Obalamy mity o oknach z PVC

Obalamy mity o oknach z PVC
Wiele mylnych przekonań dotyczy okien z PVC. Te najczęściej powtarzane alarmują o toksyczności PVC i żółknięciu ram okien.

Obalamy mity o oknach z PVC
 (fot. MS więcej niż OKNA)
nie są wykonane z toksycznego tworzywa
Wszystkie okna, nie tylko te z PVC, przechodzą kontrolę Państwowego Zakładu Higieny i po zatwierdzeniu zgodności wyrobów ze standardami zostaje im przyznany atest higieniczny PZH. Okna nie mogą być zatem toksyczne.

 

Niektóre profile mogą zawierać ołów – jako stabilizator profili. Trzeba jednak mieć świadomość, że o szkodliwości tego pierwiastka można mówić jedynie podczas procesu mieszania surowców i żelowania mieszanki do produkcji profili (te procesy zachodzą w specjalistycznych parkach maszynowych, które są obsługiwane zdalnie). Po związaniu ołowiu w strukturze tworzywa jest on nieszkodliwy.

 

Nie ma dowodów na to, że podczas codziennej eksploatacji z okien z PVC wydzielają się substancje szkodliwe dla zdrowia. Trzeba jednak przyznać, że podczas pożaru wyroby z PVC stają się niebezpieczne – wydzielają bowiem trujące furany i dioksyny. Z drugiej jednak strony PVC nie dość, że jest materiałem trudno zapalającym się, to jest także samogasnący. Ryzyko zapalenia się go jest więc znikome.

 

Kształtowniki ze stali ocynkowanej. Usztywnienia te wzmacniają konstrukcję, zapobiegając paczeniu się okien
Kształtowniki ze stali ocynkowanej. Usztywnienia te wzmacniają konstrukcję, zapobiegając paczeniu się okien (fot. Aldo)
Warto też dodać, że po zużyciu materiał PVC poddawany jest recyklingowi – dlatego nie zanieczyszcza środowiska jak inne tworzywa.

nie żółkną
Kolor okien z PVC nie blednie, a białe profile nie żółkną, bo materiał jest barwiony w masie, a do jego składu dodawane są stabilizatory zapewniające niezmienność barw.

 

Jeśli zaobserwowaliśmy przypadek żółknięcia profili z PVC, to jest to efekt jedynie nieprawidłowości procesów technologicznych. Obecnie błędy takie zdarzają się rzadko i nie dotyczą renomowanych producentów.

 

nie paczą się pod wpływem temperatury
Materiał PVC pod wpływem temperatury odkształca się, ale profile wykonane z tego materiału nie. W głównych komorach profili znajdują się bowiem stalowe ocynkowane usztywnienia (kształtowniki), które wzmacniają konstrukcję okna. Elementy te powinny mieć grubość 1,5 mm.

 

Aby mieć pewność, że do produkcji okna użyto stali ocynkowanej nie mniejszej grubości, niż podana wyżej, na całym obwodzie skrzydeł i ościeżnicy trzeba skorzystać z ofert jedynie renomowanych producentów.

 

Zobacz także jak obalamy mity o oknach drewnianych

Emilia Rosłaniec
Komentarze

nawiew
23-02-2013 11:15
Zajmujemy się montażem nawiewników okiennych i codziennie montujemy w istniejących oknach PCV które maja nawet powyżej 15 lat. Zauważamy że okna PCV czasem są do regulacji ale zazwyczaj są to okna dużych wymiarów np 150x150 lub drzwi balkonowe obciążenia skrzydeł powodują większy ...
Gość thyrt
17-02-2013 14:14
artykuł sponsorowany!
demo
09-07-2012 13:48
Szczerze wątpię czy kształtownik stalowy ocynkowany , jest lekiem na odkształcanie profili PCV . Mam takie okno zakupione w dużej znanej w całej Polsce firmie Budvar . Nie jest to firma krzak więc chyba ten kształtownik faktycznie tam jest , w dodatku reklamują się że te kształtki ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz