Jak można obsługiwać osłony?
Zarówno w przypadku okien elewacyjnych, jak i dachowych połaciowych, osłony można obsługiwać manualnie i automatycznie. Te sterowane ręcznie wyposażone są na ogół w zwijacz z taśmą lub linką, znajdujący się od wewnętrznej strony okna. Osłony o dużych rozmiarach mają mechanizmy korbowe (nawijarka z korbą). Dla własnego komfortu, dobrze jest od razu zainwestować w modele z napędem elektrycznym, sterowane pilotem albo łącznikiem ściennym. Są droższe, lecz w takim wypadku możliwa jest obsługa kilku elementów naraz, a także włączenie ich w system inteligentnego budynku. Produkty z napędem wymagają doprowadzenia do nich zasilania i przewodów sterujących. Dobór konkretnego mechanizmu, jego mocy, należy powierzyć specjaliście. Moc silnika, który umieszczony jest wewnątrz wału, powinna być dobrana do wymiarów i ciężaru pancerza osłony.
Można też zautomatyzować osłony, które dotychczas były obsługiwane ręcznie. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie napęd z odbiornikiem radiowym (nie wymagający montażu przewodu od osłony do sterownika). Innym wariantem jest mechanizm zasilany z paneli słonecznych. Zwłaszcza rolety instalowane w połaci dachu wyposażane są w akumulator solarny, ładowany z baterii słonecznej lokowanej w kasecie. Zwykle mają także czujnik natężenia światła, dzięki któremu same otwierają się przy silnym słońcu.
Prawdziwą poprawę komfortu odczujemy włączając osłony do systemu inteligentnego budynku. Oznacza to połączenie ich z przeróżnymi instalacjami. Rozwiązanie takie uzależniania pracę osłon od pory dnia, obecności domowników, intensywności nasłonecznienia czy prognozy pogody. System może na przykład wykorzystywać aktualną prognozę pobraną z Internetu i w czasie silnego nasłonecznienia opuszczać rolety, żeby zapobiec przegrzewaniu wnętrz. Zimą opuszczone w odpowiednim momencie ograniczą straty ciepła w budynku. System można wyposażyć w czujnik jakości powietrza - okna i osłony zamkną się, gdy będzie zanieczyszczone lub zbyt wilgotne. Ich otwarcie nastąpi wtedy, gdy jego jakość się polepszy. Możliwe jest też programowanie scenariuszy pracy rolet czy żaluzji fasadowych zgodnie z preferencjami użytkowników - ich podnoszenie i opuszczanie następuje w zaprogramowanych godzinach. Wykorzystuje się to do symulowania obecności domowników - pod ich nieobecność system w danym momencie zamknie osłony, aby wywołać wrażenie, że ktoś znajduje się w budynku. Osłonami włączonymi do systemu inteligentnego można ponadto sterować za pomocą aplikacji w telefonie.