Jakimi materiałami wykańcza się cokoły?

Jakimi materiałami wykańcza się cokoły?

Już na etapie stawiania ścian nadziemia powinniśmy zdecydować, czego użyjemy do wykończenia cokołu. Od tego zależy bowiem odpowiednie przygotowanie ścian.

Materiały wykorzystywane do wykończenia cokołu można podzielić na dwie zasadnicze grupy: okładziny elewacyjne, których grubość nie przekracza 3 cm oraz elementy cokołowe grubości powyżej 6 cm.

Okładziny z płytek ceramicznych, klinkierowych, betonowych mocuje się metodą klejenia bezpośrednio do muru lub na ociepleniu. Prace te wykonuje się najczęściej po wykończeniu wyższych partii domu, co zapobiega zachlapaniu gotowej okładziny cokołowej podczas tynkowania. Powinny to być płytki o gwarantowanej mrozoodporności i nasiąkliwości poniżej 3% (w klasie BI lub BIIa dla materiałów ceramicznych). Do wykończenia cokołu można również użyć cienkich i lekkich okładzin żywiczno-ceramicznych.

Formę okładziny ma również tynk z zaprawy cementowej z ewentualnym dodatkiem kruszywa dekoracyjnego (np. płukane lastriko, tynki kamieniarskie) lub tynk cienkowarstwowy nakładany na warstwie ocieplenia cokołu. Grube elementy cokołowe wymagają zawsze oparcia na ścianie fundamentowej i często muruje się je równocześnie z warstwą nośną. Mogą one też przenosić obciążenia od wyższych części elewacji, a także być oparciem np. dla jednowarstwowej ściany nośnej. Cokoły murowane na gotowo wymagają osłonięcia ich powierzchni folią chroniącą przed zabrudzeniem podczas prowadzenia dalszych prac.

Redakcja BD
fot. L. Jampolska

 

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz