Odpowiedź eksperta: Do budowy podziemnych ścian domu z reguły przeznacza się elementy pełne (np. bloczki betonowe) bądź wykonuje się betonowe konstrukcje monolityczne.
Niekiedy wykorzystuje się pustaki betonowe przewidziane do ułożenia zbrojenia i zalania otworów. Stosowanie materiałów pełnych podyktowane jest ochroną przed ewentualnym wnikaniem wody i gromadzeniem się jej w pustych przestrzeniach, która w przypadku zamarznięcia mogłaby doprowadzić do zniszczenia fundamentu w strefie przemarzania gruntu.
Użycie betonowych pustaków alfa (z kanałami powietrznymi) jest ryzykowne, nawet gdy fundament będzie ocieplony. Lepiej zrezygnować z nich lub murować je, zalewając betonem poszczególne ich warstwy. Pustaki powinny być wykonane z betonu klasy przynajmniej B20, łączone zaprawą cementową przy zwróceniu do góry otworami, które wypełnia się zaprawą murarską albo drobnoziarnistym betonem.
Rozwiązanie takie jest dość wygodne w realizacji (szybko się muruje z dużych elementów) i stosunkowo tanie, ale postawienie muru o grubości większej niż 24 cm wymaga użycia pustaków połówkowych (grubość ściany od 38 cm), które trzeba zamówić lub przecinać te pełnowymiarowe. Przy takiej konstrukcji ściany elementy całe i połówkowe należy układać naprzemiennie - w kolejnych warstwach i z przesunięciem spoin pionowych.
Redakcja BD
Na zdjęciu: Pustak betonowy typu alfa, fot. Uciechowski