Gonty elewacyjne szturmem podbijają polski rynek

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Gonty elewacyjne szturmem podbijają polski rynek

Zadbana i starannie wykonana elewacja stanowi wizytówkę domu oraz jest pierwszym elementem, którzy przyciąga spojrzenie odwiedzających nas gości. Jednym z materiałów szturmem podbijających polski rynek jest gont elewacyjny.

aktualizacja: 2019-04-05 07:19:45

Swoją popularność zawdzięcza temu, że jest to wyjątkowo efektowny, łatwy w montażu i, co szczególnie ważne, bardzo solidny materiał. To także oryginalna alternatywa dla tradycyjnych wykończeń elewacyjnych, idealna do obudowy nowych domów czy ozdobienia lub renowacji budynków wymagających odświeżenia.

Czym jest gont elewacyjny?

Gont elewacyjny TECHNONICOL HAUBERK jest rodzajem okładziny stosowanej na fasadach budynków mieszkalnych, a także na płotach i ogrodzeniach, wykonanym z osnowy z welonu szklanego obustronnie pokrytego modyfikowaną masą bitumiczną. Jego zewnętrzną powłokę stanowi posypka bazaltowa, która z jednej strony nadaje mu interesujące wykończenie, z drugiej - pozytywnie wpływa na trwałość i długowieczność materiału. Wysokie walory wizualne i użytkowe sprawiają, że z roku na rok jego popularność wzrasta.

Gont elewacyjny staje się rozwiązaniem chętnie stosowanym przez właścicieli domów jednorodzinnych z uwagi na szereg zalet, zwłaszcza na prostotę montażu.

Położenie gontu elewacyjnego jest bardzo proste, wymaga jedynie zastosowania podłoża, na przykład, z płyt OSB lub odeskowania, na które nanosi się warstwę papy podkładowej. Płaty gontu montuje się z wykorzystaniem gwoździ o podwyższonej główce. Zazwyczaj na jeden listek potrzebnych jest osiem takich gwoździ, wbitych prosto i niezbyt głęboko. Takie rozwiązanie chroni mury przed wodą i jest jednocześnie wyjątkowo odporne na bardzo silne wiatry - wyjaśnia Jacek Maciejczak, ekspert TECHNONICOL.

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru gontu elewacyjnego?

Gont elewacyjny dobiera się przede wszystkim ze względu na kolorystykę. Popularne barwy to odcienie czerwieni, brązów, beże, ze szczególnym uwzględnieniem ponadczasowego koloru ceglanego. Dokonując wyboru warto zwrócić uwagę także na kolorystykę dachu, zwłaszcza jeżeli ten również jest pokryty gontem bitumicznym. W takim przypadku, aby zyskać harmonijny efekt, należy dopasować do siebie barwy wzajemnie się uzupełniające, a nie kontrastujące ze sobą.

Domy o klasycznej fasadzie lepiej prezentują się z wykorzystaniem stonowanych kolorów gontów elewacyjnych. W przypadku nowoczesnych brył, dobrze sprawdzi się wykorzystanie mocniejszych akcentów barwnych.

Warto dodać, że gont elewacyjny nie musi być wykorzystywany do pokrycia całej elewacji. Można go stosować fragmentarycznie, w celach dekoracyjnych, a dodatkowo powtórzyć dany motyw również na małej architekturze ogrodowej lub na przykład na ogrodzeniu, co da spójny i ciekawy efekt - wyjaśnia Jacek Maciejczak.

Najważniejsze zalety gontu elewacyjnego

Z zastosowaniem gontu elewacyjnego wiąże się z szeregiem korzyści, takich jak:

  • prostota instalacji - do montażu nie potrzeba specjalistycznej ekipy wykończeniowej - można wykonać go samodzielnie, wystarczy odrobina staranności i dokładności;
  • ochrona fasady przed uszkodzeniami - materiał elewacyjny chroni przed uszkodzeniami powstałymi na skutek silnego wiatru i deszczu;
  • trwałość koloru - żywotność koloru gontu oraz odporność na promieniowanie UV sprzyjają jego doskonałemu wyglądowi przez długie lata;
  • lepsza izolacja termiczna - gont elewacyjny stanowi wyjątkowo szczelną, dodatkową warstwę ochronną, która skutecznie ogranicza skutki ekstremalnie niskich temperatur i wilgoci, zapobiegając również zaciekom;
  • poprawa efektywności energetycznej budynku - gont elewacyjny zatrzymuje ciepło w domu, minimalizując straty energii;
  • ograniczenie problemów z hałasem - odgłosy dobiegające z zewnątrz, związane z ruchem ulicznym, przejazdami pociągów czy przelatywaniem samolotów mogą być sporą uciążliwością dla domowników; gont elewacyjny stanowi warstwę pomagającą wytłumić hałas, który mógłby przeniknąć do wnętrza;
  • możliwość zastosowania do nietypowych projektów architektonicznych - gont elewacyjny jest na tyle elastyczny, że sprawdzi się również w przypadku domów o niestandardowej bryle.
Firma powiązana:
TECHNONICOL

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zastosowanie elastycznych okładzin imitujących beton
Zastosowanie elastycznych okładzin imitujących beton
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny