Salony sprzedaży Wiśniowski przechodzą metamorfozę

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Salony sprzedaży Wiśniowski przechodzą metamorfozę

Salon budowlany jak każdy inny sklep, powinien zachęcić do zakupów. Skończyła się już era, gdy produkty leżały gdzie popadnie, a klient sam szukał potrzebnych rzeczy. Teraz przestrzeń sprzedażowa także w branży budowlanej musi być atrakcyjna! Jak urządzony powinien być sklep, by zakupy w nim były przyjemnością oraz przynosiły zyski właścicielowi? Porad udziela dr Marek Borowiński Shop Doctor, specjalista od psychologii koloru i marketingu wizualnego, ambasador marki WIŚNIOWSKI.

aktualizacja: 2019-09-25 14:26:09

Klient chce czegoś więcej

Na przestrzeni ostatnich lat doświadczenia zakupowe klientów uległy zmianie. Kiedyś do sklepu wchodziło się po dany produkt, kupowało go i po prostu wychodziło. Obecnie oczekujemy, że w danym sklepie pokażą nam duży wybór przedmiotów, a asystent będzie nam towarzyszył i doradzał w razie potrzeby. Świat poszedł znacznie do przodu, w zasadzie wszystko mamy teraz w swoim smartphonie. Możemy wybrać rzecz w Internecie i przyjść do sklepu z gotowym pomysłem. Niestety, nie wszyscy właściciele salonów to zauważyli, a ich obiekty pozostały daleko w tyle. Klient zwraca teraz uwagę na wszystko, od zaopatrzenia, przez wygląd przestrzeni, aż po oświetlenie produktów. Każdy element musi wyglądać perfekcyjnie i nowocześnie.

Przychodząc do sklepu budowlanego zachowujemy się podobnie jak w sklepie np. z ubraniami. Chcemy wszystkiego dotknąć, tak jak przymierzamy ubrania, sprawdzając czy są dla nas odpowiednie. Podobnie będziemy sprawdzać sensorycznie produkty do naszego domu. W takim sklepie o wiele bardziej potrzebujemy asystenta, gdyż przeważnie sami nie mamy takiej wiedzy, by wybrać odpowiednią bramę, okna czy drzwi. Przede wszystkim chcemy czuć się komfortowo - mówi dr Marek Borowiński.

"Za Polskę trzymamy kciuki, a roleta..." - sprawdźcie, co powiedział Łukasz Piszczek.
0:30

Aby jednak klient był zadowolony i wyszedł ze sklepu z nowymi produktami, spełniony musi być szereg warunków, o które zadbać musi już właściciel obiektu.

Po pierwsze - dość bałaganu

W salonie sprzedaży powinien panować porządek. Klient absolutnie nie może potykać się o porozrzucane produkty, musi być czysto i przejrzyście.

Zdaję sobie sprawę, że w sklepach budowlanych ogrom przedmiotów i ich różnorodność nie ułatwiają dbałości o porządek. Jednak w obecnych czasach, nie jest już tak, że sprzedawca sprzeda wszystko, tak jak kiedyś. Konkurencja jest bardzo duża, a klient jest przyzwyczajony do ładnych, czystych sklepów, tego też oczekuje od salonu budowlanego, nie ważne czy jest on duży i znajduje się w centrum miasta, czy to niewielki sklep na peryferiach. Bałagan jest niedopuszczalny. Wszystkie narzędzia powinny być odpowiednio poukładane. Katalogi produktowe muszą być dobrze wyeksponowane, na wysokości wzroku klienta lub przy biurkach asystentów. Kupujący ma czuć, że w tym miejscu znajdzie bez problemu to, czego szuka, a nie, że będzie musiał przedzierać się przez rzeczy. Wygląd salonu sprzedaży wpływa na proces zakupowy. Jeśli panuje tam bałagan, produkty tracą w oczach klienta, a przecież chcemy uniknąć takiej sytuacji. - tłumaczy dr Marek Borowiński.

Bałagan jest podstawowym błędem w sklepach. Właściciele, którzy bywają w salonie na co dzień, często nie zauważają, że panuje w nim nieporządek, po prostu się do niego przyzwyczaili. Zupełnie odwrotne odczucia ma klient, który od razu zauważy nieporządek w pierwszej kolejności. Dopiero przy audycie i wskazaniu problemu właściciele orientują się, że faktycznie, jak najszybciej trzeba sklep uporządkować.

Salon sprzedaży marki  Wiśnbiowski - Olbud

Pokaż produkty - idealne oświetlenie i ekspozycja

Do sklepu przychodzimy po to, by zobaczyć na żywo rzeczy, które już widzieliśmy np. w Internecie. Kupując bramy, drzwi, okna czy ogrodzenia, musimy je najpierw samodzielnie obejrzeć, wybrać parametry i oczywiście kolor. Salon sprzedaży powinien ten wybór jak najbardziej ułatwić poprzez odpowiednie wyeksponowanie produktów i próbek. Ważne, by miejsca dystrybucji nawiązywały kompetencją do gwarantowanej jakości produktu.

Okazuje się, że salony poprzez nieodpowiednią ekspozycję czy oświetlenie mogą sprawić, że produkty nie wyglądają tak dobrze, jak w rzeczywistości. Dlatego tak szalenie ważne jest, i to podkreślam za każdym razem, gdy odwiedzam salony w celu przeprowadzenia metamorfozy, zadbanie o oświetlenie i rozłożenie oraz ekspozycję wszelkich produktów. Sztuczne światło jest o wiele korzystniejsze niż to naturalne. Dlatego jeśli w salonie jest okno, to warto je zakleić, gdyż nie tylko odwraca uwagę od produktów, ale i daje niewystarczające oświetlenie. Sztuczne oświetlenie pozwala nam na odpowiednie jego ustawienie, by pokazać produkt w całej okazałości. Co do ekspozycji, klient musi mieć możliwość "komunikacji" z wszystkimi rzeczami w sklepie.

Powinny być one tak ustawione i dostępne, by mógł je dokładnie obejrzeć, dotknąć, sprawdzić jak działają. Zobaczyć, jak przesuwa się brama. Klient dzięki dokładnym oznaczeniom produktów, nie może mieć żadnego problemu z wyborem, cała ekspozycja ma mu pomóc wybrać dokładnie to, czego potrzebuje. Warto oczywiście pogrupować produkty w sklepie kategoriami, które do siebie pasują np. klamki koło drzwi, by ułatwić wybór. Klient ma wyjść ze sklepu w 100% zadowolony z zakupów. Doradca klienta jest jak najbardziej potrzebny, ale nie może być atakujący, ma pomóc i doradzić, nie wypytywać o szczegóły, których klient zapewne nie zna, bo nie jest przecież ekspertem budowlanym - dodaje dr Marek Borowiński.

Kolor ma znaczenie

Salon budowlany nie może wyglądać jak plac budowy. Już wiemy, że ważny jest porządek, oświetlenie i ekspozycja produktów. Nie można zapomnieć także o kolorach, gdyż one dopełnią wizerunku sklepu, który ma być idealny, elegancki, a klient ma czuć się w nim komfortowo.

Najlepszym kolorem, jaki często doradzam jest szary i wszelkie jego odcienie. Nie tylko jest on obecnie bardzo modny, ale przede wszystkim sprawia, że wystawione na jego tle przedmioty są lepiej wyeksponowane. Jest to idealny kolor do salonu budowlanego, w którym mamy przecież wiele różnokolorowych rzeczy. Szarości sprawią, że sklep wygląda po prostu dobrze - mówi dr Marek Borowiński.

Salon twoją wizytówką

Wiele salonów budowlanych powstało nawet 25 lat temu i więcej. Od tego czasu nie przeszły większych zmian, przez co nie są atrakcyjne dla klientów, którzy oczekują nowych rozwiązań. Dla producentów takich jak WIŚNIOWSKI bardzo ważne jest pokazanie bram, okien, drzwi i ogrodzeń z jak najlepszej strony. Dlatego WIŚNIOWSKI pracuje razem z salonami dystrybuującymi ich produkty nad zmianami i metamorfozami, by sklepy były nowoczesne i sprostały oczekiwaniom zakupowym klientów. Na co jeszcze klienci zwracają uwagę?

Często salony nie zdają sobie sprawy, że klient oczekuje wygodnego miejsca, gdzie może usiąść i porozmawiać ze sprzedawcą, który pokaże mu uporządkowane próbniki, a nie pochowane po szufladach segregatory. Sklep musi wręcz podpowiadać, co może klient zrobić z produktami. Przykładowo, świetnym pomysłem są plakietki z napisami np. "włącz mnie", "dotknij mnie", aby móc sensorycznie sprawdzić choćby fakturę danej rzeczy. To małe zmiany, które są ważne dla kupującego. Nie może on się bać, że coś zniszczy, wręcz powinien być zachęcany do testowania, by przekonać się do zakupu - dodaje dr Marek Borowiński.

Kilka zmian, często kluczowych jak posprzątanie, dobre oświetlenie, wygodna ekspozycja, mogą całkowicie odmienić salon i sprawić, że będzie on przyjazny klientom.

Nie zawsze łatwo jest przekonać właścicieli do zmian. Jednak uświadomienie im, że dzięki unowocześnieniu i wprowadzeniu wszystkich wyżej wymienionych zasad, klient do nich wróci i oczywiście dzięki temu zarobią, a to jest przecież celem sklepów, pomagało. Punkt sprzedaży ma współpracować z klientem, wskazać mu drogę zakupową i dostarczać pozytywnych doświadczeń zakupowych. Dzięki temu będzie postrzegany jako kompetentny i sprzedający wysokiej jakości produkty, a o to chodzi też producentom - podsumowuje dr Marek Borowiński.

Firma powiązana:
WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. S.K.A.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny