Zamówiłem bramę segmentową bez tłoczeń, żeby nie zbierał się na nich kurz

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zamówiłem bramę segmentową bez tłoczeń, żeby nie zbierał się na nich kurz

U polskiego producenta zamówiłem wrota segmentowe i otwierane do góry, ale celowo bez tłoczeń na blasze. Nie chciałem, żeby na nich zbierał się kurz. Zamówiłem również wewnętrzny rygiel i markowy napęd z trzema pilotami - mówi Rafał, Czytelnik Budujemy Dom, który górną segmentową bramę garażową użytkuje od 2014 r.

Garaż: w bryle budynku, na 2 samochody, powierzchnia 34 m2; ogrzewany.

Brama garażowa:

  • Segmentowa, górna; wymiary 5000 × 2100 mm; wykonana z gładkiej blachy ocynkowanej o gr. 0,5 mm, wykończona okleiną w kolorze złoty dąb; ocieplenie z pianki poliuretanowej o gr. 58 mm. 
  • Napęd - z mechanizmem łańcuchowym, siła uciągu 1000 N, 50 cykli/dzień; system wykrywania przeszkody, ciche i łagodne domykanie, blokada przed podważeniem. 
  • Sterowanie - 3 piloty czterokanałowe.

Decyzja: projekt gotowy wskazywał zamknięcie jedną bramą szerokiego na 5 m otworu wjazdowego w garażu. Nic tu nie zmieniałem - ani rozmiarów otworu, ani liczby bram, bo takie rozwiązanie jest wygodne. U polskiego producenta zamówiłem wrota segmentowe i otwierane do góry, ale celowo bez tłoczeń na blasze. Nie chciałem, żeby na nich zbierał się kurz. Zamówiłem również wewnętrzny rygiel i markowy napęd z trzema pilotami. Zewnętrzny pochwyt, zamek na klucz, przycisk na ścianie uznałem za niepotrzebne, podniosłyby tylko cenę. Bramę podpiąłem do alarmu. Montaż wykonał sprzedawca, dwóm pracownikom zajął 4 godziny.

Mocne sprężyny nad nadprożem otworu wjazdowego, linka do awaryjnego otwierania, uszczelki (w nadprożu i między segmentami)
Mocne sprężyny nad nadprożem otworu wjazdowego, linka do awaryjnego otwierania, uszczelki (w nadprożu i między segmentami).

Górna segmentowa brama garażowa - rady i przestrogi:

Ze szczelnością i izolacją termiczną bramy jest bardzo dobrze! Już podczas wybierania rodzaju i modelu ważny dla mnie był współczynnik U całych wrót. Gruba warstwa pianki poliuretanowej daje U = 1,14 W/(m2·K). A ochronę przed wiatrem - elastyczne uszczelki. Laminat złoty dąb idealnie pasuje do okien i drzwi, raz w roku myję go myjką ciśnieniową. Cztery kanały pilotów zaprogramowałem do obsługi bramy wjazdowej, garażowej, alarmu, antynapadu. W następnym domu powtórzyłbym wszystkie rozwiązania, nie dodając żadnych dodatkowych.

Radzę dopilnować, żeby tynkarze i posadzkarze nie mieszali zapraw i nie cięli płytek wewnątrz garażu, w którym jest już zamontowana brama. U nas tak robili i pył osadził się na prowadnicach. Brama zaczęła stawać przy otwieraniu. Wezwałem serwisanta. Usunął pył, nasmarował prowadnice i wyregulował bramę. Kolejny raz przyjechał przed zimą do przesmarowania elementów jezdnych, przejrzenia napędu. Pokazał mi wtedy, jak samodzielnie konserwować je w przyszłości. Robię to co rok.

Dla napędu doprowadzono zasilanie z sieci elektrycznej 230 V
Dla napędu doprowadzono zasilanie z sieci elektrycznej 230 V.

Koszty zakupu i montażu górnej segmentowej bramy garażowej:

  • brama z napędem i montażem 5800 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje