Brama garażowa przeznaczona do domów energooszczędnych - reportaż

Brama garażowa przeznaczona do domów energooszczędnych - reportaż

Przy dobieraniu bramy, sprawdziłem ofertę tylko dwóch czołowych producentów. Ostatecznie wybrałem certyfikowany, superciepły model od krajowego, opracowany do budownictwa energooszczędnego - mówi Wojtek, Czytelnik Budujemy Dom, który bramę garażową użytkuje od 2019 r.

Garaż: w bryle budynku, na dwa samochody, powierzchnia 40 m2; ogrzewany.

Brama garażowa:

  • Do domów energooszczędnych, segmentowa, z certyfikatem; 5000 × 2500 mm, segmenty z blachy stalowej z wysokimi przetłoczeniami, grubość pianki PU 60 mm, wykończenie na zewnątrz z farby proszkowej w kolorze antracyt, struktura Sandgrain.
  • Napęd - nowej generacji, amperometryczne wykrywanie przeszkód, szyna z łańcuchem i systemem wygłuszającym, lampa sygnalizacyjna, akumulator awaryjnego zasilania.
  • Sterowanie - dwa nadajniki, pulsar i przycisk na ścianie.

Decyzja: Przy dobieraniu bramy, sprawdziłem ofertę tylko dwóch czołowych producentów, polskiego i zagranicznego. Ostatecznie wybrałem certyfikowany, superciepły model od krajowego, opracowany do budownictwa energooszczędnego.

Głównie dlatego, że był tańszy od podobnych modeli konkurencji, spełnia rygorystyczne normy termoizolacji i szczelności. Współczynnik U segmentu wynosi 0,33 W/(m2·K) i przekłada się na niski wskaźnik U całej bramy - termoizolacja z pianki PU w segmentach ma grubość 60 mm. Producent dopracował system uszczelnień, np. między segmentami zastosował elastyczne osłony, na dole skrzydła podwójną uszczelkę progową, na górze uszczelkę w blendzie.

Ponadto wyposażył wrota w nowoczesny napęd od lidera w zakresie inteligentnej automatyki. Oszacował bezusterkowe działanie zamknięcia na 20 000 cykli, czyli na kilkanaście lat. U dystrybutora zamówiłem kompletną usługę.

Brama garażowa do domu energooszczędnego - rady i przestrogi:

Jedna ekipa tego samego producenta zamontowała bramę, druga drzwi wejściowe. Oba zamknięcia wyglądają spójnie, celowo tak je z żoną skompletowaliśmy, a w przyszłości dopasujemy do nich jeszcze firmowe ogrodzenie.

Ponieważ w naszej okolicy zdarzają się wyłączenia prądu, wybraliśmy napęd z akumulatorem awaryjnego zasilania, który umożliwia wykonanie kilku cykli otwórz/zamknij bez zasilania sieciowego. Funkcja godna polecenia - skrzydło jest duże i manualne otwieranie przy pomocy linki nie jest poręczne, szczególnie dla kobiety. Przydaje się także opcja z lampą sygnalizacyjną napędu, bo dioda zaczyna świecić wraz z jego uruchomieniem. Oświetla garaż, zanim włączymy główną żarówkę.

Lampa sygnalizacyjna uruchamia się wraz z włączeniem napędu
Lampa sygnalizacyjna uruchamia się wraz z włączeniem napędu.

Ponieważ po montażu elektryk podpiął wrota do instalacji alarmowej m.in. z czujką otwarcia i przeciwwstrząsową, to do otwierania garażu używamy aplikacji do systemu alarmowego, a nie aplikacji sprzężonej z napędem (nie zamawiając tej opcji, zaoszczędziliśmy kilkaset złotych). Ale oczywiście często korzystamy również z firmowych nadajników pulsar, czyli inaczej pilotów. Działają dobrze, lecz moim zdaniem wyglądają brzydko - wręcz zniechęcają do ich noszenia. Podobają mi się natomiast elastyczne zespolenia segmentów - konkurenci łączą segmenty topornymi stalowymi zaczepami, które szpecą płaszcz.

Nadajnik pulsar do operowania skrzydłem
Nadajnik pulsar do operowania skrzydłem.

Innowacyjne uszczelki i gruba termoizolacja znakomicie chronią newralgiczne miejsca wrót przed chłodem, gorącem, wiatrem, wodą. Skrzydło stanowi cieplną i akustyczną zaporę przed światem zewnętrznym. Mechanizmu łańcuchowego w napędzie prawie nie słychać - system wygłuszenia działa rzeczywiście dobrze.

Koszty bramy garażowej do domu energooszczędnego:

  • brama z napędem i montażem 10 599 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Certyfikowaną bramę zamontowano za otworem wjazdowym.

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz