Wzorowe roboty murarskie, czyli kiedy skontrolować roboty murarskie
Wzorowe roboty murarskie, czyli kiedy skontrolować roboty murarskie
Roboty murarskie są najbardziej efektownym etapem robót przy budowie każdego budynku o konstrukcji murowej. W tym czasie prace przebiegają bardzo szybko, widać jak dom rośnie w oczach z dnia na dzień. Techniki wykonywania murów znane są od lat, więc nie bez przyczyny zaliczane są do technologii tzw. tradycyjnych.
Artykuł promocyjny
Data publikacji: 2015-04-26
Data aktualizacji: 2021-06-15
Wykonawcy zazwyczaj wiedzą o co chodzi przy wykonywaniu murów. Jednak technologie murowania się rozwinęły i ciągle ewoluują. Dostępne są nowoczesne materiały murowe, więc od dawna nie buduje się z cegieł. Najpopularniejszym materiałem murowym jest od wielu lat autoklawizowany beton komórkowy. Swoją popularność zdobywa dzięki wyjątkowym i korzystnym dla budujących i inwestorów właściwościom użytkowym. Jak każdy materiał i każda technologia wymaga wykonania pewnych prac w sposób prawidłowy.
Dlatego powinno się omówić kwestie wykonawcze przed rozpoczęciem robót murarskich, następnie je skontrolować w trakcie wznoszenia i końcowego odbioru. Oto lista rzeczy, które należy omówić i sprawdzić.
Dobierz odpowiednią zaprawę murarską
Budując z precyzyjnych wymiarowo bloczków z betonu komórkowego ważne jest dobranie odpowiedniej zaprawy murarskiej. Najważniejsze, by była to zaprawa dopasowana pod względem właściwości do betonu komórkowego. W tym przypadku dobrze jest, jeśli zaprawa do cienkich spoin jest przeznaczona do betonu komórkowego.
Tego typu zaprawy powinny mieć wytrzymałość na ściskanie 5 N/mm2 (5MPa). Taka wytrzymałość na ściskanie jest najodpowiedniejsza, bo jest zbliżona do wytrzymałości na ściskanie elementów murowych. Zbyt mocna zaprawa wcale nie poprawi właściwości muru a nawet je pogorszy.
Buduj przy użyciu systemowych narzędzi
Każdy rodzaj robót wymaga zastosowania, w zależności od technologii zastosowania odpowiednich do tego narzędzi. Jeśli mury będą budowane na cienkie spoiny, to powinno się przestrzegać kolejności robót i stosować narzędzia, które pozwolą budować bez błędów.
Tak jest w przypadku wykonywania murów z ABK na cienkie spoiny. Każda wcześniej wymurowana warstwa muru powinna być delikatnie przeszlifowana za pomocą pacy co szlifowania. Jest to po to, by zniwelować odchyłki wymiarowe elementów murowych. Jest to czynność bardzo prosta i niewymagająca poświęcenia na to dużo czasu. Dzięki temu ma się pewność, że mur będzie precyzyjnie wymurowany. Po tej czynności należy zmieść pył po szlifowaniu.
Następnie zaprawę nakłada się za pomocą kielni do cienkich spoin. Kielnia ułatwia nałożenie odpowiedniej ilości zaprawy na całą grubość murowanego muru za jednym pociągnięciem kielni. To narzędzie jest również stworzone z myślą o ułatwieniu robót. Kielnie mają szerokości murowanych bloczków, a ich ząbkowanie jest tak wyprofilowane, że uzyskuje się zawsze tę samą grubość spoin. Po dociśnięciu bloczka jest to grubość rzędu jednego milimetra. Roboty są maksymalnie ułatwione, więc oszczędza się czas, pieniądze.
Zwróć uwagę na podstawy murowania
Mur jest kompozytem składającym się z elementów murowych połączonych za pomocą zaprawy. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe murowanie. Prawidłowe scalenie uzyskuje się dzięki prawidłowemu połączeniu bloczków za pomocą zaprawy. Ważne przy tym są następujące zasady:
Zaprawa murarska powinna być właściwie nałożona, czyli równo na całej powierzchni poziomej murowanego muru. To umożliwia właśnie szlifowanie i stosowanie kielni do nakładania cienkich spoin.
Elementy murowe powinny być prawidłowo ze sobą przewiązane. Dla bloczków o wysokości 24cm spoiny pionowe kolejnych warstw powinny się mijać na odległość minimum 10 cm
Spoiny pionowe w miejscach, w których nie ma połączenia na pióra i wpusty powinny być wypełnione zaprawą. Jeśli muruje się mury z bloczków profilowanych na pióra i wpusty, to zaprawy pionowe wypełnia się w narożach oraz, w których łączy się bloczki docięte, Jeśli muruje się z bloczków profilowanych na wpust – wpust lub gładkich (albo na profilowanych zamek - działowe), to spoiny pionowe należy również wypełniać.
Ściany nośne powinny być ze sobą połączone poprzez ich wzajemne przemurowanie. Najlepszym rozwiązaniem jest jednoczesne murowanie łączonych murów nośnych, od razu z przemurowaniem. Jeśli ściana zewnętrzna ma być ocieplana, można przemurować ją ze ścianą wewnętrzną na całej grubości.
Rys.1. Sposób połączenia ściany nośnej wewnętrznej ze ścianą zewnętrzną z ociepleniem
Fot.: W murowanych na cienkie spoiny ścianach z betonu komórkowego trudno byłoby niwelować położenie bloczków w strzępiach, zdecydowanie łatwiej i precyzyjniej jest murować obie ściany jednocześnie
Jeśli zewnętrzna ściana jest jednowarstwowa, trzeba przemurowanie skrócić do około połowy szerokości bloczków ściany zewnętrznej (wycinając odpowiednio bloczki w linii narożnika), by uniknąć powstania tam mostka termicznego (Rys.2).
Rys.2. Sposób połączenia ściany nośnej wewnętrznej ze ścianą zewnętrzną jednowarstwową
Prawidłowo zamontowane nadproża. Prefabrykowane, zbrojone belki nadprożowe z betonu komórkowego są łatwe w stosowaniu. Ich wymiary umożliwiają ręczny montaż i ukształtowanie nadproża dopasowanego do grubości murowanego muru. Jeśli mur ma grubość 24cm, to na murze układa się dwie belki nadprożowe obok siebie.
Jeśli nad oknem ma być rolokaseta, to można zamontować jedno nadproże o szerokości 18cm i wówczas jest miejsce na ocieplenie nadproża za rolokasetą. Przy montażu ważne jest by napis nie był odwrócony. To istotne, bo nadproże jest niesymetrycznie zbrojone. Druga kwestia, to właściwa długość oparcia nadproży. Na nadprożach SOLBET naznaczone są linie, które wskazują minimalne długości oparcia.
Fot.: Napis na nadprożach wskazuje, jak mają być one zamontowane
Zazbrojenie stref podokiennych. W murze w strefie podokiennej występuje strefa rozciągana, dlatego ważne jest dodatkowe zazbrojenie tych stref. Zbrojenie powinno się stosować w każdego rodzaj muru niezależnie z jakiego materiału się je muruje. Wzmocnienia stref podokiennych w murach z betonu komórkowego wykonuje się za pomocą specjalnego zbrojenia – płaskich kratowniczek lub zbrojenia typu compact. Ich niewielka grubość umożliwia zatopienie ich w warstwie cienkiej spoiny. Ważne jest, by zbrojenie było ulokowane zaprawie zapewniającej właściwe otulenie zbrojenia oraz, by się kotwiło na odcinku minimum 50cm za krawędzią otworu z każdej strony.
Rys. 3: Wzmocnienie stref podokiennych za pomocą zbrojenia
Powyższe zasady to w zasadzie elementarz murowania murów na cienkie spoiny. Jak widać zasady murowania są bardzo proste. To wszystko po to, by mury były wykonane prawidłowo, zgodnie z normą i zaleceniami. By były trwałe, dobrze przenoszące obciążenia oraz jednorodne termicznie. By były precyzyjnie wykonane i przygotowane do kładzenia instalacji i wykończenia.