Budowanie na miarę naszych czasów z autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK)

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Budowanie na miarę naszych czasów z autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK)

Rosnące wymagania względem budowanych budynków pod względem coraz lepszej izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych oraz zminimalizowania zużycia energii to trend, który już od dawana występuje w budownictwie.

aktualizacja: 2021-03-03 06:50:28

Dodatkowo coraz większą uwagę zwraca się na inne ekologiczne aspekty budowania, bo nie tylko budynki mają być energooszczędne, ale również materiały powinny być ekologiczne, sposób budowania powinien być ekologiczny. Również wchodzą przepisy, które wymagają, by budynek po rozbiórce dało się zutylizować.

Można powiedzieć, że wszystko to wpływa na nasze środowisko i ludzi. Jednak dla inwestorów z tego całego zestawu kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem najważniejsze są te, które dotyczą bezpośrednio ich "tu i teraz". Dlatego dla inwestorów ważne jest, by budynek był energooszczędny, by można było go zbudować łatwo, szybko i możliwie najniższym nakładem pracy, oraz to, by zastosowane materiały były zdrowe i przyjazne człowiekowi. Inne "bardziej odległe dla inwestora" kwestie związane z ekologią zależą raczej od jego zaangażowania i stylu życia oraz dbałości o środowisko.

Budowanie systemowe z betonu komórkowego, to budowanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Budowanie systemowe z betonu komórkowego, to budowanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Beton komórkowy - ekologiczny budulec

Beton komórkowy to materiał wynaleziony, który miał na początku 20 wieku zastąpić drewno. Miał być ekologiczny, łatwy w budowaniu, łatwy w obróbce, ciepły i trwały. I to się udało w 1923 roku, bo wynaleziono w Szwecji beton komórkowy. Materiał ten, jego skład surowcowy jest podobny do dziś. Produkuje się go z surowców, których w niektórych regionach jest bardzo dużo (przede wszystkim chodzi o dobrej jakości piasek, który jest kruszywem w betonie komórkowym). Do produkcji betonu ABK używa się:

 • piasek,
 • cement,
 • wapno,
 • gips,
 • wodę,
 • proszek aluminium lub pasta aluminiowa, jako środek porotwórczy.

Z tych surowców uzyskuje się jednorodny materiał konstrukcyjny o mocnym szkielecie materiałowym i bardzo dużej porowatości. Te podstawowe cechy wpływają na właściwości betonu komórkowego. Do nich należą:

 • niska masa rzędu 350 do 700 kg/ m3 (dla porównania beton to 2400 kg/ m3),
 • wytrzymałość na ściskanie 1,5 do 4 MPa, która jest wystarczająca by budować z tego materiału budynki wielokondygnacyjne,
 • bardzo dobra izolacyjność cieplna (wsp. przewodzenia ciepła λ = 0,080 do 0,210W/mK) (dla porównania styropian, wełna mineralna to λ = 0,030 do 0,040W/mK),
 • materiał jest jednorodny,
 • elementy murowe są bloczkami a nie pustakami, co ma znaczenie przy ograniczeniu przewodzenia ciepła w poprzek przegrody, wzdłuż w górę i w dół,
 • materiał jest niepalny (euroklasa A1), czyli jest bezpieczny pod względem pożarowym,
 • materiał jest zdrowy i przyjazny człowiekowi.

Te wszystkie właściwości wpływają na to, że materiał jest doceniany przez inwestorów, wykonawców i projektantów.

Budowanie systemowe to budowanie bez błędów

Łatwe budowanie - to wpływa na ekologię

Aspekty ekologii są związane również z możliwościami, jakie daje dana technologia budowania. I tutaj beton komórkowy bardzo dobrze się wpisuje. Ze względu na porowatość i niską masę ABK elementy murowe - bloczki mają dosyć duże wymiary i są poręczne. Dzięki temu liczba bloczków na 1m2 wynosi tylko 7 sztuk. Elementy murowe mają dokładne wymiary, więc muruje się je na zaprawę do cienkich spoin. Porowata struktura bloczków ułatwia ich docinanie.

Również transport bloczków jest zoptymalizowany, bo wykorzystuje się objętość przestrzeni ładunkowej a nie nośność / tonaż. Mamy więc cały szereg korzyści, jakie daje ABK i sprawia, że jest to materiał łatwy podczas budowania i obsługi budowy.

Budynek bez ścian wewnętrznych nośnych, dlatego potrzebne są elementy żelbetowe
Budynek bez ścian wewnętrznych nośnych, dlatego potrzebne są elementy żelbetowe 

Energooszczędne budynki z ABK

Energooszczędne budynki to jeden z najważniejszych aspektów wpływających na ekologię. Chodzi o to, że raz wybudowane budynki służące przez wiele lat na etapie ich użytkowania wpływają na zużycie energii podczas ich użytkowania. I tutaj beton komórkowy sprawdza się znakomicie.

Można go stosować do budowy energooszczędnych budynków ze ścianami jednowarstwowymi bez docieplenia lub ze ścianami z ociepleniem. Wykonuje się je systemowo, przy zastosowaniu bloczków, płytek, nadproży, kształtek U z ABK oraz zaprawy murarskiej do cienkich spoin. Buduje się je więc systemowo dopracowane w najmniejszych detalach, czyli prawidłowo zarówno pod względem konstrukcyjnym jak i pod względem fizyki budowli, co wpływa na energooszczędność budynku i jego trwałość.

Zastosowanie systemu budowania z betonu komórkowego to dobry przepis na energooszczędne i trwałe budynki. To również budowanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje