Dociekliwy Inwestor: - Jak zadbać o ograniczenie strat ciepła przez fundament?
Majster Guru: - Zasadniczy wpływ na izolację cieplną domu od strony gruntu ma grubość warstwy ociepleniowej ułożona w podłodze parteru. Natomiast efektywność ocieplenia ścian fundamentowych poniżej poziomu ziemi zależy w dużym stopniu od wysokości wyniesienia podłogi ponad teren. Powyżej 50-60 cm, dostateczną ochronę przed ucieczką ciepła zapewnia z reguły izolacja termiczna cokołu domu.
Warto też zastąpić górne 2-3 warstwy ścian fundamentowych materiałem o lepszych własnościach ciepłochronnych. Mogą to być bloczki keramzytowe, pustaki betonowe z wkładką styropianową, a nawet zwykłe pustaki betonowe. Natomiast zasadność ocieplenia ścian piwnicy zależy głównie od sposobu jej wykorzystania. Gdy planujemy urządzić tam pomieszczenia ogrzewane, to oczywiście ocieplamy ściany na całej wysokości. W innym przypadku, wystarczy ocieplenie sięgające w dół ok. 1 m od poziomu terenu.
- Ocieplenie, ale z czego? Które materiały termoizolacyjne najlepiej nadają się do ocieplania?
- Ze względu na warunki, w jakich przebywa materiał ociepleniowy w podziemnych częściach budynku (bezpośredni kontakt z gruntem), swoje zadanie najlepiej spełnia polistyren ekstrudowany XPS. W porównaniu z dotychczas powszechnie stosowanym styropianem EPS, wyróżnia się przede wszystkim znacznie mniejszą nasiąkliwością, co zapewnia utrzymanie stałych własności ciepłochronnych.
Jest też bardziej wytrzymały na nacisk i ma niższą o ok. 10-15% przewodność cieplną, dzięki czemu można zmniejszyć grubość termoizolacji. Jego jedyna wada to znacznie wyższa cena w porównaniu ze styropianem. Nieco tańszą alternatywą może być tzw. styropian wodoodporny, produkowany metodą agregatową - płyty mają większą gęstość niż zwykły styropian, a na powierzchni utworzony jest naskórek, ograniczający nasiąkliwość.
Na pytania odpowiadał: Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Maximilian / forum.budujemydom.pl