Elewacja z kompozytu
Zamiennikiem elementów zdrewna są kompozytowe panele elewacyjne, wykonane z mączki drzewnej i polietylenu HDPE. Przy ich wybieraniu należy jednak pamiętać, że nigdy nie będą wyglądały tak naturalnie, jak drewno.
Drewnopodobne deski nie muszą być impregnowane ani konserwowane. Mają szczotkowaną powierzchnię i produkowane są w kilku wariantach kolorystycznych. Przytwierdza się je klipsami do łat systemowych, przykręcanych do ściany. Możne je stosować na każdym podłożu, w pionie, w poziomie i pod dowolnym kątem.
Klinkier, silikaty, cegły ręcznie formowane
Budynki z murowaną elewacją wyróżnia niepowtarzalny urok. Cegły dostępne są w szerokiej gamie wielkości, kolorów i faktur. Takie elewacje mogą być wykonywane zarówno w tradycyjnym budownictwie, jak i w nowoczesnych projektach. Cegły silikatowe, klinkierowe i ceramiczne nadają się do wykańczania zarówno całych ścian, jak ich fragmentów. Producenci oferują też płytki, cieńsze od cegieł, które mocuje się w podobny sposób. Do murowania i spoinowania takich wyrobów trzeba stosować przeznaczone do tego zaprawy i podczas prac uważać, by nie zabrudzić ich powierzchni.
Dowiedz się więcej o elewacjach ➡️ W jaki sposób i za pomocą jakich materiałów wykończyć elewację?
Redakcja BD
Fot. otwierająca: WIENERBERGER