Jak założyć moskitiery na okno?

Jak założyć moskitiery na okno?

Wiosną i latem chętnie otwieramy okna, aby wpuścić nieco świeżego powietrza. Jednak wraz z przyjemnym powiewem wiatru do naszego mieszkania dostają się nieproszone insekty - szczególnie komary mogą skutecznie uniemożliwić nam wypoczynek nocny. Siatka na komary wydaje się być najlepszym sposobem na uciążliwe owady. Sprawdź, jak zamontować moskitierę na okno - krok po kroku: jak wykonać pomiar okna i jakie są systemy montowań siatki!

Jakie są systemy montowań moskitiery?

Zanim przystąpisz do pomiaru okna pod siatkę na komary, musisz zdecydować się na konkretny rodzaj moskitiery. Moskitiera na okno może być zamontowana samodzielnie lub przez pracownika firmy, która zajmuje się również montażem okien i okiennic. Do wyboru mamy:

  • moskitierę magnetyczną (pozwala na szybkie zdejmowanie siatki, może być też zamontowana przy pomocy rzepów);
  • siatka na komary ramkowa (mocowana do ramy okna przy pomocy obrotowych haków);
  • moskitiera na okno harmonijkowa: składa się w górnej części otworu okiennego;
  • najbardziej dyskretne rozwiązanie to siatka na komary roletowa: zwijana jak roleta w kasetę.

Moskitiera przyda się nie tylko na okno. Możesz z powodzeniem zamontować ją na drzwi od tarasu, drzwi balkonowe, a także na drzwi wejściowe do domu. 

Jak wykonać pomiar okna na moskitierę?

Pomiar okna na moskitierę powinien być wykonany dopiero wtedy, gdy wiesz już, jaki rodzaj siatki chcesz zamontować. Pamiętaj, że w naszym klimacie nie ma konieczności montowania siatki na komary na stałe. Zimą moskitiera na okno będzie tylko przeszkadzała. Wyjątek stanowi tu moskitiera na rolecie - jest montowana na stałe, ale jej obecność w niczym nie przeszkadza, ponieważ bez problemu schowasz ją w kasecie. Najłatwiej jest wymierzyć moskitierę magnetyczną. W tym celu zmierz szerokość otworu okiennego i dodaj kilka centymetrów zapasu, tak, aby możliwy był montaż magnesów.

Montaż moskitiery ramkowej wymaga:

  • wymierzenia światła ramy okiennej przy otwartym oknie;
  • zmierzenia dokładnie pionu i poziomu pomiędzy ramami okna;
  • zmierzenia grubości ramy z uszczelkami na środku i przeciwległych końcach.

Dla moskitiery rolowanej lub harmonijkowej nie wystarczy zmierzyć szerokości i długości ramy okiennej. W tym wypadku dużą rolę grają profile okienne lub drzwiowe - montaż takiej siatki na komary warto zlecić firmie lub fachowcom.

Montaż siatki przeciw komarom - krok po kroku:

Oczyść ramy oraz okna z tłuszczu i kurzu.

Montaż moskitiery magnetycznej lub na rzepy:

  • od strony pomieszczenia przyklej samoprzylepną taśmę rzepową lub dołączone do zestawu magnesy: taśma lub magnes muszą być zamontowane do węgarka ościeżnicy;
  • dopasuj siatkę na komary do otworu okiennego, zaczynając od górnych narożników, następnie dociśnij siatkę.

Montaż moskitiery ramkowej:

  • jeśli zachodzi taka konieczność, przy pomocy piłki ręcznej dotnij ramy siatki na komary i zamocuj łącznikami kątowymi do siebie;
  • dotnij siatkę do wymiarów ramki;
  • ramkę, czyli moskitierę wciśnij w uszczelkę;
  • zamocuj na ościeżnicy zawiasy z uchwytami;
  • uchwyt zaczep o ościeżnicę i dokręć śruby stabilizujące;
  • siatka na komary musi być nałożona na zawiasy, a następnie przy pomocy śrubokręta wyregulowana, tak aby idealnie pasowała do ramy okiennej.
Moskitiery plisowane składają się w harmonijkę (fot. MS więcej niż Okna)
Moskitiery plisowane składają się w harmonijkę (fot. MS więcej niż Okna)

Montaż moskitiery roletowej lub harmonijkowej:

W sprzedaży znajdziesz gotowe siatki na komary w formie rolety. Zazwyczaj do zestawu dołączona jest także kaseta oraz komplet śrub i innych mocowań. Roleta na komary będzie nieco droższa niż siatka ramkowa lub moskitiera na magnes i rzep. Siatka w rolecie może być zamontowana w następujący sposób:

  • we wnęce;
  • na ramie okiennej;
  • na ścianie;
  • przy oknie dachowym.
Moskitiera VELUX montowana na ramie wewnątrz pomieszczenia (fot. Velux)
Moskitiera VELUX ZIL montowana na ramie wewnątrz pomieszczenia (fot. Velux)

Jest ona ręcznie sterowana - podobnie jak roleta tradycyjna ma system rolujący ze sznureczkami bądź jednym sznurkiem pośrodku rolety. Siatka taka jest chowana do aluminiowej kasety i podobnie jak i inne rodzaje użyte w moskitierach, czy to ramkowych czy magnesowych może być wykonana z wysokiej jakości włókna szklanego.

Oczywiście przy siatkach ramkowych lub magnesowych, możemy kupić tańszą wersję, w której użyto tańszego surowca. Tak jak było już to powiedziane powyżej, siatka na komary w rolecie jest całoroczna, ale ze względu na wysoką estetykę, funkcjonalność oraz możliwość schowania w kasecie, nie szpeci ona widoku i nie zajmuje dodatkowo miejsca, jak to jest w przypadku moskitier zdejmowanych.

Redakcja BD

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz