Brama garażowa z napędem - ważna dobra izolacja

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Brama garażowa z napędem - ważna dobra izolacja

Izolacja i uszczelki sprawują się dobrze, co ma znaczenie, bo garaż otwiera się w kierunku zachodu, skąd najczęściej wieją wiatry. W zimie, przy otwartej bramie, garaż się na chwilę wychładza, ale jakiś kompromis musiał być. - mówią Beata i Wojtek, członkowie Klubu Budujemy Dom.

W garażu o szerokości 6 m zamontowano bramę segmentową o szer. 5 m

Parametry garażu: w bryle domu, dwustanowiskowy, powierzchnia 36 m2, ściany zbudowane z betonu komórkowego o grubości 24 cm i ocieplone wełną mineralną o grubości 15 cm. Garaż ogrzewany w zimie do 14°C.

Charakterystyka bramy:

 • segmentowa, górna, wykonana z ocynkowanych paneli stalowych z przetłoczeniami, izolowanych pianką poliuretanową o grubości 40 mm; na zewnątrz pomalowana farbą proszkową RAL 8023. 
 • Wymiary bramy 500 x 210 cm; gwarancja 4 lata. 
 • Brama kupiona z napędem oraz usługą montażową. 
 • Napęd elektryczny, obecnie sterowany dwoma pilotami dwukanałowymi (przed wymianą czterokanałowymi). 
 • Przycisk przy wewnętrznym przejściu z garażu do domu.

Decyzja: garaż już w projekcie domu przewidzieliśmy z szeroką bramą segmentową. Mamy w miarę duże samochody i Beata chciała mieć wygodny wjazd, bez ocierania się o ściany i słupek podporowy. Otwór wjazdowy i szerokość garażu dopasowaliśmy do maksymalnego rozmiaru belek teriva (6 m).

 

Przed wyborem producenta bramy, sprawdziliśmy w Internecie „korzenie” różnych firm. Wybraliśmy firmę, która działa na rynku od dawna i nie jest to firma „krzak”. Daje długą gwarancję. Poza tym miała w standardowej ofercie bramy segmentowe malowane proszkowo, a niektóre tego nie mają.

 

Podobały się nam przetłocznia na segmentach, oferowane klamki i pochwyty. Zamówiliśmy kolor farby pasujący do okien i drzwi. Brama była korzystna cenowo. Kupiliśmy ją w zestawie z napędem i montażem. Osadziliśmy ją po otynkowaniu i wylewkach na posadzce. Praca trwała „dniówkę”, czyli 8 godzin.

Segmenty bramy z przetłoczeniami, za dopłatą, pomalowano farbą proszkową w kolorze stolarki okiennej Elementy napędu

Brama garażowa z napędem - rady i przestrogi:

 • Jesteśmy zadowoleni z bramy i napędu. Niczego byśmy obecnie nie zmienili. Farba na zamówienie kosztowała 530 zł, ale dzięki niej brama idealnie pasuje do koloru okien i drzwi. W użytkowaniu tylko leciutko wypłowiała. Bramę myjemy myjką ciśnieniową. Izolacja i uszczelki sprawują się dobrze, co ma znaczenie, bo garaż otwiera się w kierunku zachodu, skąd najczęściej wieją wiatry. W zimie, przy otwartej bramie, garaż się na chwilę wychładza, ale jakiś kompromis musiał być. Wybraliśmy wygodę!

   

 • Na początku kupiliśmy dwa czterokanałowe piloty. Po 6 latach wymieniliśmy je, bo zużyły się gumowe przyciski. Tym razem wybraliśmy tańsze piloty dwukanałowe, ponieważ w poprzednich nie wykorzystywaliśmy całkowicie ich możliwości. Pilotem obsługujemy tylko bramę garażową i wjazdową.

   

 • Napęd wybieraliśmy, również kierując się renomą producenta i solidną technologią. Przekonały nas 4-letnia gwarancja i zastosowanie w mechanizmie napędu łańcucha, zamiast paska gumowego. Okresowo konserwujemy prowadnice i rolki olejem do smarowania zawiasów w sprayu. Napęd jest odporny na zakłócenia i dobrze zabezpieczono go od strony zasilania – przetrwał przepięcia i liczne wyłączenia prądu. Musieliśmy wymienić jedynie przepaloną żarówkę.

   

  Polecamy przycisk na ścianie garażu, bo jest bardzo przydatny i nie musimy zawsze nosić ze sobą pilotów. Był w komplecie z napędem. Nie zamontowaliśmy fotokomórki, bo mamy czuły napęd. Nie mamy też dodatkowych zabezpieczeń antywłamaniowych, bo garaż chroni instalacja alarmowa.

Brama garażowa z napędem - koszty:

 • brama z napędem i montażem 6100 zł.
Właściciele dodatkowo wyposażyli bramę w pochwyt, ręczny rygiel oraz przycisk na ścianie garażu (przy wewnętrznym ciągu komunikacyjnym) 

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje