem na samodzielne skompletowanie systemu z dostępnych na rynku produktów. To błąd, a ograniczenie wydatków związanych z cenami materiałów może owocować usterkami systemu pojawiającymi się w trakcie użytkowania. Wybór gotowego systemu to gwarancja, że poszczególne jego elementy są ze sobą kompatybilne i będą skutecznie spełniały swoje zadanie, utrzymując ciepło w środku budynku.

Przykładem takiego zestawu jest komplet produktów ISOVER i Weber, gdzie płyta Fasoterm 35 doskonale łączy się z całą gamą produktów Weber wchodzących w skład systemu weber.therm WM. Kompatybilna oferta zawierająca różnego rodzaju tynki i farby elewacyjne pozwala ocieplić fasady domów już użytkowanych, jak i nowych.

Co istotne, w płycie Fasoterm 35 połączono bardzo dobrą, niską lambdę λ = 0,035 W(/m K) z doskonałymi parametrami mechanicznymi. Najlepsze dostępne parametry cieplne pomagają ograniczyć wymaganą grubość izolacji. W zależności od materiału,z jakiego zbudowana jest ściana zewnętrzna już 15 cm wełny Fasoterm 35 pozwoli spełnić warunki techniczne w zakresie współczynnika przenikania ciepła obowiązujące od 2021 roku. Co więcej, ISOVER Fasoterm 35 ma dokładność wymiarową T5, dzięki czemu instalowane płyty bardzo dobrze się licują, tworząc płaską powierzchnię ściany, co jest istotne dla wykonawcy w prawidłowym i szybkim wykonaniu systemu ociepleń ETICS.

Komplet produktów ISOVER i Weber

Grunt to przygotowanie

Od dokładności przygotowania podłoża będzie zależeć komfort wykonywanej pracy oraz trwałość ocieplenia. Powierzchnia ściany powinna być wolna od resztek zaprawy, luźnych tynków, ubytków większych niż 10 mm, brudu i kurzu. W przeciwnym wypadku ocieplenie - niezależnie od rodzaju materiału izolacyjnego - nie będzie odpowiednio przylegać do ściany. Wpłynie to także na właściwości termoizolacyjne.

Listwa na start

Prace ociepleniowe powinny rozpocząć się od montażu listwy cokołowej, stanowiącej podstawę dla pierwszej warstwy płyt. Taka podpora zwiększa trwałość konstrukcji i chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Technika klejenia

Wełnę przytwierdza się do ścian za pomocą kleju. Wybierając gotowy system ociepleniowy, nie musimy martwić się o to, czy zaprawa spełni swoje zadanie i zapewni trwałe mocowanie płyt. Wystarczy przygotować ją zgodnie z zaleceniami producenta. Ważne, aby używana do tego celu woda była czysta, uzyskana konsystencja jednorodna i wolna od grudek.

Błędem popełnianym na tym etapie ocieplania jest nakładanie kleju na ścianę. Powinno się go umieścić bezpośrednio na płycie metodą obwodowo-punktową. Klej nakłada się na całej długości krawędzi, zachowując odstęp 1-2 centymetrów. Ponadto wewnątrz powstałej ramki umieszczamy od 4 do 6 placków zaprawy. Tak przygotowane płyty dociskamy do ściany w warstwach poziomych, zaczynając od dołu. Każda kolejna płyta powinna być ułożona z przesunięciem spoin pionowych o pół długości płyty - na tzw. mijankę (podobnie jak w przypadku układania cegieł), co zapobiega pęknięciom w miejscu spoin.

System izolacji ETICS
System izolacji ETICS

Montaż łączników i warstwy zbrojonej

Kolejna czynność to montaż łączników mechanicznych wzmacniających połączenie klejowe ze ścianą. Nie można jednak realizować tego etapu zbyt szybko. Zaprawa mocująca płyty powinna mieć czas na związanie, zwykle do 2-3 dni. Na położone warstwy wełny mineralnej należy nanieść klej, a następnie wtopić w niego siatkę szklaną, która wzmocni konstrukcję.

Jaki tynk wybrać?

Po kilku dniach ocieplenie jest gotowe do realizacji prac wykończeniowych. Przy wyborze tynku warto kierować się specyfiką położenia budynku. Dla domów zlokalizowanych blisko lasów czy terenów zielonych dobrze sprawdzą się tynki silikatowe lub silikatowo-silikonowe, odporne na porastanie biologiczne. Z kolei w bardziej zurbanizowanych - zgromadzona wewnątrz wilgoć nie będzie mogła wydostać się na zewnątrz. W przypadku domu ocieplonego wełną mineralną warto więc wybrać jeden z wielu innych rodzajów tynków, który nie będzie pozbawiał materiału izolacyjnego jego cennych właściwości, a tym samym negatywnie wpływał na samopoczucie domowników.

Tynk hydrofilowy
Tynk hydrofilowy

Takim tynkiem jest innowacyjny tynk hydrofilowy weber.pas topdry w technologii AquaBalance. Jego powłoka sama reguluje poziom zawilgocenia powierzchni, w efekcie czego chroni elewację przed porastaniem algami, grzybami oraz pleśniami. Tynk ten ma strukturę mikrokanalików, które rozprowadzają po powierzchni elewacji krople wody, zwiększając tym samym znacznie powierzchnię parowania. Dzięki temu ściany nie tylko schną szybko, ale także na długo pozostają czyste i zachowują swój estetyczny wygląd. Zastosowanie tynku hydrofilowego weber.pas topdry AquaBalance umożliwia także dostosowanie go do charakteru całej bryły, ponieważ produkt występuje w ponad 320 kolorach!

Sprawdzone zestawy do ociepleń metodą lekką mokrą

Stosowanie dopasowanych do siebie wyrobów budowlanych, to przepis na sukces, a także gwarancję doskonałych właściwości cieplnych budynku. System ETICS od ISOVER i WEBER występuje w kilku konfiguracjach.

Pierwszy zestaw ETICS na produktach ISOVER + WEBER:

 • wełna mineralna: płyty ISOVER Fasoterm 35,
 • klej do mocowania wełny i do siatki weberbase UNI W,
 • siatka weber PH913,
 • grunt weber.prim compact.

Do wyboru tynki elewacyjne WEBER:

 • tynk hydrofilowy weber.pas topdry AquaBalance,
 • tynk silikonowy weber.pas premium,
 • tynk mineralny weber TM314 malowany farbą silikonową weber FZ391.

Drugi zestaw ETICS na produktach ISOVER + WEBER:

 • wełna mineralna: ISOVER Fasoterm 35,
 • klej do mocowania wełny i do siatki weberbase UNI W,
 • siatka weber PH913,
 • grunt weber PG221.

Do wyboru tynki elewacyjne WEBER:

 • tynk silikonowy weber TD341,
 • tynk silikatowo-silikonowy weber TD336,
 • tynk silikatowy weber TD331.

Trzeci zestaw ETICS:

 • wełna mineralna: płyty Isover Fasoterm 35,
 • klej do mocowania wełny weberbase UNI W,
 • klej do siatki weber KS123,
 • siatka weber PH913,
 • grunt weber.prim compact,
 • silikonowy tynk modelarski weber.pas modelino C (imitacja betonu architektonicznego, imitacja muru z cegły, wykończenie na gładko).

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania