Brama garażowa przeznaczona do domów energooszczędnych - reportaż

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Brama garażowa przeznaczona do domów energooszczędnych - reportaż

Przy dobieraniu bramy, sprawdziłem ofertę tylko dwóch czołowych producentów. Ostatecznie wybrałem certyfikowany, superciepły model od krajowego, opracowany do budownictwa energooszczędnego - mówi Wojtek, Czytelnik Budujemy Dom, który bramę garażową użytkuje od 2019 r.

Garaż: w bryle budynku, na dwa samochody, powierzchnia 40 m2; ogrzewany.

Brama garażowa:

  • Do domów energooszczędnych, segmentowa, z certyfikatem; 5000 × 2500 mm, segmenty z blachy stalowej z wysokimi przetłoczeniami, grubość pianki PU 60 mm, wykończenie na zewnątrz z farby proszkowej w kolorze antracyt, struktura Sandgrain.
  • Napęd - nowej generacji, amperometryczne wykrywanie przeszkód, szyna z łańcuchem i systemem wygłuszającym, lampa sygnalizacyjna, akumulator awaryjnego zasilania.
  • Sterowanie - dwa nadajniki, pulsar i przycisk na ścianie.

Decyzja: Przy dobieraniu bramy, sprawdziłem ofertę tylko dwóch czołowych producentów, polskiego i zagranicznego. Ostatecznie wybrałem certyfikowany, superciepły model od krajowego, opracowany do budownictwa energooszczędnego.

Głównie dlatego, że był tańszy od podobnych modeli konkurencji, spełnia rygorystyczne normy termoizolacji i szczelności. Współczynnik U segmentu wynosi 0,33 W/(m2·K) i przekłada się na niski wskaźnik U całej bramy - termoizolacja z pianki PU w segmentach ma grubość 60 mm. Producent dopracował system uszczelnień, np. między segmentami zastosował elastyczne osłony, na dole skrzydła podwójną uszczelkę progową, na górze uszczelkę w blendzie.

Ponadto wyposażył wrota w nowoczesny napęd od lidera w zakresie inteligentnej automatyki. Oszacował bezusterkowe działanie zamknięcia na 20 000 cykli, czyli na kilkanaście lat. U dystrybutora zamówiłem kompletną usługę.

Brama garażowa do domu energooszczędnego - rady i przestrogi:

Jedna ekipa tego samego producenta zamontowała bramę, druga drzwi wejściowe. Oba zamknięcia wyglądają spójnie, celowo tak je z żoną skompletowaliśmy, a w przyszłości dopasujemy do nich jeszcze firmowe ogrodzenie.

Ponieważ w naszej okolicy zdarzają się wyłączenia prądu, wybraliśmy napęd z akumulatorem awaryjnego zasilania, który umożliwia wykonanie kilku cykli otwórz/zamknij bez zasilania sieciowego. Funkcja godna polecenia - skrzydło jest duże i manualne otwieranie przy pomocy linki nie jest poręczne, szczególnie dla kobiety. Przydaje się także opcja z lampą sygnalizacyjną napędu, bo dioda zaczyna świecić wraz z jego uruchomieniem. Oświetla garaż, zanim włączymy główną żarówkę.

Lampa sygnalizacyjna uruchamia się wraz z włączeniem napędu
Lampa sygnalizacyjna uruchamia się wraz z włączeniem napędu.

Ponieważ po montażu elektryk podpiął wrota do instalacji alarmowej m.in. z czujką otwarcia i przeciwwstrząsową, to do otwierania garażu używamy aplikacji do systemu alarmowego, a nie aplikacji sprzężonej z napędem (nie zamawiając tej opcji, zaoszczędziliśmy kilkaset złotych). Ale oczywiście często korzystamy również z firmowych nadajników pulsar, czyli inaczej pilotów. Działają dobrze, lecz moim zdaniem wyglądają brzydko - wręcz zniechęcają do ich noszenia. Podobają mi się natomiast elastyczne zespolenia segmentów - konkurenci łączą segmenty topornymi stalowymi zaczepami, które szpecą płaszcz.

Nadajnik pulsar do operowania skrzydłem
Nadajnik pulsar do operowania skrzydłem.

Innowacyjne uszczelki i gruba termoizolacja znakomicie chronią newralgiczne miejsca wrót przed chłodem, gorącem, wiatrem, wodą. Skrzydło stanowi cieplną i akustyczną zaporę przed światem zewnętrznym. Mechanizmu łańcuchowego w napędzie prawie nie słychać - system wygłuszenia działa rzeczywiście dobrze.

Koszty bramy garażowej do domu energooszczędnego:

  • brama z napędem i montażem 10 599 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Certyfikowaną bramę zamontowano za otworem wjazdowym.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje