W wielu przypadkach znaczący wpływ na decyzję ma aspekt finansowy. Jedna duża brama garażowa ma pod tym względem przewagę nad dwiema małymi. Co prawda, jej płaszcz może być droższy, jednak w przypadku kompletu prowadnic, napędu oraz usługi montażu i serwisu, koszty dla bramy pojedynczej są mniejsze.
Ponadto, dzięki szerokiemu otworowi światła i braku słupka środkowego, dzielącego dwie małe bramy, pojedyncza brama garażowa umożliwia łatwiejszy wjazd i manewrowanie wewnątrz garażu. Warto wiedzieć, że słupek jest również odpowiedzialny za tzw. liniowe mostki termiczne, czyli newralgiczne miejsca utraty ciepła. Jeśli posiadamy wolno stojący, nieocieplony garaż i nie zależy nam na utrzymaniu ciepła w jego wnętrzu - brama podwójna sprawdzi się doskonale. Jeśli jednak posiadamy garaż w bryle domu, to ciepło musimy mieć pod kontrolą. W tym przypadku rekomendowałbym dwie bramy pojedyncze, ponieważ straty ciepła przy otwarciu jednej małej bramy są mniejsze.
Dokonując wyboru trzeba być jednak świadomym, że podwójna brama garażowa sporo waży, dlatego w przypadku jej awaryjnego, ręcznego otwierania, po rozłączeniu napędu, jej otwarcie będzie wymagało większego wysiłku. Ostatecznie, dokonując wyboru, warto kierować się również designem i walorami estetycznymi wybranego rozwiązania. W końcu to inwestycja na wiele lat.
Łukasz Kempiak
Product Manager firmy KRISPOL
fot. otwierająca: Krispol