Brama garażowa z napędem - głupota pseudofachowców nie zna granic!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Brama garażowa z napędem - głupota pseudofachowców nie zna granic!

Głupota niektórych pseudofachowców nie zna granic - u nas podczas zakładania prowadnic, uszkodzili młotkiem nowe płytki gresu na posadzce. Wskutek tego wyrzuciłem pierwszą ekipę, zrobiłem zdjęcia uszkodzeń i od razu zareklamowałem jej pracę w firmie dystrybutora, w której kupiłem bramę i napęd wraz z usługą montażu. W sumie przy osadzaniu bramy męczyły się aż 3 kolejne ekipy... - mówi Janek, Członek Klubu Budujących Dom, który bramę garażową użytkuje od 2008 r.

Parametry garażu: w bryle budynku, na 2 samochody, powierzchnia 35 m2. Garaż ogrzewany w zimie do temperatury 7°C.

Charakterystyka:

  • Brama - segmentowa górna, wykonana z paneli stalowych izolowanych pianką poliuretanową o gr. 46 mm, wykończona okleiną z tworzywa sztucznego na zewnątrz w kolorze ciemny orzech, wewnątrz - biała; wymiary 4250 × 2250 mm. Wrota zaopatrzone w aktywny rygiel, a stalowa ościeżnica - w zapadkowy system antywyważeniowy. Brama kupiona z napędem i montażem. 
  • Napęd - z paskiem kewlarowym; enkoderem do wykrywania przeszkód; płynny docisk do posadzki; siła uciągu 800 N. Gwarancja 2 lata. 
  • Sterowanie - 2 przyciski na ścianie garażu, 4 piloty czterokanałowe.

Decyzja: nie chciałem bramy otwieranej na boczną ścianę, bo wolałem tam umieścić wieszaki na sprzęt. Górna segmentowa brama pozwala na dobre zaizolowanie garażu przed mrozem i gorącem oraz na automatyczne sterowanie. Z uwagi na inteligentną automatykę w budynku, przy wjeździe do garażu i wewnętrznym przejściu do domu, zainstalowałem na ścianach przyciski sterujące napędem i zaopatrzyłem pięcioosobową rodzinę w piloty.

Zadbałem, żeby wrota były dobrze zabezpieczone przed włamaniem. Po zamknięciu bramy, pilotem lub przyciskiem na ścianie, tzw. aktywny rygiel dodatkowo blokuje ją przed niepożądanym otwarciem z zewnątrz. Poza tym, na moją prośbę, ościeżnicę wyposażono w specjalne zapadki antywyważeniowe, również uniemożliwiające podniesienie wrót z zewnątrz. Wymienione parametry bramy i napędu były dla nas, użytkowników, najważniejsze.

Starałem się, żeby wjazd był jak najszerszy, lecz podczas budowy umknęły mojej uwadze niektóre prace murarskie i wykonawcy zmniejszyli światło otworu wjazdowego o 24 cm, czyli z każdej strony o szerokość cegły. Niby niewiele, a jednak brama ma teraz szer. 425 cm, a nie zaplanowane 450 cm. Montaż bramy zaordynowałem po przykryciu posadzki w garażu płytkami gresu. Celowo dopłaciłem 204 zł za tzw. niskie nadproże, bo zależało mi na pozostawieniu zupełnie płaskiej posadzki i wyposażeniu wrót w specjalną uszczelkę progową.

Kiedy w posadzce zostaje założona szyna, lub wykonuje się inne zagłębienia na wrota, niepotrzebnie zbiera się w nich brud, i miejsca te wymagają później regularnego sprzątania. Z bramy i napędu jesteśmy zadowoleni, trafiliśmy natomiast na niekompetentnych monterów.

Prowadnice i sprężyny
Prowadnice i sprężyny
Napęd do bramy garażowej
Napęd, o sile uciągu 800 N, płynnie dźwiga i opuszcza wrota

Brama garażowa z napędem - rady i przestrogi:

Głupota niektórych pseudofachowców nie zna granic - u nas podczas zakładania prowadnic, uszkodzili młotkiem nowe płytki gresu na posadzce. Wskutek tego wyrzuciłem pierwszą ekipę, zrobiłem zdjęcia uszkodzeń i od razu zareklamowałem jej pracę w firmie dystrybutora, w której kupiłem bramę i napęd wraz z usługą montażu. W sumie przy osadzaniu bramy męczyły się aż 3 kolejne ekipy, ale i tak nie udało się im od razu prawidłowo wyregulować ustawienia napędu.

Na początku wrota odbijały się od posadzki i pozostawiały szparę na dole oraz nie dociskały się do listwy górnej. Bramę prawidłowo wyregulował dopiero fachowiec z innej firmy.

Po nieprzyjemnych przygodach z nierzetelnymi monterami, specjalnie zadałem sobie trud, żeby wyszukać dobrego i przystępnego cenowo specjalistę, powierzając mu na lata serwis naszej bramy. Jego regularnemu serwisowi właśnie, i dobrym parametrom technicznym bramy i jej oprzyrządowania - zawdzięczamy obecnie sprawne funkcjonowanie i łatwość jej obsługi.

Co 2 lata, za 150 zł z dojazdem, monter reguluje naciąg, żeby brama szczelnie i płynnie dociskała się do ościeży i posadzki oraz konserwuje części mechaniczne. Brama jest tak dobrze zaizolowana, że w zimie rzadko włączamy w garażu grzejnik. W lecie chroni wnętrze garażu, skierowanego na zachód, przed nagrzewaniem się od słońca.

Ościeżnica bramy garażowej
Ościeżnicę wyposażono w specjalne zapadki antywyważeniowe, uniemożliwiające podniesienie wrót z zewnątrz
Przycisk przy wewnętrznym przejściu z garażu do domu
Do sterowania bramą wykorzystuje się przyciski na ścianach - na zdjęciu przycisk przy wewnętrznym przejściu z garażu do domu, drugi znajduje się przy wjeździe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Brama garażowa z napędem - koszty:

  • brama z napędem 6887 zł, w tym montaż 990 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Bramę segmentową zamontowano na wysokości odpowiedniej do podjazdu, który niebawem zostanie utwardzony kostką brukową

Zdaniem naszych Czytelników

time image

18 Cze 2021, 04:47

swoją drogą - branża bramowa z mojego punktu widzenia jest chyba nieco zmanierowana. Po X latach od montażu zacząłem mieć problem z moją bramą garażową. Kółko do wymiany i może coś tam jeszcze. Wołam fachowca - a on cały czas od samego początku kilka razy mówi, że najchętniej, ...

time image

17 Cze 2021, 19:33

Wow , uszkodzili gres za 15zeta za metr . Klient ma zrytą banię i jakieś kompleksy.

time image

Gość Pseudofachowiec

17 Cze 2021, 18:49

Klient j..... y to i trzy ekipy musiały być dzień jak codzień

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA