Jak ograniczyć ślad węglowy w budownictwie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak ograniczyć ślad węglowy w budownictwie?

Neutralność klimatyczna w budownictwie jest jednym z największych wyzwań, z jakimi mierzymy się obecnie. W celach Unii Europejskiej przewiduje się osiągnięcie zera emisji CO2 na etapach budowy, eksploatacji i rozbiórki budynków. Firma Schüco proponuje kompletny asortyment produktów i usług Schüco Carbon Control, który pozwala na monitorowanie i ograniczanie śladu węglowego okien, drzwi oraz fasad w całym cyklu życia budynku dzięki modularnej koncepcji.

aktualizacja: 2023-04-24 12:51:43

Cele klimatyczne Unii Europejskiej, określone w pakiecie "Fit for 55", zakładają obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku w porównaniu z poziomem z 1990 roku i osiągnięcie neutralności klimatycznej w całej UE do 2050 roku. Według danych, aż 40% emisji gazów cieplarnianych powstaje podczas wznoszenia i eksploatacji budynków. W związku z tym kluczowym czynnikiem wpływającym na emisję gazów cieplarnianych jest współczynnik globalnego ocieplenia w całym cyklu życia budynków (GWP), wyrażony jako ekwiwalent CO2e na podstawie emisji zarówno z eksploatacji, jak i materiałów.

Aby zmniejszyć ślad węglowy, należy stosować surowce w sposób rozsądny, korzystać z zintegrowanej fotowoltaiki, systemów zarządzania budynkiem oraz produktów z certyfikatem Cradle to Cradle. Jednak uczestnikom procesu budowlanego trudno pogodzić kontrolowanie procesu i przestrzeganie skomplikowanych przepisów i reguł certyfikacji z codzienną działalnością.

Biura architektoniczne z coraz większą trudnością orientują się w licznych wymaganiach i specyfikacjach, a producenci stolarki muszą spełniać wymagania zrównoważonych przetargów, aby zachować konkurencyjność. Narzędzie Schüco Carbon Control pozwala łatwo kontrolować realizację zrównoważonych powłok budynków i jest podzielone na cztery moduły odpowiadające etapom cyklu życia budynków: projektowania, realizacji, eksploatacji i rozbiórki. Oprócz produktów i usług, firma Schüco oferuje wsparcie zespołu konsultantów CO2, którzy udzielają porad architektom, inwestorom i wykonawcom.

Dekarbonizacja na etapach projektowania i budowania

Schüco Carbon Control to kompleksowe narzędzie, które wspiera inwestorów, architektów i producentów stolarki w poprawie bilansu CO2 w budynku już na etapie projektowania. Wpływ na ślad węglowy mają między innymi kształt budynku, zastosowane materiały, wykończenia powierzchni, rozmiary okien oraz inteligentne systemy. Dlatego też programy certyfikacyjne, takie jak LEED, BREEAM czy DGNB, biorą pod uwagę cały cykl życia budynku i wymagają zgodności z ich założeniami. Schüco Carbon Control uwzględnia te wymagania oraz zastosowanie produktów z certyfikatem Cradle to Cradle, co zapewnia, że materiały są nieszkodliwe dla zdrowia i środowiska, a ponadto przydatne do recyklingu.

W fazie realizacji budynku, Schüco Carbon Control umożliwia producentom monitorowanie śladu CO2 w oferowanych przez nich elementach stolarki. Oprogramowanie kalkulacyjne SchüCal 3D z wysoką dokładnością oblicza zawartość dwutlenku węgla jako ekwiwalent CO2e i umożliwia udostępnianie go w dowolnym momencie w formie deklaracji EPD. Producentom stolarki do wyboru są trzy rodzaje aluminium: standardowe, Low Carbon (LC) o niskiej zawartości węgla oraz Ultra Low Carbon (ULC) o bardzo niskiej zawartości węgla. Dzięki SchüCal można łatwo porównać koszty produkcji oraz bilans węglowy przy użyciu poszczególnych rodzajów aluminium.

Schüco działa także na rzecz zrównoważonego pakowania swoich produktów zgodnie z zasadami recyklingu. Dzięki takim inicjatywom, Schüco Carbon Control umożliwia producentom stolarki zapewnienie sobie długoterminowej konkurencyjności na rynku.

Dekarbonizacja na etapach eksploatacji i rozbiórki

Produkty i usługi firmy Schüco zapewniają doskonały bilans energetyczny budynku oraz jego wysoce efektywną pracę przy obniżonej emisji CO2. Od inteligentnych systemów budynkowych, przez wysoce izolowane termicznie okna, drzwi i fasady, po wytwarzanie energii poprzez zintegrowaną fotowoltaikę, wszystkie te rozwiązania przyczyniają się do redukcji emisji CO2. Co więcej, dzięki etykiecie IoF ID umieszczonej na oknach, drzwiach i fasadach można uzyskać cyfrowe informacje na ich temat oraz skutecznie zaplanować ich konserwację lub modernizację. Gwarantuje to zrównoważoną eksploatację budynku i przedłuża żywotność zainstalowanych elementów.

Schüco oferuje również usługi posprzedażowe w zakresie niezbędnej konserwacji i modernizacji. Po zakończeniu cyklu życia budynku produkty Schüco z certyfikatem Cradle to Cradle mogą nadal służyć jako źródło surowców w kolejnych procesach produkcyjnych. Są zgodne z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym, która jest ważnym elementem Europejskiego Zielonego Ładu. Schüco oferuje obecnie do 60 różnych systemów aluminiowych z certyfikatami Cradle to Cradle.

Dodatkowo, jako członek A|U|F, Schüco wspiera recykling i ponowne wykorzystanie aluminium. Produkty Schüco z PVC-U są również zgodne z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym i przyczyniają się do redukcji emisji CO2. Potwierdza to etykieta VinylPlus®, którą Schüco jako pierwsza w branży uzyskała. Informacje o wpływie na środowisko elementów już zainstalowanych w budynku można znaleźć w cyfrowej bazie materiałów i produktów firmy Madaster.

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl

Firma powiązana:
Schüco International Polska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!