Grupa VELUX zneutralizuje całkowity historyczny ślad węglowy firmy

Grupa VELUX zneutralizuje całkowity historyczny ślad węglowy firmy

Grupa VELUX zobowiązuje się zneutralizować całą emisję dwutlenku węgla od momentu rozpoczęcia działalności w 1941 roku, czyli łącznie 5,6 mln ton CO2. Aby osiągnąć ten cel, firma nawiązała współpracę z organizacją WWF i planuje realizację projektów ochrony oraz zasadzenia lasów, które pomagają w walce ze zmianami klimatycznymi, zachowaniu bioróżnorodności i poprawie jakości życia lokalnych społeczności.

Grupa VELUX ogłosiła nową inicjatywę i zobowiązanie, w ramach których osiągnie Dożywotnią Neutralność Węglową do 100. rocznicy założenia firmy przypadającej na rok 2041. Część tego celu zostanie zrealizowana przy współpracy z organizacją WWF (The World Wide Fund for Nature - Światowym Funduszem na rzecz Przyrody). Efektem tej współpracy będzie neutralizacja historycznego śladu węglowegoi czołowego globalnego producenta okien dachowych, w ramach projektów ochrony lasów prowadzonych przez WWF. To 5,6 mln ton CO2 (zakres 1 i 2ii) wyemitowanych od 1941 r.

Z myślą o przyszłości Grupa VELUX zobowiązuje się też znacząco obniżyć emisje dwutlenku węgla w ramach działalności firmy i łańcucha dostaw (emisje z zakresu 1, 2 i 3iii) zgodnie z najbardziej ambitnym celem porozumienia paryskiego zakładającego ograniczenie wzrostu temperatury do maksymalnie 1,5°C. Dożywotnia Neutralność Węglowa to nowatorska koncepcja wdrożona przez Grupę VELUX i opracowana we współpracy z organizacją WWF. Zakłada ona wzięcie odpowiedzialności za dotychczasowe i przyszłe emisje dwutlenku węgla. Kluczowym elementem tego zobowiązania jest dążenie do zachowania lasów oraz fauny i flory całego świata dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Nasza planeta stoi w obliczu poważnego kryzysu klimatycznego i środowiskowego, który wymaga zdecydowanych działań. Zgodnie z wartościami naszej firmy staramy się robić więcej niż inni. Dlatego też opracowaliśmy nowatorską koncepcję Dożywotniej Neutralności Węglowej. Nasz nowy projekt przewiduje 20-letnią współpracę z organizacją WWF i zakłada neutralizację historycznych emisji dwutlenku węgla firmy. Znacznie ograniczymy też przyszłą emisję CO2 i poprosimy naszych dostawców, aby zrobili to samo. Mamy nadzieję, że w ślad za nami Dożywotnią Neutralność Węglową osiągną także inne firmy, co pozwoli zapewnić lepszą przyszłość nam wszystkim - mówi Jacek Siwiński, Prezes VELUX Polska.

Z pomocą organizacji WWF Grupa VELUX osiągnie Dożywotnią Neutralność Węglową przez inwestycje w projekty ochrony lasów i bioróżnorodności opracowane specjalnie na potrzeby firmy i prowadzone przez następne 21 lat. To pozwoli ograniczyć zanikanie siedlisk, wylesianie i degradację gleby, które zagrażają bioróżnorodności ekosystemów leśnych na całym świecie. Jednocześnie firma będzie współpracować z lokalnymi społecznościami oraz dążyć do poprawy jakości ich życia. Pierwsze dwa projekty zostaną zrealizowane w Ugandzie i Birmie.

W Ugandzie prace będą skupiały się wokół odtwarzania zdegradowanych lasów oraz zasadzania nowych, jak również ochrony naturalnych obszarów leśnych. Projekt zakłada także hodowlę drzew w szkółkach, innych systemach agroleśnych i plantacjach poza terenami chronionymi. Pozwoli to pokryć popyt na różne produkty leśne i ograniczyć pozyskiwanie ich z lasów naturalnych. Projekt w Birmie zakłada zabezpieczenie wielu kluczowych korytarzy ekologicznych wzdłuż przełęczy Singkhon (Maw Daung) oraz ochronę różnorodności tego obszaru w ścisłej współpracy z lokalnymi społecznościami i z korzyścią dla nich.

Dążenie do ograniczenia wzrostu temperatury do maksymalnie 1,5°C i jednoczesna ochrona terenów leśnych oraz bioróżnorodności - jak również korzyści, jakie działania te przynoszą społeczeństwu i gospodarce - to znakomity krok na drodze do neutralności węglowej i odpowiedzialnej wobec środowiska przyszłości. Jest to również dobry punkt wyjścia dla realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Wspólnie chcemy zainspirować inne firmy do osiągnięcia Dożywotniej Neutralności Węglowej oraz wyznaczyć wyższe standardy w zakresie ochrony środowiska i klimatu dla firm z całego świata - dodaje Marco Lambertini.

Współpraca z WWF wpisuje się w Strategię Zrównoważonego Rozwoju Grupy VELUX 2030, która obejmuje zobowiązanie do ograniczenia emisji do poziomu określonego na podstawie badań naukowych przez inicjatywę SBTi (Science Based Targets initiative)iv. Aby wprowadzić opisane zmiany, Grupa VELUX przyspieszy inwestycje w poprawę efektywności energetycznej zakładów produkcyjnych, a energię będzie pozyskiwać wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Firma planuje także zdecydowanie zmienić metody specyfikacji i zakupu materiałów.

Więcej informacji na temat Dożywotniej Neutralności Węglowej oraz projektach ochrony lasów stanowiących fundament współpracy z WWF znajduje się na stronie: https://www.velux.pl/o-grupie-velux/dozywotnia-neutralnosc-weglowa 

Przypisy:

i - Nie istnieje obecnie żadna standardowa metodologia obliczania historycznego śladu węglowego. Często brak wiarygodnych wskaźników emisji i danych dotyczących zużycia energii z przeszłości. Dlatego też Grupa VELUX opracowała własną metodę obliczania emisji dwutlenku węgla od momentu założenia. Metoda bazuje na korporacyjnym standardzie sprawozdawczości w zakresie emisji gazów cieplarnianych (Korporacyjny Standard GHG Protocol) zastosowanym do danych historycznych. Ta nowatorska metodologia wraz z założeniami leżącymi u jej podstaw została niezależnie zweryfikowana przez Carbon Trust oraz ekspertów z organizacji WWF.

ii - definicja zakresów 1 i 2. Zakres 1 (emisje bezpośrednie powstałe w źródłach będących własnością firmy bądź przez nią nadzorowanych, np. w obiektach firmy, samochodach firmowych). Zakres 2 (pośrednie energetyczne emisje powstałe w wyniku zużywania zakupionej energii elektrycznej, cieplnej, pary technologicznej, chłodu i ogrzewania zużytych przez daną firmę).

iii - definicja zakresu 3 obejmuje wszystkie pozostałe pośrednie emisje powstałe w całym łańcuchu wartości firm (tzn. nabyte towary lub usługi, gospodarka odpadami i transport).

iv - Inicjatywa Science Based Targets initiative (SBTi) zachęca firmy do wyznaczania celów bazujących na badaniach naukowych oraz prześcigania konkurencji na drodze do gospodarki niskowęglowej. Jest ona wynikiem współpracy pomiędzy CDP, United Nations Global Compact, Światowym Instytutem Zasobów Naturalnych (WRI) i organizacją WWF na rzecz jednego z zobowiązań koalicji We Mean Business. Inicjatywa określa i promuje najlepsze praktyki w zakresie wyznaczania celów w oparciu o wiedzę naukową, oferuje zasoby i wskazówki pozwalające zmniejszyć utrudnienia w wyznaczaniu celów, a także niezależnie ocenia i zatwierdza cele przedsiębiorstw.

Firma powiązana: VELUX Polska Sp. z o.o.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz