Na co zwracać uwagę wybierając bramę do garażu?
- Jak dużo miejsca może zająć - brama uchylna jest dość tania i łatwa w montażu, jednak otwierając się wysuwa się na zewnątrz garażu; aby swobodnie otworzyć taką bramę należy zaparkować około 1 do 2 metrów od garażu. Brama uchylna może okazać się niewygodna, gdy do garażu wjeżdża się z ulicy albo gdy podjazd do garażu jest bardzo krótki. Nieco droższe są bramy segmentowe i rolowane, ale do ich otwarcia nie wymagane jest dodatkowe miejsce.
- Ocieplenie - bramy garażowe produkowane są w dwóch wersjach: ocieplonej i nieocieplonej. Skrzydło bramy nieocieplonej składa się ze stalowego stelaża pokrytego blachą. Skrzydło bramy ocieplonej ma od strony wewnętrznej dodatkową blachę, a w środku materiał termoizolacyjny - najczęściej styropian. Brama garażowa ocieplona jest droższa - warto ją jednak wybrać, gdy mamy ocieplony garaż - na pewno oszczędzimy wtedy na kosztach ogrzewania.
- Drzwi w bramie - planując w garażu, poza miejscem na samochód, np. podręczny skład narzędzi ogrodniczych warto zamontować bramę wyposażoną w drzwi. Uniknie się wtedy częstego, męczącego otwierania całej bramy.
- Doświetlenie - wybierając bramę można wybrać taką, która wpuszcza do wnętrza trochę światła dziennego dzięki zamontowanym świetlikom. Najczęściej wykonane są one z akrylu lub poliwęglanu. Materiał ten jest odporny na uderzenia.
- Otwieranie za pomocą pilota jest znacznie wygodniejsze - ale również droższe. Nawet nie decydując się na zakup bramy otwieranej za pomocą pilota warto wybrać tę, do której kiedyś można taki mechanizm dokupić. Dzięki precyzyjnym prowadnicom i sprężynom otwieranie ręczne w nowoczesnych bramach jest również stosunkowo łatwe.
- Lepiej wybrać bramę znanego producenta, który posiada autoryzowanych wykonawców i serwisantów. Nawet gdy brama będzie trochę droższa można liczyć na szybką pomoc w przypadku jakichkolwiek problemów.
Redakcja BD
fot. otwierająca: Hörmann