Czy do budowy ścian fundamentowych można użyć pustaków betonowych typu alfa?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czy do budowy ścian fundamentowych można użyć pustaków betonowych typu alfa?

Czy do budowy ścian fundamentowych można użyć pustaków betonowych typu alfa bez konieczności ich zalewania? Jaka powinna być wytrzymałość betonu stosowanego do ich produkcji?

Odpowiedź eksperta: Do budowy podziemnych ścian domu z reguły przeznacza się elementy pełne (np. bloczki betonowe) bądź wykonuje się betonowe konstrukcje monolityczne.

Niekiedy wykorzystuje się pustaki betonowe przewidziane do ułożenia zbrojenia i zalania otworów. Stosowanie materiałów pełnych podyktowane jest ochroną przed ewentualnym wnikaniem wody i gromadzeniem się jej w pustych przestrzeniach, która w przypadku zamarznięcia mogłaby doprowadzić do zniszczenia fundamentu w strefie przemarzania gruntu.

Użycie betonowych pustaków alfa (z kanałami powietrznymi) jest ryzykowne, nawet gdy fundament będzie ocieplony. Lepiej zrezygnować z nich lub murować je, zalewając betonem poszczególne ich warstwy. Pustaki powinny być wykonane z betonu klasy przynajmniej B20, łączone zaprawą cementową przy zwróceniu do góry otworami, które wypełnia się zaprawą murarską albo drobnoziarnistym betonem.

Rozwiązanie takie jest dość wygodne w realizacji (szybko się muruje z dużych elementów) i stosunkowo tanie, ale postawienie muru o grubości większej niż 24 cm wymaga użycia pustaków połówkowych (grubość ściany od 38 cm), które trzeba zamówić lub przecinać te pełnowymiarowe. Przy takiej konstrukcji ściany elementy całe i połówkowe należy układać naprzemiennie - w kolejnych warstwach i z przesunięciem spoin pionowych.

Redakcja BD
Na zdjęciu: Pustak betonowy typu alfa (fot. www.uciechowski.com.pl)

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA