Drzwi zewnętrzne CAL idealne do domów pasywnych

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Drzwi zewnętrzne CAL idealne do domów pasywnych

Passive House Institute w niemieckim Darmstadt przyznał drzwiom zewnętrznym firmy CAL z Suwałk certyfikat potwierdzający, że spełniają standardy wyrobów przeznaczonych do domów pasywnych. Firma CAL została założona w 1985 roku i jest przedsiębiorstwem rodzinnym, które ma w swojej ofercie również wiele modeli drzwi wewnętrznych.

aktualizacja: 2020-03-05 13:24:24
CAL

- Rozpiera nas duma - przyznaje Sylwia Ciszewska, Dyrektor Zarządzająca CAL. - Jest to ukoronowanie i podsumowanie prac, prowadzonych od 2017 roku przez nasz dział technologiczny. To dowód, że nasze produkty spełniają najwyższe standardy jakościowe.

Certyfikat nadawany przez niemiecki instytut jest znany i akceptowany nie tylko w Europie, a drzwi zewnętrzne CAL w standardzie drzwi pasywnych z Darmstadt (Certified Passive House Standard) cechują się obecnie najlepszymi rozwiązaniami w zakresie efektywności energetycznej.

Drzwi CAL idealne do domów pasywnych

Domy pasywne z założenia mają zużywać jak najmniejszą ilość energii. Dlatego wszystkie stosowane w nich rozwiązania muszą spełniać odgórnie określone parametry. Co ciekawe, standard stolarki okiennej czy drzwi zewnętrznych musi być dostosowany do klimatu. Im w danym regionie jest zimniej, tym wymagania dotyczące termoizolacji są wyższe. Instytut Budownictwa Pasywnego wyodrębnił regiony geograficzne o podobnych warunkach klimatycznych i zdefiniował kryteria certyfikacji.

Drzwi CAL uplasowały się w klasie "Umiarkowanie Chłodnej". Przy braku w ich pobliżu grzejników, aby zapobiec stratom ciepła w budynku, współczynnik izolacyjności cieplnej Ud nie może przekraczać wartości krytycznej dla klimatu chłodnego, czyli 0,80 W/m2K. W kontekście strat ciepła istotny jest również sposób montażu. Współczynnik Ud dla drzwi wraz z montażem nie może być wyższy niż 0,85 W/m2K. Oczywiście drzwi CAL spełniają obydwa te kryteria.

Podobnie zresztą jak wymagania higieniczne, określające najniższą dopuszczalną temperaturę, przy której nie następuje jeszcze kondensacja wilgoci na najzimniejszych elementach skrzydła. Dzięki temu nie ma ryzyka, że w tych miejscach może dojść do rozwoju pleśni.

Drzwi zewnętrzne CAL - przekrój

Drzwi CAL odporne na niekorzystne warunki pogodowe

Aby uzyskać certyfikat, drzwi CAL musiały zostać przetestowane w różnych warunkach klimatycznych. W efekcie uzyskały trzecią najwyższą klasę odporności dla klimatów c, d oraz e. Podczas testów drzwi zostały poddane działaniu skrajnie różnych temperatur i wilgotności powietrza (z jednej strony drzwi panowała temp. +23°C, zaś z drugiej -15°C). Mimo to skrzydło nie odkształciło się ponad normę ustaloną na 2 mm.

- Dodatkowo drzwi poddano badaniu na przepuszczalność powietrza, gdzie uzyskały odpowiednio 3. i najwyższą 4. klasę szczelności, odpowiednio dla drzwi niezaryglowanych i zaryglowanych - wyjaśnia Marcin Olszewski, Główny Technolog Drzwi CAL. Podczas tej próby współczynnik przenikalności cieplnej wyniósł odpowiednio dla drzwi pojedynczych 0,7 W/m2K oraz dla zestawu drzwiowego z naświetlami - 0,68 W/m2K.

CAL dołączył do elitarnego grona

Wysoka wydajność energetyczna ma decydujące znaczenie dla osiągnięcia standardu domu pasywnego. Często projektantowi czy inwestorowi indywidualnemu trudno jest zorientować się, jakie wartości cieplne powinny mieć poszczególne elementy budynku. Dlatego właśnie Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt ustalił kryteria, które muszą spełniać materiały dedykowane dla domu pasywnego. Drzwi firmy CAL się w nie wpisują. Certyfikat, który uzyskały jest dostępny na stronie https://database.passivehouse.com/en/components/details/door/zakad-stolarki-budowlanej-cal-standard-arctic-1483ds03.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
CAL
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje