Ceramika - buduj z tradycją i nowoczesnością

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ceramika - buduj z tradycją i nowoczesnością

Ceramika, od niepamiętnych czasów stanowiąca oś budownictwa, nie przestaje fascynować swoją trwałością, estetyką i przyjaznością dla środowiska. Ten materiał, wykorzystywany niegdyś głównie do wznoszenia ścian i tworzenia dachówek, dziś ewoluuje, dając początek ceramice poryzowanej, która zyskuje coraz większe uznanie wśród współczesnych budowniczych.

aktualizacja: 2024-03-14 09:03:47

Wykazując się niezwykłą odpornością na działanie czasu – co można zaobserwować na przykładzie zabytków przetrwających wieki – ceramika jest dowodem na to, że materiały naturalne nadal mają wiele do zaoferowania.

W niniejszym artykule przybliżamy historię i produkcję ceramiki, eksplorujemy jej zdrowotne i ekologiczne aspekty oraz przedstawiamy innowacyjną odmianę – ceramikę poryzowaną, która dzięki lepszej izolacyjności termicznej i mniejszej wadze ułatwia proces budowy, stanowiąc odpowiedź na potrzeby nowoczesnego budownictwa.

Zapraszamy do lektury, by odkryć, jak ten tradycyjny materiał budowlany przekształca się, adaptując do współczesnych wymogów energooszczędności i komfortu życia..

Ściany z ceramiki

Od wieków jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w budownictwie. Powstają z niej nie tylko ściany (choć w tym przypadku coraz częściej zastępowana jest przez ceramikę poryzowaną), ale też bardzo popularne pokrycia dachowe.. Budulec ten jest niezwykle trwały, o czym można się przekonać podziwiając wykonane z niego zabytki liczące nawet kilkaset lat. To materiał zdrowy i przyjazny środowisku, gdyż do produkcji wykorzystywane są tylko naturalne surowce: glina, woda i piasek, które wypalane są w bardzo wysokiej temperaturze.

Ponieważ glina po wypaleniu jest pozbawiona wilgoci, nie ma ryzyka, że rozwiną się w niej szkodliwe dla ludzkiego zdrowia pleśnie i inne grzyby. Kolejną zaletą ceramiki jest to, że łatwo akumuluje duże ilości ciepła i stopniowo je uwalnia, co jest korzystne zarówno zimą (gdy na pewien czas wyłączymy ogrzewanie), jak i latem (budynek jest mniej podatny na przegrzanie). Co istotne, jest materiałem niepalnym, a w przypadku pożaru w domu nie wydziela żadnych szkodliwych substancji.

Z cegieł i pustaków ceramicznych wykonuje się ściany dwu- i trójwarstwowe. Na przegrody bez ocieplenia materiał ten się nie nadaje, ponieważ ma zbyt słabe parametry cieplne.

Ceramika poryzowana

To nowoczesna odmiana tradycyjnej ceramiki. Jej nazwa bierze się stąd, że w procesie produkcji do gliny dodawana jest mączka drzewna i trociny, które podczas wypalania w bardzo wysokiej temperaturze ulegają spaleniu. W efekcie w elemencie budowlanym pojawiają się wypełnione powietrzem pory, dzięki którym budulec ma lepszą izolacyjność termiczną i jest lżejszy, co ułatwia murowanie.

Dzięki tym cechom coraz częściej zastępuję na budowach zwykłą odmianę ceramiki. Wykonana z pustaków ceramicznych ściana o grubości 25 cm waży ok. 200 kg/m², czyli 2 lub 3 razy mniej niż taka sama z pełnej cegły. Porowata struktura sprawia, że materiał ma jednak mniejszą wytrzymałość.

Elementy z ceramiki poryzowanej są znacznie większe niż cegły (na 1 m² przypada 16 pustaków), co bardzo przyspiesza budowę. Prace ułatwiają też boczne zamki, czyli pióro-wpust, a także łatwość obróbki materiałów.

Materiał ten ma nawet cztery razy lepsze parametry cieplne od tradycyjnej ceramiki. Mimo to w sprzedaży jest niewiele produktów poryzowanych, z których można wznieść nieocieplony mur o U nieprzekraczającym 0,2. Dlatego na ściany jednowarstwowe polecane są także elementy wypełnione wełną mineralną. Są one znacznie cieplejsze, a do tego skuteczniej chronią przed hałasem dobiegającym z zewnątrz budynku.

Dowiedz się więcej o ceramice poryzowanej ➡️ Tajniki budowy ścian z ceramiki poryzowanej

Redakcja BD
fot. otwierająca: WIENERBERGER

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!