Dźwięki pochodzące z głośników w takim budynku nie tylko przenikają przez ścianę oddzielającą mieszkania, ale również wywołują drgania innych części budynku, które stają się wtórnym źródłem hałasu.
Bezpośrednie przenikanie dźwięków można będzie stłumić ustawiając tzw. ściankę akustyczną. Szkielet konstrukcyjny zmontowany z systemowych profili stalowych ustawia się w odległości 3-4 cm od istniejącej ściany. Pod wszystkie profile mocowane do ścian, podłogi i sufitu podkłada się taśmę elastyczną, która zapobiega przenoszeniu drgań.
Przestrzeń między profilami wypełnia się wełną mineralną z zachowaniem pustej przestrzeni od istniejącej ściany. Stelaż pokrywa się jednostronnie płytami gipsowo-kartonowymi. Pokrycie dwuwarstwowe (płyta na płycie z przesunięciem styków) zwiększa skuteczność tłumienia.
Innym, trudniejszym sposobem jest postawienie masywnej ścianki np. z bloczków betonowych lub wapienno-piaskowych o grubości 12-15 cm. Stawia się ją w odległości 6-8 cm od istniejącej ściany, a pustą przestrzeń wypełnia wełną mineralną.
Zaletą tego rozwiązania jest skuteczniejsze tłumienie drgań, które mogą przenosić się przez strop i podłogę. Przed postawieniem takiej ścianki należy sprawdzić, czy podłoże (podłoga) może przenieść tak duże obciążenie.
Natomiast praktycznie nie da się całkowicie wygłuszyć dźwięków, które mogą pojawiać się w wyniku rezonansu konstrukcji szkieletowej, w przypadku, gdy oba budynki są ze sobą konstrukcyjnie połączone.
Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Schemat budowy ściany akustycznej
-
Dlaczego wyciszenie hałasów przenikających od sąsiada może być trudne do przeprowadzenia?
Ze względu na małą masę ścian szkieletowych oraz ich niską sztywność. -
Jakie dźwięki mogą przenikać przez ściany w budynkach szkieletowych?
Dźwięki pochodzące z głośników mogą przenikać przez ścianę oddzielającą mieszkania oraz wywoływać drgania innych części budynku, które stają się wtórnym źródłem hałasu. -
Jakie rozwiązanie może stłumić bezpośrednie przenikanie dźwięków przez ściany?
Ustawienie ścianki akustycznej, która jest zmontowana z systemowych profili stalowych i ustawiona w odległości 3-4 cm od istniejącej ściany, z elastyczną taśmą pod profilami i wypełnieniem przestrzeni wełną mineralną. -
Jakie są zalety i wady postawienia masywnej ścianki z bloczków betonowych lub wapienno-piaskowych?
Zaletą jest skuteczniejsze tłumienie drgań, które mogą przenosić się przez strop i podłogę. Wadą jest konieczność sprawdzenia, czy podłoże może przenieść tak duże obciążenie. -
Czy całkowite wygłuszenie dźwięków w budynkach szkieletowych jest możliwe?
Praktycznie nie da się całkowicie wygłuszyć dźwięków, które mogą pojawiać się w wyniku rezonansu konstrukcji szkieletowej, szczególnie jeśli oba budynki są ze sobą konstrukcyjnie połączone. -
Czytaj więcej Czytaj mniej