Polka zwycięzcą międzynarodowego konkursu Cemex Förderpreis Beton Award Central Europe 2024
Polka zwycięzcą międzynarodowego konkursu Cemex Förderpreis Beton Award Central Europe 2024
Cemex, globalny dostawca materiałów budowlanych, ogłosił zwycięzców konkursu Förderpreis Beton w Europie Centralnej 2024 podczas uroczystej ceremonii w Berlinie, która miała miejsce 24 października.
Data publikacji: 2024-11-13
Data aktualizacji: 2024-11-13
Główna nagroda w wysokości 10 000 euro została przyznana dr Paulinie Szołdrze z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za jej wybitną pracę "Functionalisation of aluminosilicate microspheres with TiO2 thin film" (pol. tłum red.: "Funkcjonalizacja mikrosfer glinokrzemianowych z powłokami TiO2 cienką warstwą TiO2"). Dr Szołdra została wybrana przez międzynarodowe jury składające się z naukowców specjalizujących się w materiałach budowlanych z Niemiec, Polski i Czech.
Odbierając nagrodę, dr Szołdra wyraziła swoje wyrazy wdzięczności, mówiąc: Jestem głęboko zaszczycona otrzymaniem tegorocznej nagrody. To wyróżnienie jest świadectwem ciężkiej pracy i poświęcenia, jakie wkładamy w rozwój technologii betonu. Mam nadzieję, że ta nagroda zainspiruje innych młodych naukowców do badania potencjału betonu jako materiału budowlanego i przyczyni się do rozwoju naszej branży.
Mając pozytywne doświadczenia z dwóch poprzednich lat oraz rekomendacje członków jury, Cemex zdecydował się również po raz pierwszy przyznać nagrody dla uczestników, którzy zajęli drugie i trzecie miejsce w wysokości odpowiednio 3000 i 2000 euro.
Nagroda za drugie miejsce w wysokości 3000 euro została przyznana Mari Kobayashi z niemieckiego uniwersytetu Technische Universität Bergakademie Freiberg, za pracę “Study on the durability of cementitious materials under deep-sea condition" (pol. tłum red.: "Badanie trwałości materiałów cementowych w warunkach głębinowych").
Nagroda za trzecie miejsce w wysokości 2000 euro przypadła Fabianowi Diewald z Technische Universität München (Niemcy) za pracę "Impact of Microstructural Changes in Concrete on Coda Waves" (pol. tłum red.: "Wpływ zmian mikrostrukturalnych w betonie na fale Coda").
W finale konkursu znalazło się także dwóch polskich naukowców: Maciej Kalinowski z Politechniki Warszawskiej, z pracą "The influence of the course of water desorption from superabsorbent polymers on the effectiveness of concrete internal curing" (pol. tłum red.: "Wpływ przebiegu desorpcji wody z polimerów superabsorbujących na skuteczność wewnętrznego utwardzania betonu") oraz Michał Wieczorek z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, z pracą "The effect of the synergistic effect of treated fly ash and granulated blast furnace slag on the properties of cement composites" (pol. tłum red.: "Wpływ synergistycznego efektu popiołu lotnego i granulowanego żużla wielkopiecowego na właściwości kompozytów cementowych"). Kolejnym finalistą został Michal Kovářík z Czech, z pracą "Critical assessment of 3D printing technology regarding its general applicability under technological and material constrains" (pol. tłum red.: "Krytyczna ocena technologii druku 3D w kontekście jej ogólnej przydatności w warunkach technologicznych i materiałowych").
Celem konkursu, który od 1984 r. organizowany jest w Niemczech, a w roku 2020 został również rozszerzony o Polskę i Czechy, jest zachęcanie młodych ludzi do rozwijania się w branży przy jednoczesnym promowaniu rozwoju produkcji, przetwarzania i zastosowania cementu, betonu i konstrukcji betonowych. Uczestnicy musieli zaproponować ulepszenia w zakresie właściwości materiałowych, jakości, opłacalności oraz aspektów ekologicznych i technologicznych betonu i konstrukcji betonowych. Konkurs był otwarty dla profesjonalistów i naukowców z firm budowlanych, produkcji materiałów budowlanych, instytutów badawczych, uniwersytetów i instytutów badania materiałów.
Rüdiger Kuhn, Wiceprezes Pionu Materiałów w Europie Centralnej, Prezes Cemex Niemcy, skomentował:To zaszczyt wręczyć tę nagrodę dr Paulinie Szołdrze oraz wszystkim finalistom. Ich innowacyjne prace są odzwierciedleniem istoty konkursu Förderpreis Beton Awards Central Europe Jesteśmy dumni, że możemy wspierać kolejne pokolenie naukowców i technologów, którzy napędzają ewolucję naszej branży. Ich nieustanne dążenie do doskonałości i innowacji jest kluczowe dla przyszłości materiałów budowlanych.
Konkurs Förderpreis Beton jest wysoko ceniony wśród naukowców i ekspertów z obszaru technologii betonu w Niemczech i jest wiodącym wyróżnieniem w dziedzinie badań nad materiałami budowlanymi w kraju. Cemex przyznaje nagrody zwycięzcom konkursu co dwa lata, od pierwszej ceremonii w 1984 roku.