Ytong EnergoUltra+ - najcieplejsza ściana jednowarstwowa

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ytong EnergoUltra+ - najcieplejsza ściana jednowarstwowa

Bloczki z betonu komórkowego Ytong EnergoUltra+ przeznaczone są do budowy zewnętrznych ścian jednowarstwowych, spełniających pod względem termicznym wymagania obowiązujących Warunków Technicznych 2021. Swoimi parametrami i zaletami ściany te przewyższają dwuwarstwowe - zarówno na etapie budowy domu, jak i podczas późniejszej jego eksploatacji.

aktualizacja: 2021-10-22 08:07:23

Bloczki Ytong EnergoUltra+ wykonywane są z bardzo lekkiej odmiany betonu komórkowego o klasie gęstości 300 kg/m³, do którego produkcji używane są naturalne surowce - piasek, wapno i woda. Dużą wytrzymałość na ściskanie zapewnia bloczkom Ytong EnergoUltra+ krystaliczna mikrostruktura tobermorytu, powstająca w procesie autoklawizacji.

Beton komórkowy, z którego wykonane są bloczki Ytong EnergoUltra+ ma jednorodną budowę, składającą się z tysięcy maleńkich porów. Dzięki niej jego współczynnik przewodzenia ciepła λ ma bardzo małą wartość 0,072 W/(mK), jeśli wziąć pod uwagę, że bloczki Ytong EnergoUltra+ pełnią nie tylko funkcję izolacji termicznej, ale i konstrukcyjną.

Bloczki Ytong EnergoUltra+ spełniają wymagania obowiązujących Warunków Technicznych 2021
Bloczki Ytong EnergoUltra+ spełniają wymagania obowiązujących Warunków Technicznych 2021

Bardzo dobra izolacyjność termiczna

Współczynnik przenikania ciepła U jednowarstwowych ścian Ytong EnergoUltra+ już przy grubości 36,5 cm nie przekracza 0,20 W/(m²K), czyli wartości określonej przez Warunki Techniczne 2021 jako maksymalna dla zewnętrznych ścian domu. Gdy ściany te mają grubość 48 cm, to ich współczynnik U ma rewelacyjnie małą wartość 0,15 W/(m²K), co oznacza, że są to obecnie najcieplejsze na rynku ściany jednowarstwowe.

Gdy ściany mają grubość 48 cm, to ich współczynnik U ma rewelacyjnie małą wartość 0,15 W/(m²K)
Gdy ściany mają grubość 48 cm, to ich współczynnik U ma rewelacyjnie małą wartość 0,15 W/(m²K)

W rzeczywistości ściany Ytong EnergoUltra+ lepiej chronią dom przed stratami ciepła niż dwuwarstwowe o takim samym współczynniku U. Te z nich, których elewacje skierowane są na południe oraz na wschód i zachód, w mroźne, pogodne dni nagrzewają się od słońca i wtedy nie tylko nie ucieka przez nie ciepło z domu, ale jest nawet do niego transportowane, wspomagając pracę instalacji grzewczej. Takiej właściwości nie mają ściany dwuwarstwowe, które od promieniowania słonecznego oddziela gruba warstwa ocieplenia.

Infografika: Grubość przegrody potrzebna do uzyskania współczynnika U ≤ 0,20 W/(m²K)
Infografika: Grubość przegrody potrzebna do uzyskania współczynnika U ≤ 0,20 W/(m²K)

Duża szybkość budowania ścian

Ponieważ ścian jednowarstwowych Ytong EnergoUltra+ nie trzeba na późniejszym etapie budowy docieplać styropianem lub wełną mineralną, więc buduje się je co najmniej dwa razy szybciej niż dwuwarstwowe.

Dla szybkości wznoszenia ścian z bloczków Ytong EnergoUltra+ istotne znaczenie ma też duża dokładność wymiarowa (± 1 mm), z jaką są one produkowane. Dzięki niej ściany z nich można murować na cienkie spoiny poziome, bez pracochłonnego szlifowania bloczków na budowie.

Budowę ścian Ytong EnergoUltra+ przyspiesza także to, że boczne powierzchnie bloczków wykończone są w pióra i wpusty, więc spoiny pionowe pozostawia się w nich bez wypełniania zaprawą. Dodatkowo wykonywanie w nich otworów okiennych i drzwiowych bardzo ułatwia użycie elementów systemowych, takich jak prefabrykowane nadproża i nadprożowe kształtki U, a także elementy służące do formowania i ocieplania wieńców stropowych. Nie bez znaczenia jest także łatwość, z jaką bloczki Ytong EnergoUltra+ można na budowie przycinać na potrzebny wymiar - ręcznie lub mechanicznie.

Precyzja, z jaką produkowane są bloczki Ytong EnergoUltra+, ma wpływ także na przyspieszenie prac związanych z ich wykańczaniem. Dzięki niej pionowe powierzchnie wymurowanych ścian są równe, więc można je wykańczać tynkami o pocienionej grubości, a od strony zewnętrznej - także tynkami cienkowarstwowymi.

Koszt wykonania ścian

Koszt wykonania ścian jednowarstwowych Ytong EnergoUltra+, w porównaniu z dwuwarstwowymi o podobnej izolacyjności cieplnej, kształtował się do tej pory na mniej więcej tym samym poziomie - przy ocieplaniu tych ostatnich styropianem, a był niższy - gdy była to wełna mineralna. Teraz zapewne zmieni się to jeszcze bardziej na korzyść ścian jednowarstwowych, ponieważ - w przeciwieństwie do elementów murowych - w ostatnim okresie bardzo szybko rosną ceny materiałów ociepleniowych.

Infografika: Porównanie kosztów i czasu budowy ściany jedno- i dwuwarstwowej
Infografika: Porównanie kosztów i czasu budowy ściany jedno- i dwuwarstwowej

Duża nośność i sztywność ścian

Jednowarstwowe ściany Ytong EnergoUltra+ mają dużą nośność i sztywność. Jest tak dlatego, że całą ich grubość wypełniają bloczki, które co najmniej w warstwach poziomych są silnie połączone ze sobą za pomocą systemowej zaprawy do cienkich spoin.

Przyspieszone wysychanie nowego domu

Dla mieszkańców nowego domu duże znaczenie ma także to, że dom z paroprzepuszczalnymi ścianami Ytong EnergoUltra+ wysycha szybciej niż z dwuwarstwowymi. Przy czym dotyczy to nie tylko wilgoci technologicznej, znajdującej się w ścianach, ale także tej, która jest w świeżo wykonanych żelbetowych stropach, belkach, słupach i schodach oraz w tynkach i wylewkach podłogowych.

Dzieje się tak dlatego, że ściany jednowarstwowe przez cały czas budowy mogą wysychać na obie strony, przy czym od zewnętrznej bardzo skutecznie pomagają im w tym słońce i wiatr. Takiej możliwości nie mają ściany dwuwarstwowe, które po ociepleniu mogą wysychać tylko przez wnętrze domu.

Mieszkańcy domów ze ścianami dwuwarstwowymi przez kilka lat po wprowadzeniu płacą więc podwojone rachunki za ogrzewanie, ponieważ instalacja grzewcza musi być wykorzystywana do osuszania budowlanych i niektórych wykończeniowych elementów domu z wilgoci technologicznej.

Budowa domu z bloczków Ytong EnergoUltra+
Budowa domu z bloczków Ytong EnergoUltra+

Przyjazny dla mieszkańców mikroklimat wnętrz

Ściany Ytong EnergoUltra+ mają bardzo duży udział w zapewnieniu zdrowego i przyjaznego dla mieszkańców mikroklimatu w domu. Przede wszystkim - w przeciwieństwie do dwuwarstwowych - są one w całej swojej grubości jednorodnym murem, dlatego bardzo dobrze akumulują ciepło. Wpływa to korzystnie na stabilizację temperatury w domu oraz efektywną pracę nowoczesnej instalacji grzewczej.

Ściany te - dzięki paroprzepuszczalności betonu komórkowego - pochłaniają też parę wodną z pomieszczeń, gdy powietrze w nich zrobi się zbyt wilgotne, i oddają ją z powrotem, gdy stanie się suche. Pomagają w ten sposób utrzymać w domu wilgotność powietrza na zdrowym dla mieszkańców poziomie. Przy czym wszystko odbywa się bez złych konsekwencji, ponieważ ściany Ytong EnergoUltra+ są odporne na korozję biologiczną.

Duża trwałość elewacji

Zaletą domów ze ścianami Ytong EnergoUltra+ jest także to, że ich elewacje są zdecydowanie bardziej odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne niż ścian dwuwarstwowych, ocieplonych styropianem lub wełną mineralną.

Bezpieczeństwo pożarowe

Ściany z bloczków Ytong EnergoUltra+ są całkowicie niepalne (mają najwyższą klasę A1 reakcji na ogień), a w trakcie pożaru nie wydzielają toksycznych związków chemicznych. Nawet więc w takich ekstremalnych sytuacjach są one bezpieczniejsze dla mieszkańców niż inne.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje