Beton komórkowy - buduj ciepło i tanio!

Beton komórkowy - buduj ciepło i tanio!

Beton komórkowy, pomimo swojej stosunkowo krótkiej, bo zaledwie stuletniej historii na rynku materiałów budowlanych, szybko zdobył pozycję lidera wśród wyborów architektów i budowniczych. Uznawany za nowoczesny i innowacyjny materiał, wyróżnia się znakomitymi właściwościami izolacyjnymi oraz łatwością w obróbce. Jego unikalna struktura, zawierająca mikropory

Ściany z betonu komórkowego

Charakterystykę materiałów ściennych zaczynamy od budulca, który powstał dokładnie 100 lat temu. W porównaniu choćby z ceramiką, która stosowana jest od tysiącleci, ma więc niezbyt długą historię. Mimo to zdążył podbić rynek i dziś jest jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych.

Wytwarza się go z naturalnych składników - piasku, wody, cementu, wapna i gipsu. Podczas produkcji bloczków dodaje się do nich środek porotwórczy, który spulchnia masę. W ten sposób w budulcu powstają mikropory z zawartym w środku powietrzem. Jest ono bardzo dobrym izolatorem termicznym, a ponieważ stanowi aż ponad 80% objętości bloczków, wykonane z nich ściany skutecznie izolują przed stratami ciepła.

Beton komórkowy może mieć różną gęstość - parametr ten wyrażany jest w kg/m3. Im mniejsza, tym materiał ma lepszą izolacyjność termiczną. Do budowy ścian jednowarstwowych stosuje się wyroby gęstości 300-400. Na przegrody z ociepleniem - 500 lub 600.

Dużą zaletą betonu komórkowego jest jednorodność - dzięki temu przewodzenie ciepła w wykonanym z niego murze jest w każdym kierunku takie samo - poziomo, czyli w poprzek i wzdłuż ściany oraz pionowo.

Inne ważne cechy to mrozoodporność i zasadowy odczyn, który nie sprzyja rozwojowi drobnoustrojów na powierzchni bloczków. Beton komórkowy zapewnia także odpowiedni mikroklimat w budynku.

Jego kolejną zaletą jest łatwość murowania. Bloczki są duże - na 1 m² muru przypada ich zaledwie 7, co przyspiesza prace. Jednocześnie są lekkie i mają wyfrezowane uchwyty montażowe oraz wyprofilowane na pióra i wpusty powierzchnie czołowe, dzięki czemu nie trzeba wykonywać spoin pionowych. Są one niezbędne tylko w narożnikach oraz tam, gdzie stosuje się docięte elementy. Murowanie przebiega więc bardzo sprawnie. Dodatkowym atutem jest łatwość obróbki - do cięcia bloczków nie trzeba używać specjalistycznego sprzętu, wystarczy ręczna piła.

Dowiedz się więcej o betonie komórkowym ➡️ Dlaczego warto wybrać beton komórkowy?

Redakcja BD
fot. otwierająca: SOLBET

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz