Wentylacja garaży

Wentylacja garaży

Myśląc o wentylacji domu, nie wolno nam zapominać także o wentylacji garażu, tym bardziej że zawsze dochodzi w nim do zanieczyszczenia powietrza pewną ilością spalin.

Dopuszczalnych jest kilka sposobów wentylacji garaży.

W garażach nieogrzewanych - naturalna, czyli przez nieszczelności lub inne otwory przegród zewnętrznych. Otwory muszą być umieszczone w przeciwległych ścianach garażu i mieć łączną powierzchnię co najmniej 400 cm2 (przepisy mówią co prawda o 400 cm2 na każde stanowisko wydzielone przegrodami budowlanymi, ale w domach jednorodzinnych to nie występuje).

W garażach ogrzewanych naziemnych lub częściowo zagłębionych - grawitacyjną zapewniającą co najmniej 1,5-krotną wymianę powietrza w ciągu godziny (kubatura pomieszczenia × 1,5).

W garażach umieszczonych poniżej poziomu terenu - mechaniczna sterowana czujnikiem niedopuszczalnego stężenia tlenku węgla.

W garażach których podłoga znajduje się poniżej poziomu terenu, a parkują w nich samochody z instalacją gazową (LPG) - mechaniczna sterowana czujnikiem niedopuszczalnego stężenia gazu płynnego.

Redaktor: Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Gerda
Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz